Konieczność wprowadzania zielonej infrastruktury do miast wynika z pogarszającej się jakości powietrza w dużych, gęsto zaludnionych miejscowościach. Ponad to mieszkańcy miast coraz częściej interesują się zmianą stylu życia stawiając nacisk na zdrowsze żywienie. Niestety produkty bio są znacznie droższe od pozostałych i nie każdego na nie stać. W mieście każdy skrawek ziemi jest najczęściej wykorzystywany pod zabudowę i zaczyna brakować miejsca pod działki i ogródki w pobliżu centrum. Ten problem rozwiązać mogą ogrody wertykalne. Dzięki nim można pomieścić wiele sadzonek roślin na małej powierzchni. Aby ułatwić rozwój rolnictwa w mieście powstał program Suave EuroClusters, finansowany przez Unię Europejską. Dzięki wsparciu Suave i wykorzystaniu ogrodów wertykalnych z paneli PlantaUp, wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców miast tworząc żywą zieloną ścianę obsadzoną ziołami i roślinami jadalnymi.

 

 

Zewnętrzny ogród wertykalny z żywych roślin, a cele programu Suave EuroClusters

Zielona ściana wykonana na potrzeby programu Suave EuroClusters została stworzona z myślą o zieleni w miastach. Czym zajmuje się Suave? Organizacja ma na celu propagowanie uprawy roślin, zwłaszcza jadalnych, w miastach. Rozwój miejskiego rolnictwa pomaga zwiększyć dostępność ekologicznej żywności jego mieszkańcom. Ponad to sama obecność zieleni wpływa pozytywnie na otoczenie. Dzięki niej w mieście pojawią się na przykład pożyteczne pszczoły. Rośliny oczyszczają powietrze, produkują tlen i doskonale pochłaniają hałas. Zewnętrzny ogród wertykalny może służyć również jako narzędzie edukacyjne. Dlatego jedna z zielonych ścian została umieszczona tuż przy szkole, a uczniowie brali czynny udział w przygotowaniu roślin i umieszczeniu ich w kieszeniach paneli PlantaUp. Zewnętrzny ogród wertykalny można wykorzystywać do lekcji w plenerze oraz prowadzenia warsztatów i wykładów.

 

 

Budowa zewnętrznego ogrodu wertykalnego krok po kroku

Zdając sobie sprawę z potrzeby jednoczenia i wzmacniania zaangażowania społeczności w takie projekty, przed budową zielonej ściany nawiązaliśmy kontakt z władzami miasta, miejscowymi firmami i szkołami. Po wybraniu lokalizacji starannie przygotowaliśmy teren i doprowadzenie wody. Następnie wykonaliśmy stelaż pod panele PlantaUp. Panele pozwalają zmieścić wiele roślin i łączyć w kompozycje dowolne gatunki. W obsadzaniu zewnętrznej zielonej ściany pomogła nam młodzież ze szkoły. Instruktorzy pokazali uczniom prawidłową technikę zawijania roślin i każdy samodzielnie przygotował sadzonkę, a następnie umieścił ją w kieszeni panelu PlantaUp. Rośliny użyte do projektu Suave Euroclusters sprowadzamy od sprawdzonych dostawców. Odpowiednio zadbane sadzonki będą rosnąć i cieszyć swoim pięknem przez długie lata. Dzięki panelom Vertical Planter PlantaUp uprawa roślin w ogrodzie wertykalnym jest prosta i przyjemna, nawet dla dzieci. 

 

 

Zewnętrzna zielona ściana – podsumowanie

Dzięki projektowi Suave zewnętrzna zielona ściana pomogła wnieść zieleń do miasta. Do jej obsadzenia wykorzystaliśmy rośliny stosowane w ziołolecznictwie oraz jadalne. Kwitnący zewnętrzny ogród wertykalny przyciąga pszczoły i inne owady zapylające. Dzięki takim inicjatywom nawet w dużych miastach rozwinie się rolnictwo, a mieszkańcy będą cieszyć się czystszym powietrzem i widokiem zieleni przez cały rok.