sklep online
| INSTRUKCJE
1980
page-template-default,page,page-id-1980,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-6.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.5,vc_responsive

INSTRUKCJE

Zakładka INSTRUKCJE jest przeznaczona dla architektów,  firm oraz osób które planują wykonać lub zaprojektować  ogród wertykalny.

 

 

Na końcu znajdziecie Państwo wiele przydatnych informacji oraz porad dotyczących warunków jakie powinny panować aby utrzymać ogród wertykalny w dobrej kondycji.

 


Jak zaplanować ogród wertykalny?

 

Zaplanuj wymiar ogrodu wertykalnego

Obmierz ścianę, na której ma powstać ogród wertykalny. Zaplanuj na niej ogród wertykalny określając jej wysokość i szerokość.

Panele Vertical Planter nie ograniczają Cię w planowaniu wymiarów. Możesz je dowolnie docinać lub zamówić je na wymiar.

wyznaczamy-wymiary-ogrodu-300x211Zastanów się czy jest możliwość powieszenia ogrodu wertykalnego na Twojej ścianie

Sprawdź z czego wykonana jest ściana, na której ma wisieć ogród wertykalny. Waga 1 m2 ogrodu wertykalnego to ok 25 kg po podlaniu roślin. Zastanów się, w jaki sposób chcesz powiesić panele do ogrodu wertykalnego. Sprawdź możliwość doprowadzenia i odprowadzenia wody.

wytrzymalosc-sciany-300x200

Ogród wertykalny z otwartym obiegiem wody. Zasilany z wodociągu.

Jeżeli jest możliwość doprowadzenia wody i wykonania odpływu do kanalizacji, wykonujemy ogród wertykalny z obiegiem otwartym wody. Woda do ogrodu wertykalnego powinna być doprowadzona w granicach światła zielonej ściany. Wskazane jest, aby doprowadzenie wykonane było ok. 30 cm od górnej granicy ogrodu, jak najbliżej środka planowanej ściany. Należy je zakończyć złączką z gwintem wewnętrznym o średnicy np.  3/4’. Złączka powinna być zlicowana z istniejącą ścianą.
Odprowadzenie wody do kanalizacji powinno zostać wykonane tuż pod dolną ramą ogrodu wertykalnego. Możliwości wykonania odprowadzenia przedstawiają schematy montaż.
Średnice rur oraz zastosowane zakończenia, doprowadzenia i odprowadzenia wody należy bezwzględnie skonsultować z wykonawcą, gdyż w zależności od potrzeb wodnych mogą być różne.

obieg-otwarty-300x195Zaplanuj oświetlenie ogrodu wertykalnego.

Jeżeli w planowanej przestrzeni nie ma wystarczającej ilości światła, powinniśmy zaplanować dodatkowe oświetlenie wspomagające fotosyntezę roślin. Najczęściej oprawy oddalone są od ogrodu wertykalnego pomiędzy 100 a 170 cm. Do doświetlania zielonej ściany powinniśmy zastosować światło o barwie białej, jak najbardziej zbliżone do światła dziennego. Przy wyborze oświetlenia (ilość opraw i typ zastosowanego światła) zachęcamy do kontaktu ze specjalistą, gdyż oświetlenie powinno być dobrane do warunków panujących w pomieszczeniu.

oswietlenie-300x233Zaplanuj miejsce na sterowanie.

W najbliższej przestrzeni ogrodu wertykalnego powinniśmy zaplanować, gdzie umiejscowione będzie sterowanie do ogrodu wertykalnego. Skrzynka sterująca nie musi być w tym samym pomieszczeniu co ogród wertykalny. Możemy powiesić ją w np. łazience lub kuchni. Wielkość sterowania zależna jest od wielkości ściany.
Standardowo jest to skrzynka wielkości: szer. 44 x gł. 22 x wys. 40 cm. Przy mniejszych realizacjach, sterowanie można umiejscowić nawet w małej szafce (wys. 20 cm, szer. 30 cm, gł. 15 cm).
Wodę należy doprowadzić do miejsca, gdzie ma być zamontowane sterowanie. Przyłącze powinniśmy zakończyć zaworem np. 1/2′ gz.  Następnie zostawiamy przerwę  ok. 30-40 cm szerokości. Dopiero z tego miejsca wykonujemy przyłącze za zieloną ścianę. Przyłącze możemy zacząć także przelotem 1/2′ gz. W pozostawioną przerwę wykonawca wepnie skrzynkę sterującą.
Należy pamiętać, aby oprócz wody w miejscu przeznaczonym na sterowanie, zainstalować gniazdko elektryczne do zasilania sterownika.
Przy planowaniu miejsca na sterowanie powinniśmy skontaktować się z wykonawcą w celu potwierdzenia wielkości skrzynki, wyboru miejsca, zakończeń przyłączy itp.

sterowanie-1024x483Wykonaj ogród wertykalny wg. instrukcji.

