Oświetlenie ogrodów wertykalnych

Naturalne światło wewnątrz

Najlepszym światłem do doświetlania zielonych ścian jest światło naturalne. Jasne, rozproszone światło, wpuszczane przez duże okna jest wyśmienite dla gatunków tropikalnych, zdobiących żywe ogrody we wnętrzach. Rośliny chwytają światło, kierując swoje liście ku jego źródle, tworząc idealną ekspozycję.

Niestety w większości przypadków niezbędne jest doświetlanie ogrodów wertykalnych przy pomocy światła sztucznego. Słoneczny dzień to około 1200-1500 umol m-2 s-1. Wyobraźcie sobie Państwo, że w naszych domach w słoneczny dzień jest 1-5 umol m-2 s-1. Inaczej mówiąc zdarza się, że w pomieszczeniach jest mniej niż 1 % światła PAR w stosunku tego co mamy na zewnątrz.

Z tego powodu tworząc zielone ściany w takich warunkach, należy rozpatrzyć zainstalowanie dodatkowych lamp doświetlających rośliny na zielonej ścianie. Światło stosowane do doświetlania ogrodów wertykalnych powinno być zbliżone jak najbardziej do światła naturalnego. 

Nawet w bardzo jasnych pomieszczeniach  w sezonie zimowym okazuje się, że naturalne światło nie jest wystarczające. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem, aby zasilić rośliny jest światło sztuczne.

Oświetlenie wewnętrzne LED

 

Bez jasnych okien, nawet w sezonie letnim, istniejące oświetlenie w pomieszczeniu zapewnia tylko minimalne wartości światła dla rosnących roślin. Warto dodać dodatkowe lampy. Żarówki metahalogenowe emitują szerokie spektrum światła. Niestety po wprowadzeniu technologii LED są już bardzo rzadko wykorzystywane.

Ze względu na fakt, iż stosowane oświetlenie powinno przynajmniej w małym stopniu rekompensować braki słońca, przyjmuje się, że minimalna ilość światła skierowanego na ogród wertykalny powinna być nie mniejsza niż 800 lux na każdy m2 ogrodu wertykalnego.  Oświetlenie LED użyte do doświetlania roślin powinno zawierać odpowiednie spectrum wspomagające roślinę w procesie fotosyntezy. Najczęściej lampy o barwie 4000 K, Ra nie mniejszym niż 90 oraz strumieniu światła ok 4000 lumenów są wystarczające do doświetlania zielonej ściany. Przykładowo przy wysokości ogrodu do około 300 centymetrów, powieszone co około 100 centymetrów, powinny dostatecznie doświetlić zamontowany ogród. Oczywiście najlepiej skontaktować się z firmą sprzedającą oświetlenie w celu skonsultowania projektu. Przy zakupie firmy chętnie pomagają w dobraniu odpowiedniej ilości lamp oraz w zaplanowaniu optymalnego układu.

Ważna jest jednak jeszcze odległość lamp od ogrodu. Pamietajmy, że razem z oddalaniem lamp, natężenie światła zmniejsza się ale oświetlamy wiekszą część żywej ściany. Najczęściej lampy wieszane są w odległości około 120 – 170 cm od zielonej ściany. Lampy mogą być zamocowane na szynie, bezpośrednio na suficie, ścianie lub też zainstalowane bezpośrednio w suficie.

Czas doświetlania

Ogród powinien doświetlać się ok 3 -18 h dziennie, w zależności od warunków otoczenia oraz pory roku. Należy je monitorować i dostosowywać czas naświetlania. Bezpośrednie światło może jednak niekiedy spowodować oparzenia, ale na pewno będzie skuteczne, jeśli zostanie ograniczone do kilku godzin dziennie.

Rekomendujemy, aby oświetlenie podłączać do włącznika czasowego. Zapobiegnie to sytuacji, w której nasze rośliny nie dostaną wystarczającej ilości światła. Może to znacznie odbić się na ich kondycji.

Wymieniliśmy najważniejsze informacje dotyczące doświetlania zielonych ścian. Efekty naszych realizacji, czyli także oświetlania ogrodów, można obserwować w naszej galerii ogrodów wertykalnych oraz na naszym profilu Instagram Ogrody Wertykalne.