Prawie w każdym domu, najczęściej na parapecie, zobaczyć można rośliny. Mniej lub więcej, zależy od stopnia zainteresowania i cierpliwości do roślin. Niektórzy kupują rośliny, bo pasują im do wnętrza, bądź dlatego, że nastał taki „trend” w urządzaniu wnętrz lub, (co cenimy najbardziej) wiedzą, że rośliny nie tylko zdobią nasze mieszkania, ale również poprawiają jakość powietrza i co za tym idzie, jakość naszego życia.

Wybierając rośliny do naszego domu, pamiętajmy, że niektóre gatunki, choć bardzo piękne, mogą nam tylko zaszkodzić. Wiele roślin produkuje trujące substancje, więc uważajmy, co zabieramy do domu. Ale spokojnie, większość roślin wygląda pięknie i dodatkowo dba o nasze powietrze.

Wpływem roślin na powietrze, którym oddychamy, zainteresowała się również NASA. Opublikowali listę 18 roślin, które najlepiej oczyszczają powietrze.

Czym się kierować przy doborze roślin? Podpowiadamy:

  • Wybierz miejsce w swoim domu, w którym chcesz postawić swój przyszły nabytek (do sypialni powinniśmy wybierać rośliny, które „produkują tlen” nocą
  • W miejscach, przeznaczonych do wypoczynku, dobieraj rośliny o liściach w obłych, łagodnych kształtach
  • W pobliżu sprzętu elektronicznego, postaw roślinę, która pochłania szkodliwe promieniowanie (Nefrolepis)

 

Co w przypadku, jeśli uwielbiamy rośliny, chcemy ich mieć jak najwięcej w swoim wnętrzu, ale nasze mieszkanie jest małe? Gdy brakuje nam już miejsca na parapetach, półkach, a przejście z jednego pokoju do drugiego przypomina slalom, bo wszędzie stoją kwiaty. Jest na to sposób. Ogród wertykalny. Na jednym metrze kwadratowym takiej zielonej ściany, jesteśmy w stanie zmieścić 24 rośliny (wyobraź sobie teraz 24 doniczki ustawione obok siebie na podłodze). Zatem, ogród wertykalny to nie tylko oszczędność miejsca, ale również oszczędność czasu – rośliny podlewane są automatycznie. Nawet ich „czyszczenie” nie jest zbyt wymagające. Wiadomo, że trochę naszego czasu musimy im poświęcić, ale nasz wysiłek zostanie wynagrodzony pięknym wyglądem zielonej ściany, a także (nie możemy o tym zapominać) lepszą jakością powietrza, którym oddychamy.