Pytania i odpowiedzi

Poznaj odpowiedzi na najczęstsze pytania na temat ogrodów wertykalnych. Idea ogrodu wertykalnego i sposób jego działania na pierwszy rzut oka może się wydawać czym skomplikowanym. W rzeczywstości zielona ściana jest prosta w konstrukcji i działaniu. Rośliny w ogrodzie wertykalnym rosną pionowo, na panelach Vertical Planter PlantaUp. Panele są wykonane z filcu, dzięki temu tworzą odpowiednie środowisko dla zieleni na ścianie. Nawadnianie ogrodu wertykalnego odbywa się z wykorzystaniem siły grawitacji. Woda spływa ze szczytu zielonej ściany, skąd podlewa rośliny. To proste! Poniżej dowiesz się więcej o ogrodach wertykalnych.

Co to są ogrody wertykalne?

Ogród wertykalny to ogród na ścianie. Może powstać na zewnętrznych jak i wewnętrznych ścianach, w prywatnych domach, a także w miejscach publicznych. Jest świetnym sposobem na zazielenienie najbliższej nam przestrzeni, ściany w naszym domu lub w biurze.

Co to są zielone ściany?

Zielone ściany, zielona ściana, żywe ściany, żywe obrazy, są to pojęcia jednoznaczne z pojęciem ogrody wertykalne.

Jak działa zielona ściana?

Woda z substancjami odżywczymi przepływa przez system kieszeni i dostarcza do korzeni niezbędne składniki odżywcze, utrzymując roślinę przy życiu.

Ile kosztuje zielona ściana / Ile kosztuje m2 ogrodu wertykalnego?

Cena uzależniona jest od systemu wykonania zielonej ściany oraz od jej wielkości. Najlepiej skontaktować się z wykonawcą oferującym usługę budowy ogrodu wertykalnego na danym systemie, który wydaje się Państwu najodpowiedniejszy, i poprosić go o wycenę. W całej Polsce mamy przedstawicieli, którzy oprócz nas, oferują usługę wykonania i serwisu zielonych ścian w systemie Florafelt.

Jak podlewać zieloną ścianę?

Woda jest dostarczana w najwyższym rzędzie kieszeni, skąd spływa do niżej położonych roślin. Podlewanie może odbywać się automatycznie lub być uruchamiane manualnie.

Gdzie mogę kupić elementy do nawadniania zielonej ściany / nawadniania ogrodu wertykalnego?

Wszystkie elementy można zakupić w sklepach ogrodniczych lub w sklepie internetowym ogrody-wertykalne.pl

Jakie rośliny do ogrodu wertykalnego są najlepsze?

Większość roślin może być stosowanych w pionowych ogrodach. Warunkiem jest zapewnienie im odpowiednich warunków świetlnych oraz zaopatrzenie w substancje odżywcze.

Gdzie można przeprowadzić montaż ogrodu wertykalnego?

Ogrody wertykalne mogą być tworzone zarówno na powietrzu jak i wewnątrz budynków. Do zastosowania ich w pomieszczeniach, niezbędne jest przygotowanie odpowiedniej izolacji oraz tac na gromadzenie się nadmiaru wody.

Co zrobić, jeśli roślina zamiera?

Moduły przystosowane są do łatwego zdejmowania i wymiany istniejących obiektów. Wystarczy usunąć korzeń i zastąpić świeżym materiałem roślinnym.

Ile światła potrzebuje zielona ściana?

Rośliny dzielą się na takie, które nie potrzebują wiele światła jak i na takie, które żyją jedynie w wysokim nasłonecznieniu. Jednak wszystkie rośliny potrzebują światła do życia. Wybór odpowiednich roślin ma kluczowe znaczenie dla sukcesu w każdym ogrodzie. Zachęcamy do przeczytania działu o oświetleniu ogrodu wertykalnego w zakładce „instrukcje”.

Gdzie mogę uzyskać rośliny do założenia zielonej ściany?

Rośliny można znaleźć w lokalnych kwiaciarniach, szkółkach czy centrach ogrodniczych. Przed zakupem najlepiej poradzić się ekspedienta na temat wymagań rośliny.  Należy zwrócić uwagę na stan zdrowotny kupowanych roślin.

Czy rośliny poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniu?

Rośliny oprócz dwutlenku węgla pożerają również… toksyny. Wysysają je z powietrza, a w zamian dostarczają cennego tlenu.

Czy temperatura ma wpływ na jakość modułów?

Florafelt Vertical Planters wykonane są z polietylenu. Mogą wytrzymać temperaturę od -40 do 220 stopni Celsjusza.

Jak montować panele?

Montaż paneli jest bardzo prosty – wystarczy posiadać poziomicę, śrubokręt oraz wkręty. Florafelt można bardzo łatwo zmontować jak i rozmontować. Zachęcamy do zapoznania się ze schematami montażu  w zakładce instrukcje ogrodów wertykalnych.

Czy panele mogą służyć do uprawiania ziół?

Tak. Zioła doskonale rosną w Florafelt, należy jednak pamiętać, aby miały one odpowiednia ilość światła oraz dostarczane składniki odżywcze.

