Jak zmieniają się nasze ogrody wertykalne w czasie?

Ogród wertykalny nigdy nie jest taki sam. To organizm żywy, ponieważ składa się z żywych roślin. Rośliny w ogrodzie wertykalnym sadzone są w kieszeniach paneli PlantaUp. Obsadzony ogród wertykalny będzie się rozwijał. Panele PlantaUp posiadają szerokie kieszenie wykonane z filcu, dzięki czemu rośliny mogą swobodnie rozrastać się przez lata w obrębie całej zielonej ściany. Dodatkowo zieleń jest systematycznie nawożona i podlewana. Takie warunki zapewniają stopniowy wzrost zielonej ściany. Nie należy się obawiać widoku czarnego filcu na ścianie. Gęsta roślinność z pewnością go zakryje.

Ogród wertykalny po obsadzeniu – zmiana w czasie

Świeżo obsadzony ogród wertykalny składa się z młodych roślin. Potrzeba nieco czasu, aby zieleń zaczęła gęsto porastać całą zieloną ścianę.  Jednakże efekty można zauważyć już w krótkim czasie. Jeśli zielona ściana ma odpowiednie warunki do rozwoju, ogród wertykalny po 3/4 miesiącach staje się gęsty.

Jak zmieniają się różne typy zielonej ściany w czasie?

Ogród wertykalny może występować w różnych formach oraz miejsach. Pojawia się więc pytanie: czy każdy typ ogrodu wertykalnego będzie się rozwijał w taki sam sposób? Odpowiedź brzmi: tak, jeśli zapewnimy mu do tego odpowiednie warunki. Rozwój ogrodu wertykalnego zależy od kilku podstawowych czynników: nawadniania i oświetlania roślin, pielęgnacji zieleni oraz serwisu całej konstrukcji. Jeśli więc zielonej ścianie zostaną zapewnione wszystkie te elementy, nie ma przeszkód, aby rozwijała się w łazience, salonie, czy biurze lub też przy posadzce albo pod sufitem.

Jak dbać o ogród wertykalny, aby się rozwijał?

W celu zapewnienia odpowiednich warunków do rozwoju ogrodu wertykalnego, należy go regularnie serwisować. Serwis polega przede wszystkim na pielęgnacji roślin. Pielęgnacja polega na ich czyszczeniu, przycinaniu i nawożeniu. Należy sprawdzać, czy rośliny mają odpowiednią ilość wody i światła. Serwis to także między innymi czyszczenie filcu, ramy i rynny zbiorczej na wodę. Jeśli zielona ściana jest podlewana w obiegu zamkniętym, należy regularnie uzupełniać wodę w zbiorniku, a także go czyścić. Pamiętaj również o czyszczeniu i sprawdzaniu poprawności działania pompy. Dowiedz się jak prosty jest serwis ogrodu wertykalnego.