Planowanie ogrodu wertykalnego

Podstawowym pytaniem nasuwającym się na usta w momencie chęci stworzenia własnego ogrodu wertykalnego prawdopodobnie jest: „Ale w jaki sposób to zaplanować?”. My chcemy ułatwić tę przeprawę i zaprezentujemy krok po kroku jak zaplanować swoją zieloną ścianę.

Planowanie ogrodu wertykalnego krok po kroku:

  1. Wybierz swój rodzaj ogrodu wertykalnego.
  2. Zaplanuj wymiar ogrodu wertykalnego.
  3. Zastanów się czy jest możliwość powieszenia ogrodu wertykalnego na Twojej ścianie.
  4. Wybierz rośliny.
  5. Zaplanuj oświetlenie ogrodu wertykalnego.
  6. Zaplanuj miejsce na sterowanie.

1. Wybierz swój rodzaj ogrodu wertykalnego

Określ, jaki typ ogrodu wertykalnego chcesz zbudować. Z pomocą przyjdzie Ci strona Typy ogrodów wertykalnych.

2. Zaplanuj wymiar ogrodu wertykalnego

Obmierz ścianę, na której ma powstać ogród wertykalny. Zaplanuj na niej ogród określając jego wysokość i szerokość. Panele Vertical Planter PlantaUp nie ograniczają Cię w planowaniu wymiarów. Możesz je dowolnie docinać lub zamówić je na wymiar.

3. Zastanów się czy jest możliwość powieszenia ogrodu wertykalnego na Twojej ścianie

Sprawdź z czego wykonana jest ściana, na której ma wisieć ogród wertykalny. Waga 1 m2 ogrodu wertykalnego to ok 25 kg m2 po podlaniu roślin. Zastanów się, w jaki sposób chcesz powiesić panele do ogrodu wertykalnego. Jeśli wybrałeś zieloną ścianę z otwartym obiegiem wody, sprawdź możliwość doprowadzenia i odprowadzenia wody. Szczegóły na ten temat znajdziesz w zakładce „kanalizacja” dla wybranego typu wewnętrznej zielonej ściany.  W razie, gdy ściana nie będzie odpowiednia do montażu na niej ogrodu wertykalnego, pomyśl o budowie mobilnej żywej ścianyJeśli zaś pojawi się problem z odprowadzeniem wodymożesz zastosować obieg zamknięty, wykorzystywany w ogrodach wertykalnych ze zbiornikiem do nawadniania.

4. Wybierz rośliny

Zdecyduj, z jakich roślin skomponujesz swoją zieloną ścianę. Wszystkie dostępne rośliny, a także informacje oraz wymagania środowiskowe na ich temat, znajdziesz na stronie o roślinach do ogrodów wertykalnych

5. Zaplanuj oświetlenie ogrodu wertykalnego

Jeżeli w planowanej przestrzeni nie ma wystarczającej ilości światła, powinniśmy zaplanować dodatkowe oświetlenie wspomagające fotosyntezę roślin. Najczęściej oprawy oddalone są od ogrodu wertykalnego pomiędzy 120 a 170 cm. Do doświetlania zielonej ściany powinniśmy zastosować światło o barwie białej, jak najbardziej zbliżone do światła dziennego. Przy wyborze oświetlenia (ilość opraw i typ zastosowanego światła) zachęcamy do kontaktu ze specjalistą, gdyż oświetlenie powinno być dobrane do warunków panujących w pomieszczeniu. Więcej o oświetleniu Znajdziesz w zakładce Oświetlenie zielonej ściany

6. Zaplanuj miejsce na sterowanie

 

W najbliższej przestrzeni ogrodu wertykalnego powinniśmy zaplanować, gdzie umiejscowione będzie sterowanie do ogrodu wertykalnego. Dokładnie jest to elektrozawór oraz sterownik otwierający wodę. Skrzynka sterująca nie musi być w tym samym pomieszczeniu co ogród wertykalny. Możemy powiesić ją w np. łazience lub kuchni. Wielkość sterowania zależna jest od wielkości ściany.

Standardowo jest to skrzynka wielkości: szer. 44 x gł. 22 x wys. 40 cm. Przy mniejszych realizacjach, sterowanie można umiejscowić nawet w małej szafce (wys. 20 cm, szer. 30 cm, gł. 15 cm).

Wodę należy doprowadzić do miejsca, gdzie ma być zamontowane sterowanie dla zielonej ściany. Przyłącze powinniśmy zakończyć zaworem np. 1/2′ gz.  Następnie zostawiamy przerwę  ok. 30-40 cm szerokości. To będzie miejsce na wpięcie naszego elektrozaworu. Dopiero z tego miejsca wykonujemy przyłącze za zieloną ścianę. Przyłącze możemy zacząć także przelotem 1/2′ gz.
Należy pamiętać, aby oprócz wody w miejscu przeznaczonym na sterowanie, zainstalować gniazdko elektryczne do zasilania sterownika.
Przy planowaniu miejsca na sterowanie powinniśmy skontaktować się z wykonawcą w celu potwierdzenia wielkości skrzynki, wyboru miejsca, zakończeń przyłączy itp.

Właśnie w ten sposób krok po kroku planuje się własny ogród wertykalny. Mamy nadzieję, że Tobie się to udało. W przypadku chęci budowy zielonej ściany istnieje możliwość wykonania jej przez naszą firmę (w tym celu prosimy o kontakt poprzez formularz kontaktowy) lub samemu. Wszystkie kompletne zestawy oraz części do wykonania ogrodu wertykalnego własnoręcznie, znajdują się w naszym Sklepie ogrody-wertykalne.