Zewnętrzne ogrody wertykalne
Zewnętrzne zielone ogrody to jedna z możliwości zaaranżowania ścian budynku, ale nie tylko. Ogrody wertykalne mogą być budowane od podstaw przed budynkiem, czy w wielu innych miejscach. Jednym ze świetnych przykładów tego typu konstrukcji jest zielona ściana w Kamionce. Projekt zrealizowany przez naszą firmę wtapia się w otoczenie i jest przyjazny środowisku. Mówimy także więcej o naszych doświadczeniach z zewnętrznymi zielonymi ścianami oraz o ich wpływie na środowisko.
Co należy wykonać, aby zbudować zewnętrzny ogród wertykalny
- Wykonać doprowadzenie wody
- Wykonać przyłącze kanalizacyjne
- Zorganizować miejsce na sterowanie nawadnianiem z przyłączem elektrycznym
- Wyprowadzić przewód do czujnika temperatury
- Wyprowadzić przewód do podgrzewania rynny

1. Doprowadzenie wody


2. Miejsce na sterowanie
Miejsce na sterowanie powinno znajdować się wewnątrz budynku. Zewnętrzne ogrody wertykalne nawadnia się również zimą. Dlatego ważne jest, by sterowanie znajdowało się w ciepłym miejscu. Zapobiegnie to zamarzaniu wody przy elektrozaworach.
Do miejsca, w którym ma znajdować się elektrozawór oraz sterownik, który uruchamia nawadnianie, należy doprowadzić wodę. Przyłącze zakańczamy zaworem 1/2″, 3/4″ lub 1″ GZ w zależności od wielkości ściany. Tak przygotowane miejsce będzie przeznaczone do wpięcia elektrozaworu uruchamiającego nawadnianie. Dopiero od tego miejsca prowadzimy wodę bezpośrednio za ogród wertykalny. Zasilanie wody powinno zostać wykonane niezależnie jedną rurką.

3. Przyłącze kanalizacyjne
- Od poziomu gruntu (poziom zero)
- Nad poziomem gruntu (+ X cm nad poziomem gruntu)
4. Czujnik temperatury
Czujnik temperatury służy do sprawdzania temperatury powietrza (w cieniu) w okolicy ogrodu wertykalnego. Przygotowanie instalacji czujnika temperatury polega na wyprowadzeniu od miejsca na sterowanie (miejsce ogrzewane) przewód 0,5 mm x 2 na zewnątrz, w okolice ogrodu wertykalnego.
W zimie podczas podlewania zielonej ściany czujnik temperatury będzie załączał podlewanie (temperatura wyższa niż 4 st C) lub rozłączał system. Nie dopuści on do podlania w przypadku, gdy na zewnątrz będzie poniżej 4 st C.


5. Przewód do kabla grzejnego
W celu zabezpieczenia rynny zbiorczej przed zamarznięciem, powinen w niej zostać zamontowany przewód grzejny. Aby przygotować instalacje do jego zamontowania należy od miejsca na sterowanie (miejsce ogrzewane), do miejsca gdzie ma być zamontowana rynna, wyprowadzić przewód elektryczny o przekroju 3 x 1,5 mm. Podczas podlewania zimowego kabel grzejny będzie zabezpieczał kanalizacje oraz rynnę przed zamarznięciem.


