Jak utrzymać zieleń przez cały rok?
Zielona ściana wykonana jest z żywych roślin. Dlatego tak ważna jest jej właściwa pielęgnacja. Poniżej znajdziecie Państwo najważniejsze porady jak odpowiednio zadbać o ogród wertykalny, by utrzymał swą zieleń niezależnie od warunków zewnętrznych. W poniższym artykule przedstawimy praktyczne wskazówki: jak fachowo zadbać o nawadnianie, odżywianie czy po prostu zdrowo utrzymany pionowy ogród. W przeciwieństwie do tradycyjnych – ogrody wertykalne nie wymagają dużej przestrzeni ani skomplikowanej pielęgnacji. To proste i łatwe rozwiązanie dla każdego, kto marzy o zielonym zakątku we własnym wnętrzu.
Złotą zasadą jest systematyczność. Zabiegi pielęgnacyjne nie są trudne ani czasochłonne pod warunkiem, że są wykonywane regularnie. Poświęcając swojej zielonej ścianie 10 minut tygodniowo, będziemy cieszyć się nie tylko pięknym wyglądem, ale dodatkowo wydłużymy jej żywotność.
Jak zadbać o piękny wygląd zielonej ściany?
Najbardziej uporczywym problemem będzie zalegający kurz na roślinach. Naszym sprawdzonym sposobem na skuteczne usunięcie kurzu z roślin jest spryskanie całej ściany tzw. chmurką nawozową lub samą wodą destylowaną, a następnie spryskanie jej nabłyszczaczem do liści. Takie połączenie gwarantuje szybkie i bezpieczne oczyszczenie roślin z kurzu. Większe liście, np. Monstery, warto wcześniej przetrzeć ściereczką. Jeśli nie jesteśmy zwolennikami nabłyszczaczy do liści – wystarczy spryskanie wodą. Należy jednak zwrócić uwagę, by nie była zbyt twarda, ponieważ na liściach pozostanie biały osad, a kurz będzie powracał częściej i szybciej.
Zżółknięte, uschnięte czy obumarłe części roślin zdecydowanie powodują, że nasza zielona ściana staje się mniej atrakcyjna. Wystarczy poświęcić kilka chwil w miesiącu na usuwanie martwych części roślin, a tym samym zadbanie o atrakcyjność ogrodu niskim kosztem. Organiczne resztki będą przyczyniały się do zatykania rynny zbiorczej, a tym samym awarii systemu nawadniającego. Raz na miesiąc, warto sprawdzić czy rynna nie zarosła korzeniami. Należy regularnie przeprowadzać czyszczenie rynny zbiorczej, bo w przeciwnym razie może to spowodować zatkanie odpływu wody, a tym samym nawet zalanie mieszkania.
Do rzadszych, ale równie ważnych czynności należy regularne przycinanie roślin. Na szczególną uwagę zasługują rośliny pnące (t.j. Epipremnum czy Filodendron). Pomaga to w ich zagęszczeniu, co pozytywnie wpływa na wygląd zielonej ściany.
Od czasu do czasu warto przeprowadzić również czyszczenie filcu. Zdarza się czasem, że na materiale, z którego wykonane są kieszenie panelu Vertical Planter pojawia się biały osad. Nie jest to pleśń, ale wytrącające się z wody składniki mineralne, których roślina nie pobiera. Jest to uzależnione od zawartości składników mineralnych w wodzie używanej do podlewania. Dlatego warto od czasu do czasu (np. raz w miesiącu) przetrzeć cały filc wilgotną ściereczką lub gąbką.
Jak dbać o nawadnianie roślin na zielonej ścianie?
Zakładane przez nas ogrody wertykalne posiadają automatyczny system nawadniania. Oznacza to, że właściciele ogrodów wertykalnych nie muszą martwić się jak odpowiednio podlewać rośliny w swoim ogrodzie. Cały system podłączony jest do sterownika czasowego. Czas nawadniania należy dostosować indywidualnie biorąc pod uwagę mikroklimat pomieszczenia, jego wilgotność oraz typ zielonej ściany. W całym tym procesie pomaga nasz wykwalifikowany zespół.