Jakie rodzaje modułów są dostępne?

Jesteśmy jedynym dystrybutorem w Polsce paneli do produkcji ogrodów wertykalnych firmy Plants on Walls. W swojej ofercie posiadamy standardowe wielkości modułów do budowy zielonych ścian. Dzięki możliwości szybkiego docinania, panele  pozwalają na wykonanie każdego ogrodu wertykalnego.

Jak trwałe są zielone ściany?

Ogrody wertykalne są trwałe i pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji mogą istnieć przez wiele lat. Z upływem czasu moduły mogą być oczyszczone i ponownie zagospodarowane.

Jak często je podlewać?

Cykl nawadniania różni się w zależności od wyboru roślin. Najczęściej podlewanie odbywa się w cyklu 30 min raz lub dwa razy dziennie.

Czy zielona ściana nie tworzy zbyt dużo wilgoci w pomieszczeniu?

Zielone ściany są idealne dla zapewnienia pożądanej ilości wilgoci w środowisku użytkownika. Ponadto znacznie poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniu. Dobrze wykonany ogród wertykalny  szybko pozbywa się nadmiaru wody, zostawiając wilgoć jedynie przy roślinach.

Czy w panelach można uprawiać warzywa?

Warzywa mogą być uprawiane w panelach Florafelt, pod warunkiem dostarczenia odpowiednich substancji odżywczych, wody i światła.

Czy na panelach tworzy się pleśń?

Moduły wykonane są z tworzywa, które znakomicie wysycha pomiędzy cyklami podlewania, a nadmiar wody odprowadzany jest do odpowiednich rynien. Pleśń nie ma więc odpowiednich warunków aby się pojawić.

Czy panele mogą przyjmować ulewne deszcze?

Deszcz nie jest problemem dla ogrodów wertykalnych wykonanych z naszych modułów, gdyż materiał, z którego są one wykonane bardzo szybko wysycha.

Kogo muszę się poradzić jeśli chcę stworzyć ogród wertykalny?

Radzimy skonsultować się z architektem krajobrazu, który praktykuje wykonywanie ogrodów wertykalnych w naszym systemie. On poradzi państwu zastosowanie odpowiednich roślin oraz podpowie jak je pielęgnować. Posiadamy instalatorów na terenie całej Polski.

Ile waży żywa ściana?

Nie obsadzona ściana waży ok. 7 kg/m2. Obsadzona i mokra 24 kg/m2.

Czy mogę stworzyć ogród wertykalny w kształcie łuku?

Tak. Panele są w wielu rozmiarach, które mogą być montowane na różnych kształtach.

Czy zielone ściany mogą być przenoszone?

Obsadzony panel 12 kieszeni (61 cm x 81 cm) może ważyć do 12 kg więc jest bardzo łatwy do przenoszenia.

Można przenieść lub zmienić rośliny w ogrodzie wertykalnym?

Tak. Rośliny można łatwo przenosić i wymieniać.

Czy materiał, z którego wykonane są panele, nie jest szkodliwy dla dzieci i zwierząt?

Panele nie są toksyczne, jednak wskazane jest stosowanie ich powyżej zasięgu dzieci i zwierząt, ze względu na ewentualne uszkodzenia mechaniczne roślin.

Jak daleko wystają rośliny z zielonej ściany?

Wszystko zależy od rodzaju roślin jakie dobierzemy.  Sama konstrukcja to ok. 6 cm. Z roślinami  średnio można przyjąć że jest to ok 15 cm. Cała ściana z instalacją może mieć jednak ok 25-40 cm.

Czym różni się ogród wertykalny wykonany z materiałów filcowych od plastikowych lub stalowych modułów?

Rozwiązania bazujące na tzw. materiałach filcowych pozwalają na stworzenie dla rośliny unikatowego środowiska, w którym roślina może swobodnie się rozwijać i funkcjonować przez długie lata. Jednym z celów Patrica Blancka, twórcy ogrodów wertykalnych, było stworzenie dla roślin środowiska jak najbardziej zbliżonego do ich naturalnego siedliska. Nie jest to oczywiście w 100% możliwe, aczkolwiek filc, jako podstawa do rozwoju korzeni ( pełniący funkcję podłoża ) nadaje się do tego celu najlepiej.

Świadczyć o tym mogą największe i najdłużej funkcjonujące realizacje zielonych ściana na świecie. Większość z nich wykonywana jest na tzw. rozwiązaniach filcowych lub kieszeniowych.

W przeciwieństwie do plastiku materiały filcowe pozwalają roślinie na swobodne rozrastanie się przez wiele lat, korzenie mogą oddychać i bez przeszkód znajdować nowe miejsce do rozrostu. Eliminuje to konieczność przesadzania roślin po osiągnięciu zbyt dużych rozmiarów jak to może mieć miejsce np. w doniczce. Najczęściej w rozwiązaniach filcowych znajduje się niewielka ilość gleby, która również oddycha i nie ulega nadmiernemu zalewaniu.