Wiele osób marzy, by w ich mieszkaniach było więcej zieleni, ale nie wiedzą od czego zacząć. Nawet jeśli dowiedzą się, że ogrody wertykalne są najbardziej praktycznym rozwiązaniem, to znalezione w Internecie informacje są często niekompletne i niejasne. W tym artykule przedstawimy najczęściej popełniane błędy przy projektowaniu i zakładaniu ogrodów wertykalnych. Pokażemy, jak krok po kroku założyć własną zieloną ścianę z roślin. Podpowiemy, na których etapach najlepiej skorzystać z pomocy specjalistów. Podzielimy się również jakie są nasze najlepsze sposoby, by zaoszczędzić na budowie własnego ogrodu wertykalnego.

 

Który ogród wertykalny będzie najlepszy do mojego wnętrza?

Jest to najważniejsze pytanie. Dobra odpowiedź pozwoli nie tylko zaoszczędzić, ale i uniknąć wielu przykrych niespodzianek. Poniżej przedstawiamy krótki graf decyzyjny, który ułatwi Ci odpowiedź:

Wiele dodatkowych wskazówek oraz wady i zalety danych rozwiązań znajdziesz na naszej stronie. By Wam to ułatwić poniżej zamieszczamy kilka przydatnych linków:

 

Projektowanie ogrodu wertykalnego

Każdy z powyższych typów ogrodów wertykalnych wymaga odpowiedniego przemyślenia ich realizacji. Im bardziej zaawansowany zamysł – tym lepiej skorzystać z profesjonalnej pomocy. Jest to etap, który ma największy wpływ na ostateczny koszt ogrodu. Dobrze przemyślany projekt jest kluczem idealnej realizacji – bez narażenia na dodatkowe koszty w przyszłości. W najgorszym wypadku źle wykonany projekt może doprowadzić do uniemożliwienia wykonania zielonej ściany, kosztownego i czasochłonnego dostosowywania przyłączy, odprowadzenia wody, a także szybkiej awarii systemu nawadniającego i tym samym nawet zalanie mieszkania.

 

10 Najczęściej popełnianych błędów na etapie projektowania i przygotowania do budowy ogrodu wertykalnego:

 

1. Niewłaściwy wybór miejsca dla zielonej ściany.

Przede wszystkim należy pamiętać o potrzebach roślin – zapewnić im dostęp do wody, światła oraz odpowiednią ilość miejsca. Warto też pomyśleć o komforcie mieszkańców lub pracowników przestrzeni, w której planujemy stworzyć ogród wertykalny. Na przykład korytarze to często piękne i bardzo reprezentacyjne miejsca dla egzotycznych roślin. Jeśli jednak nasz jest zbyt wąski – lepiej nie ryzykować, by przez pomyłkę nie pozbawić go jego podstawowej funkcji, jaką jest umożliwianie dostępu do pozostałych pomieszczeń mieszkania.

2. Niedostosowanie projektu do typu ściany zielonej.

Każda ściana ma inne specyfikacje projektowe, które należy uwzględnić. Najbardziej wymagającym, ale i najbardziej efektywnym rozwiązaniem są zielone ściany z obiegiem otwartym. Jeśli to na tym typie ogrodu klientowi zależy najbardziej – konieczna jest współpraca co najmniej kilku fachowców, a jego planowanie najlepiej (choć nie jest to konieczne) uwzględnić już w czasie projektowania domu. Właściwa komunikacja między podwykonawcami jest konieczna, na co dowodem jest kolejny punkt:

3. Przeoczenie wykonania syfonu.

Jest to jeden z tych błędów, który może okazać się nie do pokonania i wbrew pozorom zdarza się częściej niż ktokolwiek mógłby przypuszczać. Syfon jest elementem hydraulicznym, który reguluje przepływ wody odprowadzanej do kanalizacji i zapobiega przykrym zapachom z kanalizacji przedostawanie się do pomieszczenia. Brak syfonu objawia się już po wykonaniu ogrodu – tym samym naprawa będzie nie tylko kosztowna, ale i czasochłonna.

4. Niewłaściwe pomiary projektowe.

Dobrze wykonany projekt gwarantuje, że ekipa realizacyjna odwiedzi twój dom maksymalnie dwa razy. Pierwszy przy wykonaniu konstrukcji, drugi przy nasadzeniu roślin. Na niektóre niedopatrzenia projektowe mamy sprawdzone sposoby, ale właściwe pomiary to podstawa. Z betonem nikt nie wygrał i nawet milimetrowe pomyłki przy łączeniach przyłączy mogą słono kosztować.

5. Brak możliwości podłączenia systemu nawadniającego do zasilania elektrycznego.

Każdy oferowany przez nas typ ogrodu wyposażony jest w automatyczny system nawadniający. By mógł spełniać swoją rolę konieczne jest podłączenie go do zasilania elektrycznego. Nie musi ono być w pobliżu ogrodu, ale o tym również trzeba pomyśleć we wczesnym etapie projektu.

6. Nieuwzględnienie ukrytych w ścianie istniejących przewodów i/lub przyłączy.

Jest to niebezpieczne zarówno dla właściciela budynku, jak i wykonawcy ogrodu. Nieświadome zniszczenie przewodów lub innej sieci jest równoznaczne nie tylko z dodatkowymi kosztami ponoszonymi przez właściciela budynku, ale i odroczeniem realizacji ogrodu. Inwestor będzie zmuszony ponieść też koszt ponownego przyjazdu ekipy realizacyjnej.

