Ogród wertykalny wewnętrzny budowany nad posadzką – kanalizacja

Jednym z typów ogrodów wertykalnych wewnętrznych jest ten budowany nad posadzką. Ten rodzaj zielonej ściany wymaga odmiennego przystosowania kanalizacji w stosunku do żywych ścian budowanych bezpośrednio od posadzki. Przystosowanie to polega na zaplanowaniu kanalizacji w najniższym miejscu tworzonego ogrodu wertykalnego. Przykładowo, jeśli chcemy, by nasz ogród został powieszony 100 centrymetrów nad posadzką, to odpływ kanalizacyjny wprowadzamy na tej samej wysokości – 100 centymetrów. Dzieje się tak, ponieważ na tej wysokości (najniższej części budowanego ogrodu) znajduje się rynna zbiorcza. Zbierająca się w niej woda wpada do odpływu kanalizacyjnego wykonanego na tej samej wysokości.

Żywy, zielony obraz z roślin

Obraz przedstawia poglądowy rysunek wewnętrznego ogrodu wertykalnego powieszonego nad posadzką, razem z kanalizacją. Zlicowany ze ścianą odpływ kanalizacji jest zamaskowany przez rynnę zbiorczą na wodę.

Kanalizacja najczęściej wykonana jest z rury fi 32 lub fi 50. W większości przypadków rekomendujemy jednak rurę o przekroju fi 50.

Należy zwrócić uwagę na to, że kielich rury kanalizacyjnej powinien być zlicowany ze ścianą.

Odpływ kanalizacyjny powinien być umieszczony jak najbliżej środka planowanego na ścianie ogrodu wertykalnego. Jeśli zdarzy się sytuacja, że takie umiejscowienie jest niemożliwe, to można go przesunąć dowolnie w lewą lub prawą stronę. Należy jednak pamiętać, że odpływ kanalizacyjny nie może wyjść poza obrys zielonej ściany, ani zbliżyć się na mniej niż 10 centymetrów do obydwu krawędzi planowanego ogrodu.

Należy pamiętać, że niezbędne jest zasyfonowanie odpływu.

Przykłady przyłącza kanalizacyjnego do ogrodu wertykalnego wewnętrznego budowanego nad posadzką:

Więcej realizacji znajduje się w naszej galerii ogrodów wertykalnych oraz na portalu Instagram Ogrody Wertykalne. Ponadto jeśli interesuje Państwa montaż takiego ogrodu wertykalnego, zapraszamy do wypełnienia formularza kontaktowego poniżej.

Aby stworzyć dla Państwa indywidualną wycenę, prosimy o podanie w wiadomości informacji o szerokości oraz wysokości planowanego ogrodu, a także miejsca realizacji (miejscowość).