Ogrody wertykalne z podlewaniem ze zbiornika
Zielona ściana nawadniana ze zbiornika na wodę to specyficzny typ ogrodu, który wyróżnia się sposobem czerpania wody do podlewania roślin. Taka żywa ściana wykonywana jest najczęściej tam, gdzie nie ma możliwości montażu przyłączy wodno-kanalizacyjnych. Dużym plusem przy wyborze tego rozwiązania jest to, że do zamontowania tego typu ogrodu wystarczy jedynie przyłącze elektryczne (gniazdko 230V).
Zasada wykonania ogrodu wertykalnego ze zbiornikiem do nawadniania jest prosta. Pod ogrodem instalowany jest zbiornik na wodę. W zbiorniku lub obok niego montowana jest pompa, okresowo tłocząca wodę na żywy ogród. Cały system ma charakter obiegu zamkniętego. Tego typu zielona ściana wymaga bardzo uważnego serwisu.
Jednym z posiadaczy pięknej zielonej ściany nawadnianej ze zbiornika, jest Pani Natalia Teixeira. Ta projektantka wnętrz, po wprowadzeniu ogrodów wertykalnych do domów wielu ludzi, postanowiła mieć go także u Siebie. Przeprowadziliśmy z Panią Natalią krótki wywiad na temat zielonych ścian, który może okazać się pomocny dla osób zainteresowanych budową zielonej ściany u siebie, a także tym jak na codzień wygląda życie wśród takich roślin w domu.
Co należy wykonać w przypadku budowy ogrodu wertykalnego ze zbiornikiem do nawadniania
- Gniazdo 230V przeznaczone do zasilania pompy do nawadniania ogrodu
- Oświetlenie – odpowiednio doświetlające ścianę roślin
1. Przyłącze elektryczne – gniazdo 230V przeznaczone do zasilania pompy do nawadniania ogrodu
Przyłącze elektryczne w postaci gniazda 230V jest niezbędne do zainstalowania, ponieważ potrzebne jest zasilanie pompy. Najlepiej jest wykonać je jak najbliżej planowanego miejsca, w którym ma stać zbiornik na wodę. Ten powinien znajdować się poniżej wykonywanej zielonej ściany, gdzie następnie zostanie zabudowany. Istnieje możliwość wykonania zabudowy ze stali nierdzewnej przez nas.
2. Oświetlenie
Najmniejsza rekomendowana wielkość oświetlenia kierowanego na zieloną ścianę to 800 lux na każdy m2 ogrodu wertykalnego. Światło LED użyte do doświetlania żywych roślin powinno zawierać odpowiednie spectrum wspomagające roślinę podczas procesu fotosyntezy. Przyjmujemy, że lampy o barwie 4000 K – 6500 K, a także Ra nie mniejszym od 90, jest normą w doświetlaniu żywej ściany.
Oświetlenie najczęściej powinno być oddalone od ogrodu wertykalnego o około 120-170 centymetrów.
Dobrze jest, gdy oświetlenie zostaje podłączane do włącznika czasowego. Zapobiega to sytuacji, w której nasze rośliny nie otrzymają wystarczającej ilości światła, gdy przykładowo wyjedziemy na dłużej z domu.
Zakres dziennego doświetlania ogrodu nawadnianego ze zbiornika to od 3 do 18 godzin dziennie. Waha się ono w zależności od warunków otoczenia oraz pory roku. Więcej informacji o oświetleniu ogrodu wertykalnego znajdziesz w zakładce Instrukcje – Oświetlenie do ogrodu wertykalnego.
Realizacje ogrodów wertykalnych z ukrytym zbiornikiem do nawadniania znajdują się w naszej galerii zielonych ścian. Więcej ciekawych informacji znajduje się także na portalu Facebook – ogrody wertykalne. Ponadto jeśli interesuje Państwa montaż takiego ogrodu wertykalnego, zapraszamy do wypełnienia formularza kontaktowego poniżej.
Aby stworzyć dla Państwa indywidualną wycenę, prosimy o podanie w wiadomości informacji o szerokości oraz wysokości planowanego ogrodu, a także miejsca realizacji (miejscowość).