7. Zakup materiałów złej jakości.

Materiały muszą zapewnić przede wszystkim bezpieczeństwo mieszkańców i osób użytkujących pomieszczenie, w którym będzie założony ogród. Właściciel musi mieć gwarancję, że panele konstrukcyjne utrzymają ciężar ogrodu i nie będą groziły zawaleniem. Ponadto będą odporne na odkształcenia, korozję… Materiał roślinny musi być wolny od szkodników, dobrze ukorzeniony i mieć właściwie uformowaną, zdrową część zieloną. Oświetlenie zakupione w marketach – nawet jeśli jest „dedykowane roślinom” może nie spełniać odpowiednich parametrów. Dlatego konieczne jest korzystanie z pomocy sprawdzonych dostawców materiałów do budowy ogrodów wertykalnych.

8. Nieodpowiedni dobór roślin.

Rośliny potrafią zaadaptować się do wielu warunków. Nie chcemy jednak mieć ogrodu „na pół gwizdka”. Mają spełniać swoje funkcje: pięknie się rozwijać, cieszyć oczy, oczyszczać powietrze, podnosić wilgotność w pomieszczeniu… Warto w tym aspekcie skorzystać z pomocnych wskazówek dostępnych w naszym katalogu roślin do ogrodów wertykalnych.

9. Zlekceważenie konieczności zastosowania dodatkowego naświetlania ogrodu.

Natężenie światła zmienia się w zależności od pory dnia, pory roku, pogody, klimatu… Nawet ogrody wyeksponowane na najbardziej południową stronę świata mogą mieć tego światła zbyt mało. Zwłaszcza w naszej szerokości geograficznej. Rośliny w uprawie pionowej rozwijają się w specyficzny sposób zasłaniając się nawzajem. Szyby w naszych oknach zatrzymują szkodliwe promienie UV, ale tym samym uniemożliwiają oddziaływanie korzystnym promieniom. Zastosowanie specjalnego doświetlenia zapewni dostęp światła naszej zielonej ścianie w każdym z jej zakamarków, a tym samym równomierny rozwój wszystkich roślin. Jeśli szukasz więcej informacji zajrzyj do artykułu: oświetlenie dla roślin.

10. Brak planu pielęgnacyjnego

Rośliny odwdzięczą się właścicielom swoim pięknem, ale potrzebują czasu. Warto już na etapie projektu zastanowić się na jaką ścianę mnie stać pod względem czasowym. Każda – nawet najbardziej okazała zielona ściana – zniszczeje, jeśli nie zapewnimy jej choćby minimum uwagi i troski. Zaniedbania w tym względzie mogą doprowadzić do konieczności wymiany całego materiału roślinnego, co wiąże się z ogromnymi kosztami. Więcej informacji znajdziesz w artykule pt.: „Pielęgnacja ogrodu wertykalnego”.

 

Wykonanie ogrodu wertykalnego

 

Jeżeli projekt uwzględnia wszystkie parametry – można wykonać samodzielny montaż ogrodu wertykalnego i tym samym mocno ograniczyć koszty. Filmy instruktażowe z naszego YouTubowego kanału z pewnością Wam pomogą. Montaż konstrukcji niewielkiego ogrodu doświadczonemu majsterkowiczowi z pomocnikiem może zająć nawet godzinę. W przypadku ogrodów mobilnych jedyne co jest konieczne, to: uzupełnienie wody w zbiorniku, podłączenie do gniazdka elektrycznego i posadzenie roślin. Sama przyjemność. Skorzystanie z naszego sklepu internetowego da Wam pewność, że materiał jest najwyższej jakości oraz że spełni swoje zadanie przez lata. Klienci szukając oszczędności korzystają z jak najtańszej oferty, co jest zrozumiałe. Należy jednak pamiętać, że ogród wertykalny to inwestycja na lata, dlatego podczas wstępnej wyceny upewnijcie się czy potencjalny wykonawca nie oszczędza na materiałach proponując ich wykonanie z tworzyw sztucznych. Są to lżejsze konstrukcje, ale i mniej trwałe, mniej stabilne, a tym samym bardziej podatne na awarie. Nie mówiąc już o tym, że niewiele mają wspólnego z ekologią i daleko im do pięknej idei wprowadzenia natury do wnętrz.

Zdjęcie przedstawia zestaw do samodzielnego montażu ogrodu, który zawiera panel vertical plaster 12 kieszeni, zestaw owijek oraz linię kroplującą i kroplowniki

Zestaw DIY: standardowy panel Vertical Planter 12 kieszeni, linia kroplująca z kroplownikami, zestaw owijek do roślin z recepturkami – całość z pełną możliwością personalizacji

 

 

Korzyści wynikające ze skorzystania z profesjonalnej obsługi

 

Jeśli jednak wolicie oddać sprawę w ręce specjalistów zapraszamy do kontaktu z nami. Wstępna wycena jest zupełnie niezobowiązująca i zawsze możliwa do negocjacji. Zapewniamy serwis gwarancyjny dla kompleksowych realizacji oraz rabaty. Podpowiemy, z których kosztów można zrezygnować nie ujmując na dekoracyjności. Zapewnimy najlepszej jakości materiał roślinny, dostępny w naszej ofercie wyłącznie przy kompleksowej realizacji. Spełniamy nawet najbardziej wyrafinowane marzenia klientów wykonując ogrody wertykalne na zamówienie oparte na zindywidualizowanym projekcie. Zaopiekujemy się Twoim ogrodem od A do Z. Zachęcamy do kontaktu i zadawania pytań – to nic nie kosztuje, a my chętnie dzielimy się wiedzą. Najbardziej dociekliwych zapraszamy na szkolenie z projektowania i zakładania ogrodów wertykalnych, a bardziej lub mniej doświadczonych do grona Partnerów Handlowych. Chętnie zaopatrujemy firmy wykonawcze w produkty naszej firmy na bardzo korzystnych warunkach.