 

 


Jak wykonać przyłącza do ogrodu wertykalnego?  Zasada działania ogrodu wertykalnego. PRZEKROJE PRZEZ ZIELONĄ ŚCIANĘ.

 

Zasada działania ogrodu wertykalnego polega na tym, że woda doprowadzona z wodociągu przepływając przez filc nawadnia rośliny. Jej nadmiar natomiast odpływa do kanalizacji. 

Należy więc przewidzieć doprowadzenie bieżącej wody oraz odpływ do kanalizacji. Nie możemy jednak zapomnieć o wyznaczeniu miejsca na zamontowanie sterownika i zaworu który będzie uruchamiał system nawadniania.

schemat-zielonej-ściany-z-otwartym-obiegiem-wody-1024x769

 Schematy obrazujące rozmieszczenie przyłączy do ogrodu wertykalnego. Należy zwrócić uwagę na:

  • doprowadzenie wody
  • kanalizację ( może zaczynać się od posadzki – schemat 1 lub na ścianie – schemat 2)
  • miejsce przeznaczone pod sterownie do nawadniania
  • oświetlenie

 Schemat 1: Przekrój przez zieloną ścianę z odpływem do kanalizacji w posadzce. Ściągnij PDF

RYS-1-SCIANA1-1-1024x724

odpływ-w-dół-1024x947

Schemat 2: Przekrój przez zieloną ścianę z odpływem do kanalizacji w ścianie. Ściągnij PDF

 RYS-2-SCIANA-1-1024x724
odpływ-w-tył-1024x931

oStory


Mobilny ogród wertykalny

 

Gdy nie ma możliwości doprowadzenia wody – Ściana mobilna (z zamkniętym obiegiem wody).

Gdy nośność ściany nie jest wystarczająca lub nie można sprostać wymaganiom wodnym, możemy zastosować ogród wertykalny z zamkniętym obiegiem wody. Można wykonać go w wersji mobilnej (przestawnej). Może stać praktycznie wszędzie. Przy roślinach znajduje się zbiornik z wodą, w którym umieszczona jest pompa. W zaplanowanych godzinach pompa załącza się i pompuje wodę na ścianę. Woda krąży w obiegu zamkniętym i po zasileniu roślin, wraca do zbiornika. Niewielki sterownik (10 cm x 10 cm) uruchamiający nawadnianie podłączony jest do gniazdka. Gniazdko powinniśmy zaplanować w okolicach umiejscowienia ogrodu. Przewód elektryczny zasilający mobilny ogród wertykalny ma 4,5 m.

mobilny-ogród-wertykalny

Mobilna zielona ściana jestbardzo prosta w obsłudze. Bez problemu można ją obsadzić roślinami, a w razie potrzeby przearanżować na inny roślinny wzór. Zajmuje to kilka minut.  Mobilne ogrody wertykalne poprawiają mikroklimat w pomieszczeniu, wpływając na dobre samopoczucie. To sposób, aby mieć codzienny kontakt z naturą bez wychodzenia z domu.

Mobilne zielone ściany dostępne są na zamówienie w każdym rozmiarze. W większości jednak nie przekraczają 160 cm szerokości oraz 250 cm wysokości. Podyktowane jest to w szczególności wagą oraz stabilnością gotowego elementu. Dostępne są wszystkie kolory z palety kolorów RAL.


Jak zamontować ogród wertykalny? Jak montuje się ogród wertykalny?

