Mobilne ogrody wertykalne

Ten typ żywej ściany stosowany jest gdy nośność ściany jest niewystarczająca, albo gdy niemożliwe jest sprostanie wymaganiom wodnym w postaci przyłączy kanalizacyjnych.

Konstrukcja działa w sposób analogiczny do zwykłego ogrodu wertykalnego ze zbiornikiem do nawadniania. Pod ogrodem znajduje się zbiornik na wodę, w którym umieszczona jest pompa. Uruchamia się ona w zaplanowanych godzinach i pompuję wodę na ścianę. Woda krąży w obiegu zamkniętym i po zasileniu roślin, wraca do zbiornika. Za uruchamianie nawadniania odpowiedzialny jest niewielki (10 centymetrów x 10 centymetrów) sterownik. Musi on być podłączony do gniazdka, więc powinno je się zaplanować w okolicach umiejscowienia ogrodu.

Mobilna zielona ściana charakteryzuje się prostotą w obsłudze. Można ją bezproblemowo obsadzić roślinami, a w razie potrzeby w kilka minut przearanżować na inny roślinny wzór. Poprawia mikroklimat w pomieszczeniu, wpływając na dobre samopoczucie. To także sposób, by zapewnić sobie codzienny kontakt z naturą, nawet bez wychodzenia z domu.

Mobilne zielone ściany dostępne są na zamówienie w każdym rozmiarze. W większości jednak nie przekraczają 160 cm szerokości oraz 250 cm wysokości. Podyktowane jest to w szczególności wagą oraz stabilnością gotowego elementu. Dostępne są wszystkie kolory z palety kolorów RAL.

Co należy wykonać w przypadku budowy mobilnego ogrodu wertykalnego ze zbiornikiem na wodę

  1. Gniazdo 230V do zasilania pompy, ewentualnie oświetlania
  2. Oświetlenie odpowiednie do doświetlania roślin.

1. Przyłącze elektryczne – gniazdo 230V do zasilania pompy, ewentualnie oświetlenia

Do zasilania pompy elektrycznej potrzebne jest gniazdo elektryczne 230V. Pompa elektryczna służy do podlewania mobilnego ogrodu wertykalnego i jest umieszczona w zbiorniku poniżej ogrodu. Najlepiej jest więc wykonać gniazdo elektryczne w jak najbliższej odległości od zielonej ściany. Jeśli montowany jest ogród wertykalny z oświetleniem w jednym zestawie, to najlepiej wykonać podwójne gniazdko 230V. Do jednego zostanie podłączona pompa do podlewania ogrodu, a do drugiego oświetlenie zielonej ściany.

2. Oświetlenie

Najmniejszą ilością światła skierowanego na zieloną ścianę powinna być  wartość co najmniej 800 lux na każdy m2 ogrodu wertykalnego. Oświetlenie LED użyte w celu doświetlania roślin powinno zawierać odpowiednie spectrum wspomagające roślinę w procesie fotosyntezy. Lampy o barwie 4000 K – 6500 K oraz Ra co najmniej 90, są z reguły wystarczające do doświetlania żywej ściany.

Najczęściej oświetlenie oddalone jest od ogrodu wertykalnego około 120-170 centymetrów.

Rekomendowane jest podłączanie oświetlenia do włącznika czasowego. Zapobiega to sytuacji, w której rośliny nie otrzymają wystarczającej ilości światła.

Ogród powinien być doświetlany od 3 do 18 godzin dziennie. Zależne jest to od warunków panujących w otoczeniu oraz pory roku.Więcej informacji o oświetleniu ogrodu wertykalnego znajdziesz w zakładce Instrukcje – Oświetlenie ogrodu wertykalnego.

Oświetlenie stosowane do doświetlania mobilnych zielonych ścian może być zainstalowane na jego konstrukcji. Na zdjęciach poniżej przedstawione są takie rozwiązania.

 

Realizacje mobilnych ogrodów wertykalnych znajdują się w naszej galerii ogrodów wertykalnych. Więcej ciekawych informacji znajduje się także na portalu Facebook – ogrody wertykalne. Ponadto jeśli interesuje Państwa montaż takiego ogrodu wertykalnego, zapraszamy do wypełnienia formularza kontaktowego lub skorzystania z możliwości bezpłatnej wyceny potencjalnego ogrodu. Obie opcje kontaktu znajdują się poniżej.

Aby stworzyć dla Państwa indywidualną wycenę, prosimy o podanie w wiadomości informacji o szerokości oraz wysokości planowanego ogrodu, a także miejsca realizacji (miejscowość).