W związku z udziałem w projekcie Suave EuroClusters nasza firma wykonała ogród wertykalny o niezwykłym wyglądzie. Suave skupia się wokół miejskiego rolnictwa, podobnie jak my, propaguje wprowadzanie zieleni do miast. Ogrody wertykalne idealnie nadają się pod uprawę rożnych gatunków roślin, w tym również jadalnych.  Aby połączyć przyjemne z pożytecznym stworzyliśmy zewnętrzny ogród wertykalny w formie ławki, na której można usiąść i odpocząć w otoczeniu zieleni. Rosną na nim jadalne zioła, miododajne rośliny kwitnące oraz zdrowy i pyszny agrest.

 

 

Projekt i budowa zewnętrznego ogrodu wertykalnego w formie ławki

Na początku nasza ekipa zaczęła od starannego przygotowania projektu. To pierwszy taki model zielonej ściany, dlatego starannie dobraliśmy komponenty, aby konstrukcja przetrwała wiele lat, niezależnie od pogody. Pierwszym krokiem było dokładne wyrównanie terenu i wkopanie słupków mających utrzymać całą konstrukcję. Przygotowaliśmy szczelny zbiornik, z którego zielona ściana będzie czerpać wodę. Naszym zamysłem było stworzenie ogrodu wertykalnego wykorzystującego do podlewania wodę z deszczu. To pomoże oszczędzać wodę w czasie suszy wspierając naszą planetę. 

Następnie zbudowaliśmy stelaż i zamontowaliśmy na nim panele PlantaUp. Panele są wykonane z przepuszczalnego, oddychającego materiału. Budowa kieszeni umożliwia roślinom swobodny wzrost. Korzenie mogą bez problemu przerastać przez materiał, dzięki czemu roślina rośnie tak dobrze jak w glebie. To bardzo ważny aspekt dla zdrowia roślin i wyglądu zewnętrznej zielonej ściany. Wybraliśmy materiały najlepszej jakości, aby nie martwić się wymianą roślinnej obsady na nową.

 

 

Sadzenie roślin w zewnętrznym ogrodzie wertykalnym

Kiedy zewnętrzny ogród wertykalny w formie ławki został wyposażony w panele PlantaUp, zabraliśmy się za przygotowywanie roślin. W tym procesie wsparli nas uczniowie lokalnej szkoły. Każdy z nich zawijał rośliny w materiałowe owijki a następnie umieszczał gotowe sadzonki na zielonej ścianie. Oczywiście wszystko odbyło się pod czujnym okiem naszych instruktorów. Uczniowie mieli możliwość uczestniczyć w życiu wspólnoty, dowiedzieli się jak w prosty sposób wprowadzić zieleń w miejską tkankę oraz wysłuchali wykładu na temat ekologii i potrzeby zazieleniania miast. Po zakończonych pracach dzieci mogły skorzystać z gotowego ogrodu wertykalnego w formie ławki. 

 

 

Zielona infrastruktura – podsumowanie 

Ta ciekawa inicjatywa pokazała po raz kolejny jak uniwersalnym narzędziem może być ogród wertykalny. Zewnętrzne zielone ściany sprawdzają się nie tylko w przydomowych ogrodach, lecz także w sercach miast. Zajmują bardzo mało miejsca za to mieszczą mnóstwo roślin. Umożliwiają stworzenie dowolnej kompozycji zależnie od celu projektu. Niezależnie od tego jakie rośliny wybierze się do zewnętrznego ogrodu wertykalnego, w jej otoczeniu pojawi się więcej pszczół i innych pożytecznych owadów. Zielone ściany mają wiele zalet: pochłaniają zanieczyszczenia i zmniejszają hałas. Ponad to dają cień i przyjemny chłód w gorące dni.