 

Aby wykonać ogród wertykalny, w pierwszej kolejności należy wyznaczyć obszar, jaki ma zająć nasza zielona ściana. Wymierzamy wysokość i szerokość ogrodu. Znając dokładny wymiar planowanej zielonej ściany obliczamy ilość paneli Florafelt lub Vertical Planter. W obliczaniu ilości paneli oraz kieszeni do zagospodarowania roślinami pomocny jest nasz planter, dostępny w zakładce Planter. Należy pamiętać, że panele Vertical Planter dostępne są w standardzie 80 x 61 cm lub możemy uszyć je dla Państwa pod konkretny wymiar.

wyznaczamy-wymiary-ogrodu-300x211Znając dokładną ilość paneli rozmierzamy profile, na których ma wisieć nasz ogród wertykalny. Panele można wieszać również bezpośrednio na ścianie lub wcześniej wykonanym stelażu.

wieszamy-profile-300x211Aby ogród wertykalny był czysty i schludny, całość można zamknąć we wcześniej wykonanych ramach. Dolna rama stanowi również rynnę zbiorczą do odprowadzania spływającej wody. Rynnę i ramy można wykonać np. ze stali nierdzewnej.

wieszamy-rame-300x232Pomimo, iż panele Florafelt oraz Vertical Planetr same w sobie wykonane są na materiale nieprzepuszczającym wody, należy pamiętać, aby odpowiednio uszczelnić miejsca łączenia paneli. Izolację można wykonać np. przy pomocy foli lub innego lekkiego nieprzepuszczającego wody materiału.

zakladamy-izolacje-300x236

Do wcześniej zainstalowanych profili, konstrukcji lub bezpośrednio na ścianę, montujemy panele Florafelt lub Vertical Planter.

zakladamy-panele-300x245Przygotowujemy rośliny i obsadzamy zieloną ścianę. Instrukcja przygotowania roślin znajduje się w zakładce INSTRUKCJE/ PRZYGOTOWANIE ROŚLINY.

sadzimy-rosliny-300x229

Zapraszamy do zapoznania się z filmami instruktażowymi na naszym kanale YouTube

 


Jaka jest zasada działania dobrze wykonanego ogrodu wertykalnego?

 

Ogrody wertykalne wykonane za pomocą naszych materiałów skonstruowane są z bardzo trwałego materiału syntetycznego odpornego na pleśń. W ogrodzie wykonanym za pomocą rozwiązań materiałowych:

  • rośliny mogły swobodnie oddychać – rośliny nigdy nie zostaną przelane i nie grozi im gnicie.
  • rozwijać się przez długie lata- Korzeniom roślinnym nigdy nie zabraknie miejsca.
  • panel gwarantuje prawidłowy obieg powietrza
  • w naszych realizacjach sami możemy zdecydować czy przy roślinach zostawimy odrobinę ziemi, czy też wyeliminujemy ją całkowicie. Dzięki temu, nasze systemy są bardzo czyste i przyjazne dla alergików.

zasada-działania-ogrodu-wertykalnego-1024x917

 

 


Jak przygotować roślinę do sadzenia na ogrodzie wertykalnym?

 

Przed obsadzeniem ogrodu wertykalnego musimy przygotować roślinę. Aby przearanżować ogród  wystarczy wyjąć roślinę z kieszeni i zawinąć ją w identyczny sposób. 

Zajmuję to tylko 2 minuty!!

przygotowanie-rosliny

 

Dzięki specjalnemu materiałowi do owijania korzeni wkładanie roślin do kieszeni, jak i ich wymiana są niezwykle proste i czyste. Cały proces przypomina wkładanie listu do koperty. Dzięki temu ogród wertykalny można łatwo aranżować w zależności od nastroju lub okazji. Możemy więc eksperymentować z kolorystyką i teksturą, a w efekcie tworzyć ściany z kwiatów lub mchu dostosowane do okoliczności, wystroju wnętrza czy sezonu.

 

Krótki film instruktażowy znajduje się na naszym kanale You Tube.


Przydatne narzędzie do planowania ogrodu wertykalnego – Planter

 

Planter będzie przydatny przy planowaniu ogrodu wertykalnego. Jest to idealne narzędzie pomocne przy liczeniu i planowaniu potrzebnego materiału potrzebnego do wykonania zielonej ściany.

 

Vertical-Planter-722x1024


Praktyczne porady 

 

Oświetlenie zielonych ścian

 

Najlepszym światłem do doświetlania ogrodów wertykalnych jest oczywiście światło naturalne.

Jasne, rozproszone światło, wpuszczane przez duże okna jest najlepsze dla gatunków tropikalnych, które zdobią żywe ściany we wnętrzach. Rośliny chwytają światło, kierując swoje liście w kierunku jego źródła, tworząc idealną ekspozycję. Niestety w większości przypadków niezbędne jest doświetlanie zielonych ścian przy pomocy światła sztucznego. Słoneczny dzień to ok 1200-1500 umol m-2 s-1. Wyobraźcie sobie Państwo, że w naszych domach w słoneczny dzień jest 1-5 umol m-2 s-1. Inaczej mówiąc zdarza się,że w pomieszczeniach jest mniej niż 1 % światła PAR w stosunku tego co mamy na zewnątrz.