Ustawienie nawadniania
Najważniejsza jest obserwacja – zwłaszcza gdy rośliny usychają. Należy pamiętać, że przez pierwszy miesiąc od posadzenia rośliny aklimatyzują się do nowych warunków. Pojedyncze, uschnięte liście są normalnym zjawiskiem i nie można od razu panikować. Naszą uwagę powinny przykuć rośliny, których wszystkie liście straciły turgor lub zwiędły. Wówczas wiemy, że rośliny dostają zbyt mało wody. By się upewnić należy włożyć rękę do kieszeni pod roślinę i sprawdzić „czy jest mokro”.
Czasami zdarza się również, że w kieszeniach „jest mokro”, wszystkie rośliny wyglądają „zdrowo”, ale pojedyncza sadzonka usycha. Należy wówczas taką roślinę włożyć głębiej w kieszeń – do samego dna. W ten sposób umożliwiamy jej swobodne pobieranie wody.
Krytycznym momentem, kiedy warto zwrócić uwagę na dostosowanie czasu nawadniania, jest początek oraz koniec sezonu grzewczego. W pełni sezonu grzewczego zazwyczaj wilgotność powietrza w pomieszczeniu spada. Wtedy nasze rośliny będą domagały się większej ilości wody.
Jeśli posiadamy zieloną ścianę ze zbiornikiem, należy pamiętać o dolewaniu wody oraz systematycznym czyszczeniu zbiornika. Zanieczyszczona woda może uszkodzić pompę lub spowodować zatkanie się kroplowników. Obie sytuacje narażają nasze rośliny na brak wody, a mieszkanie na zalanie.
Okresowe zabiegi pielęgnacyjne w ogrodach wertykalnych
Kroplowniki znajdują się w najwyższym rzędzie kieszeni ogrodu wertykalnego i to one dostarczają naszym roślinom wodę. Wymiana kroplowników jest konieczna raz na rok lub na pół roku. Zależy to od systemu, na jakim oparty jest nasz ogród. W przypadku, gdy jest to zielona ściana ze zbiornikiem na wodę – wymiana jest konieczna raz na pół roku. Jeśli jednak jest to ogród podłączony bezpośrednio do sieci wodociągowej (czyli tzw. obieg wody otwarty) wystarczy dokonać wymiany raz w roku. Oczywiście warto częściej kontrolować ich drożność.
Bardzo ważnym aspektem jest oświetlenie. Zieloną ścianę należy doświetlać 8-10 h dziennie, światłem o odpowiednich parametrach. Jest to bardzo ważne, ponieważ nawet w najbardziej doświetlonym miejscu w pomieszczeniu, ilość światła nie jest wystarczająca dla roślin. Najchętniej przez nas wykorzystywane lampy do roślin w ogrodach ściennych znajdziecie w naszym sklepie.
Nawożenie jest konieczne. Wie o tym każdy, kto dba o rośliny doniczkowe. Przygotowując rośliny do posadzenia w ogrodzie wertykalnym, stosujemy nawóz długo działający, który wystarcza naszym kwiatom na rok. Po roku od posadzenia, należy zacząć nawożenie na inne sposoby. Możemy połączyć nawożenie wraz z oczyszczaniem liści z kurzu stosując nawozy dolistne lub wykorzystać nawadnianie i zastosować nawozy do fertygacji.
Jeśli roślina uschła całkowicie lub po prostu chcemy w naszym ogrodzie posadzić coś nowego – konieczna jest wymiana roślin. Nową roślinę możemy zawinąć w ten sam materiał, w którym rosła jej poprzedniczka. Aby prawidłowo wykorzystać owijki zapraszamy na nasz krótki film instruktażowy.
Filmy instruktażowe na temat pielęgnacji ogrodów wertykalnych
Pielęgnacja ogrodu wertykalnego może wydawać się trudna i wymagająca czasu, ale mając w zasięgu praktyczny instruktaż – nawet amator utrzyma piękną zieloną ścianę. Wszelkie wątpliwości w danym temacie rozwieje film instruktażowy. Każdy z nich starannie tłumaczy trudniejsze czynności pielęgnacyjne. Jeżeli nadal potrzebujesz pomocy w założeniu i/lub utrzymaniu ogrodu wertykalnego – zapraszamy do kontaktu. Z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania!