Jak zaplanować ogród wertykalny

 

Zaplanuj wymiar ogrodu wertykalnego

Obmierz ścianę, na której ma powstać ogród wertykalny. Zaplanuj na niej ogród wertykalny określając jej wysokość i szerokość. Panele Vertical Planter nie ograniczają Cię w planowaniu wymiarów. Możesz je dowolnie docinać lub zamówić je na wymiar.

 

Zastanów się czy jest możliwość powieszenia ogrodu wertykalnego na Twojej ścianie

Sprawdź z czego wykonana jest ściana, na której ma wisieć ogród wertykalny. Waga 1 m2 ogrodu wertykalnego to ok 25 kg m2 po podlaniu roślin. Zastanów się, w jaki sposób chcesz powiesić panele do ogrodu wertykalnego. Sprawdź możliwość doprowadzenia i odprowadzenia wody.

Ogród wertykalny z otwartym obiegiem wody. Zasilany z wodociągu.

Jeżeli jest możliwość doprowadzenia wody i wykonania odpływu do kanalizacji, wykonujemy ogród wertykalny z obiegiem otwartym wody. Woda do ogrodu wertykalnego powinna być doprowadzona w granicach światła zielonej ściany. Wskazane jest, aby doprowadzenie wykonane było ok. 30 cm od górnej granicy ogrodu, jak najbliżej środka planowanej ściany. Należy je zakończyć złączką z gwintem wewnętrznym o średnicy np.  1/2’. Złączka powinna być zlicowana z istniejącą ścianą.

Odprowadzenie wody do kanalizacji powinno zostać wykonane tuż pod dolną ramą ogrodu wertykalnego. W najniższym punkcie ogrodu wertykalnego. Sposoby wykonania odprowadzenia wody do kanalizacji przedstawione są w zakładce Przekroje oraz Jak wykonać przyłącza do ogrodu wertykalnego.
Średnice rur oraz zastosowane zakończenia, doprowadzenia i odprowadzenia wody należy bezwzględnie skonsultować z wykonawcą, gdyż w zależności od potrzeb wodnych mogą być różne. Najczęściej jednak jest to rura o przekroju fi 32 lub fi 50.

Zaplanuj oświetlenie ogrodu wertykalnego.

Jeżeli w planowanej przestrzeni nie ma wystarczającej ilości światła, powinniśmy zaplanować dodatkowe oświetlenie wspomagające fotosyntezę roślin. Najczęściej oprawy oddalone są od ogrodu wertykalnego pomiędzy 100 a 200 cm. Do doświetlania zielonej ściany powinniśmy zastosować światło o barwie białej, jak najbardziej zbliżone do światła dziennego. Przy wyborze oświetlenia (ilość opraw i typ zastosowanego światła) zachęcamy do kontaktu ze specjalistą, gdyż oświetlenie powinno być dobrane do warunków panujących w pomieszczeniu. Więcej o oświetleniu przeczytacie w zakładce Oświetlenie. 

Zaplanuj miejsce na sterowanie.

W najbliższej przestrzeni ogrodu wertykalnego powinniśmy zaplanować, gdzie umiejscowione będzie sterowanie do ogrodu wertykalnego. Dokładnie jest to elektrozawór oraz sterownik otwierający wodę. Skrzynka sterująca nie musi być w tym samym pomieszczeniu co ogród wertykalny. Możemy powiesić ją w np. łazience lub kuchni. Wielkość sterowania zależna jest od wielkości ściany.
Standardowo jest to skrzynka wielkości: szer. 44 x gł. 22 x wys. 40 cm. Przy mniejszych realizacjach, sterowanie można umiejscowić nawet w małej szafce (wys. 20 cm, szer. 30 cm, gł. 15 cm).

Wodę należy doprowadzić do miejsca, gdzie ma być zamontowane sterowanie. Przyłącze powinniśmy zakończyć zaworem np. 1/2′ gz.  Następnie zostawiamy przerwę  ok. 30-40 cm szerokości. To będzie miejsce na wpięcie naszego elektrozaworu. Dopiero z tego miejsca wykonujemy przyłącze za zieloną ścianę, tak jak na schemacie. Przyłącze możemy zacząć także przelotem 1/2′ gz.
Należy pamiętać, aby oprócz wody w miejscu przeznaczonym na sterowanie, zainstalować gniazdko elektryczne do zasilania sterownika.
Przy planowaniu miejsca na sterowanie powinniśmy skontaktować się z wykonawcą w celu potwierdzenia wielkości skrzynki, wyboru miejsca, zakończeń przyłączy itp.