 

Dlatego tworząc zielone ściany w takich warunkach, należy rozpatrzyć zainstalowanie dodatkowych lamp doświetlających. Światło stosowane do doświetlania ogrodów wertykalnych powinno być zbliżone jak najbardziej do światła naturalnego.Żarówki metahalogenowe emitują szerokie spektrum światła, przez co idealnie nadają się dla wielu gatunków. Doskonałym wyborem są również świetlówki. W niektórych sytuacjach żywe ściany doświetli także nowe oświetlenie LED.

 

Pamiętajmy jednak, że światło kierunkowe może powodować przesuszenia, także należy indywidualnie dostosować długość doświetlania.

 

Na zewnątrz – taras z dużą ilością światła jest idealnym miejscem do uprawy ziół i roślin, kwiatów oraz sukulentów. Częściowe słońce jest dobre np. dla sałaty, paproci i większości innych roślin. Paprocie rosną świetnie również wtedy, gdy kwiatowa ściana zostanie umieszczona w zacienionym miejscu.

 

Jeśli planują Państwo wykonanie ściany z kwiatów, polecamy kupno światłomierza do swojego zestawu narzędzi. Najprostsze są tanie i proste w użyciu. Natężenie światła otoczenia mierzone jest najczęściej w lux-ach. Warto przetestować miejsce, które chcemy obsadzić i dodać dodatkowe oświetlenie lub jeśli to konieczne, zacienić. Proponujemy skorzystać z internetu lub dostępnej literatury w celu zapoznania się z wymaganiami roślin, które chcemy użyć do obsadzenia ogrodu wertykalnego. 

 

Wilgoć

 

Panele są całkowicie bezpieczne dla otoczenia. W ograniczonym stopniu przenoszą wilgoć do pomieszczenia. Podczas podlewania woda przesiąka przez tylną ścianę panelu a jego przód pozostaje suchy.

Ryzyko kapania pojawia się jedynie gdy filc zostanie wyciągnięty poza obszar systemu. W takim przypadku należy go poprawić. Niemniej po zbudowaniu ogrodu wertykalnego należy bezwzględnie sprawdzić szczelność systemu.

 

Regularne podlewanie

 

Pionowe ogrody wykonywane na bazie paneli Vertical Planter oraz Florafelt wymagają codziennego podlewania górnego rzędu. W większości przypadków zalecamy podłączenie paneli do systemu automatycznego nawadniania. Wymienne kroplowniki na górze systemu  oraz ustawienie podlewania raz lub dwa razy dziennie sprawią, że kwiatowa ściana w większości przypadków będzie dobrze nawodniona.

Zielona ściana z zamkniętym obiegiem wody jest także dobrym rozwiązaniem. W jej skład wchodzą zbiornik, pompa oraz czasomierz ustawiony na podlewanie raz lub dwa razy dziennie przez ok 30 minut.

 

Nawożenie

 

Lekkie nawożenie korzystnie wpływa na ogrody wertykalne. Nawozy pozwalają zminimalizować tworzenie się osadów mineralnych i zainicjować utworzenie aktywnej mikrobiologii w glebie i filcu. Nawozy mogą być dodawane ręcznie (np. dolistnie) lub przy użyciu dozownika w systemie nawadniania.

W przypadku systemu z zamkniętym obiegiem wody nawóz wystarczy dodać do zbiornika z wodą. Ściany z kwiatów bardzo dobrze nawozi się   za pomocą opryskiwacza ciśnieniowego.

 

Sadzenie sezonowe

 

Uprawa kwiatów jednorocznych jest doskonałym wyborem do sadzenia sezonowego. Wczesną wiosną kieszenie paneli Vertical Planter lub Florafelt mogą być wypełniane małymi roślinkami, sadzonkami lub nasionami. W trakcie sezonu będą zachwycać olśniewającymi kolorami. Kiedy skończy się pora kwitnienia odwijamy materiał z korzeni, usuwamy roślinę, czyścimy i przechowujemy do następnego roku, razem z bardzo lekkim panelem.

