Ogród wertykalny to metoda uprawy żywych roślin w pionie. Jeśli więc zielona ściana to organizm żywy, to znaczy, że stale się rozwija i zmienia. Po posadzeniu, rośliny w ogrodzie wertykalnym z reguły są młode i małe, ale z czasem, przy odpowiedniej pielęgnacji, rozwijają się i stają bujne. Jednym z elementów, który umożliwia znaczny rozwój zieleni jest panel PlantaUp. Jest on wykonany z elastycznego filcu, który przepuszcza wodę. Filcowe panele oferują roślinom dużo miejsca na rozwój korzeni oraz swobodne warunki do życia. Dzięki temu ogród wertykalny nie pozostaje taki sam jak po posadzeniu, lecz zmienia się, rozrastając się i stając się bujnym.

 

Jak szybko rozwija się ogród wertykalny?

Ogród wertykalny zmienia się w czasie i stale rozwija. Prędkość rozwoju zielonej ściany jest uzależniona od kilku czynników. Te czynniki to przede wszystkim: rodzaj posadzonych w ogrodzie roślin, regularny serwis zieleni, a także dbanie o odpowiednie nawodnienie i oświetlenie roślin. Jeśli sadzonki zostaną obdarzone cierpliwością, a także zadba się o ich warunki do rozwoju, to pierwsze efekty można zauważyć w krótkim czasie. Zielona ściana z żywych roślin staje się gęsta najczęściej w ciągu 3/4 miesięcy.

Czy każdy ogród wertykalny się rozwija?

Tak. Istnieją różne typy ogrodu wertykalnego, takie jak wewnętrzny ogród wertykalny, mobilna zielona ściana, czy zewnętrzny ogród wertykalny i każdy z nich po pewnym czasie staje się bujny. Wszystkie z wymienionych rodzajów żywych ścian są zbudowane z paneli PlantaUp. To znaczy, że mają takie same warunki do rozwoju. Filcowe panele składają się z kieszeni na rośliny, które charakteryzuje elastyczność i duża ilość miejsca do rozwoju. Ponadto zieleń nie rozrasta się tylko w obrębie jednej kieszeni, ale całego ogrodu wertykalnego. Dzięki temu roślin nie trzeba przesadzać, a rozwijające się przez długi czas w jednym miejscu stają się bujne i efektowne.

Jak dbać o ogród wertykalny?

Odpowiednia i regularna pielęgnacja zielonej ściany to klucz do rozwoju roślin w ogrodzie. Podstawowymi zabiegami pielęgnacyjnymi w ogrodzie wertykalnym są: przycinanie, nawożenie i czyszczenie roślin. Ważne, by kontrolować nawadnianie i oświetlanie ogrodu wertykalnego. To jeden z czynników, który bezpośrednio wpływa na życie i rozwój zieleni na żywej ścianie. Serwis ogrodu wertykalnego jest prostą czynnością, którą należy wykonywać regularnie. Można go z powodzeniem przeprowadzać samemu. Dbanie o ogród wertykalny sprawi, że rośliny będą się swobodnie rozwijać, a zielona ściana będzie bujna i gęsta.

Sprawdź jak pielęgnować ogród wertykalny.