 

Zimowa ekspozycja

 

Większość roślin w okresie zimowym jest w stanie uśpienia. Zasadzone w ziemi są chronione przed mrozem i niskimi temperaturami. Na ścianach, tak jak w donicach, tylko niektóre gatunki są w stanie przetrwać ostre mrozy. Jeśli zielona ściana ma być umieszczona na zewnątrz warto skonsultować się z architektem krajobrazu ze swojej okolicy, aby doradził, jakie gatunki roślin najlepiej przetrwają zimę.

 

Dzieci i zwierzęta

 

Planując ogród wertykalny należy zachować ostrożność, ponieważ niektóre rośliny są trujące. Należy również rozsądnie zaplanować miejsce w który zainstalujemy zieloną ścianę. Ogrody wertykalne z roślin i z mchów mogą być uszkodzone przez bawiące się dzieci lub zwierzęta.  Warto użyć zdrowego rozsądku przy wyborze miejsca, w którym znajdzie się zielona ściana z roślin lub mchu.

 

Dobór roślin

 

Przy doborze roślin warto wziąć pod uwagę nasłonecznienie, wilgotność powietrza oraz warunki termiczne panujące w pomieszczeniu lub na zewnątrz. Na przykład niektóre rośliny tropikalne potrzebują określoną ilość zacienienia i nie zareagują dobrze na nagłą zmianę temperatury. Określonych warunków wymaga również mech na ścianie

 

Bardzo ważnym aspektem przy doborze roślin jest także nasze zdrowie.

 

Powietrze, które znajduje się w pomieszczeniach, ma ogromne znaczenie. Jego zła jakość może skutkować chorobami płuc, takimi jak astma czy alergie, przewlekła obturacyjna choroba płuc i rak płuc. 

Zielone ściany działają jak swoisty filtr, który oczyszcza powietrze. Ogród wertykalny o powierzchni 1 m2 mieści aż 25-45 szt. roślin, które zbawiennie wpływają na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Jeśli zastanawiają się Państwo, jakie gatunki wykorzystać do obsadzenia ogrodu wertykalnego, zachęcamy, aby wziąć pod uwagę rośliny, które pozytywnie wpływają na otoczenie. Warto zapoznać się z listą roślin rekomendowanych przez NASA do zastosowania we wnętrzach, przy wyborze roślin na Państwa zieloną ścianę.

 

Łączenie roślin

 

Każda kieszeń może być donicą dla kilku roślin zgrupowanych razem. Można stworzyć mały ogród w każdej kieszeni. Wystarczy posadzić sadzonki, małe rośliny, zasiać nasiona i cieszyć się, patrząc co wyrastają. Można być zaskoczonym odkryciem tego, jak pięknie wszystko rośnie w tych specyficznych warunkach. Dzięki kombinacji gatunków kwiatowa ściana będzie jeszcze piękniejsza i bardziej urozmaicona.

 

Różnorodna biologicznie żywa ściana

 

Dobrym pomysłem jest komponowanie różnych typów roślin. Dzięki takim eksperymentom dowiesz się, co najlepiej pasuje do środowiska, jakie panuje w otoczeniu. Jest to szybka i ciekawa droga do stworzenia indywidualnego ogrodu, który jest wytworny, idealnie wpasowuje się w gust właściciela i w przestrzeń. Wystarczy usunąć rośliny, które się nie sprawdzają, zastępując je gatunkami, które kwitną i pięknie się rozwijają.

 

Oferujemy wsparcie techniczne i merytoryczne

 

Nasza firma od lat projektuje i wykonuje ogrody wertykalne. Ciągle realizujemy nowe zielone ściany oraz bierzemy udział w nowych pracach naszych klientów.

Staramy się rozwijać i wciąż testujemy nowe gatunki roślin. Przez lata opracowaliśmy i ciągle poszerzamy katalog roślin, które rekomendujemy do zastosowania w ogrodach wertykalnych pod względem przydatności, wymagań oraz wytrzymałości. Dzięki temu dom lub firmę ozdobi nie tylko mech na ścianie, ale i wielobarwna, bogata roślinna kompozycja.

 

Klienci indywidualni, którzy decydują się na zamówienie kompletnego ogrodu wertykalnego z wykonaniem, lub wykonawcy zaopatrujący się w nasze produkty mogą liczyć na profesjonalną obsługę. Zapewniamy też wsparcie techniczne oraz merytoryczne, które pozwalają na odpowiedni rozwój roślin przez wiele lat.

 

Po więcej instrukcji oraz przydatnych informacji zapraszamy na nasz kanał You Tube.  

 

pinterest

UnknownPoland