Możliwe problemy

Nie wiem jak wyregulować czas nawadniania?

Czas nawadniania różni się w zależności od miejsca instalacji. Aby dostosować się do różnych warunków i typów roślin testowanie i uważna obserwacja są wymagane przez cały okres użytkowania ściany.

Harmonogramy nawadniania mogą obejmować czas od kilku do kilkudziesięciu minut dziennie raz dziennie lub rzadziej.

Polecamy odwiedzić zakładkę Nawadnianie

Dlaczego niektóre rośliny wysychają, a inne otrzymują wodę?

Zwykle w górnym rzędzie kieszeni wykonana jest linia irygacyjna. Zauważ, że każda dolna fałda kieszeni staje się wilgotna podczas podlewania. Dlatego wymagane jest, aby każda roślina włożona do kieszeni dotykała samego jej dna.

Również, jeśli użyjesz dużo torfu do swoich nasadzeń, gleba, gdy wyschnie stanie się hydrofobowa, co oznacza, że ​​będzie odpychać wodę.

Aby zapobiec wysychaniu roślin:

  • Sprawdź, czy każda roślina jest ciasno włożona do kieszeni.
  • Upewnij się, że owinięta roślina dotyka dolnego zagięcia każdej kieszeni.
  • Jeśli gleba przy roślinie wyschnie na tyle, że nie będzie chłonąć wody, wyjmij ją i potrzymaj w wodzie do czasu gleby rozpadnie się na tyle, aby wchłonąć wilgoć.
  • Nawadnianie należy uruchamiać częściej i na krótsze okresy, aby zapewnić prawidłowy przepływ wilgoci w całym systemie.
  • Niekiedy dla prawidłowego nawodnienia wystarczy zamienić suchą roślinę na mokrą znajdującą się w pobliżu.
  • Rekomendowane jest używanie gleby kompostowanej, która lepiej wchłania wodę.
  • Z czasem zwiększaj czas podlewania. Rośliny będą zużywać więcej wody, gdy będą większe.
Co jeśli woda kapie z przodu ogrodu?

Konstrukcja materiału prawie zawsze kieruje wodę z powrotem do systemu. Jeśli jednak kawałek filcu pomiędzy panelami odsunie się, woda może znaleźć ujście.

Filc odprowadza wodę, dzięki czemu wilgoć zawsze znajdzie się w najniższym punkcie, przez to każdy wystający element może spowodować przeciek.

Aby naprawić ten problem wystarczy uruchomić system nawadniania i przez obserwację zlokalizować, gdzie dochodzi do kapania.

Należy znaleźć źródło i wsunąć wszystkie wystające kawałki filcu. Zwykle są to rogi panelu lub dolna jego część. Upewnij się również, że dolna klapka górnego panelu jest schowana i za górną klapką panelu poniżej.

Czasami może zdarzyć się, że liść urośnie w taki sposób, że będzie kierował wodę na zewnątrz lub korzeń wyrośnie na zewnątrz. Wtedy wystarczy usunąć wszelkie podejrzane liście lub korzenie.

Krótki film o tym w jaki sposób układać filc – film

Dlaczego na powierzchni niekiedy pojawiają się białe osady?

Białe osady są powodowane przez wapno lub inne minerały w wodzie. Mogą być spowodowane również bardzo wysokim pH. W takich warunkach rośliny nie będą w stanie pobierać składników odżywczych. Aby rozwiązać ten problem, powinieneś rozważyć użycie filtra węglowego na bazie odwróconej osmozy w celu oczyszczenia źródła wody. Aby usunąć istniejące osady, użyj destylowanego białego octu w butelce z rozpylaczem, aby rozpuścić biały osad. Kwaśny ocet obniży również pH w twoim systemie.

Czasami osad mylony jest z pleśnią pojawiającą się na kieszeniach.

W przypadku pojawienia się nalotu warto rozważyć zastosowanie wentylatora dla wspomożenia ruchu powietrza w pomieszczeniu.

Aby powstrzymać rozwój grzyba na filcu, użyj w butelce z rozpylaczem bardzo lekkiego roztworu wybielacza. Dodaj około 1 łyżkę stołową wybielacza do litra wody. Następnie spryskaj dotknięte obszary. Wybielacz szybko się rozproszy i nie zaszkodzi roślinom. Wybielacz nie wpłynie na kolor filcu.

Wybielanie owijek to również dobry sposób na ich czyszczenie. W taki sposób można również wyczyścić używany panelu.

 

Co jeśli woda wypływa z rynny zbiorczej ogrodu?

Rynna zbiorcza służy do zbierania nadmiaru wody z podlewania ogrodu wertykalnego. Rynna najczęściej podłączona jest do rury kanalizacyjnej o przekroju fi 32 lub fi 50. W przypadku gdy woda zaczyna wypływać z rynny najprawdopodobniej spowodowane jest to zatkaniem odpływu.

W zależności od tego jak wykonana jest rynna lub jaki rodzaj rynny jest zastosowany, odpływ może zostać zatkany przez resztki roślinne, inne zabrudzenia lub przez korzenie roślin, które w miarę rozrastania się rośliny potrafią wrastać w odpływ kanalizacyjny.

Co może się dziać jak woda kapie z ogrodu?
Ogród ze zbiornikiem - dlaczego ogród się nie podlewa?

Powodem tego, że ogród wertykalny z zamknięta obiegiem wody się nie podlewa jest najczęściej:

  1. Uszkodzenie pompy (pompa może ulec uszkodzeniu z powodu okresowego braku wody w zbiorniku lub zabrudzonej wody) – wypnij pompę ze sterownika i podłącz ją bezpośrednio do gniazdka w celu sprawdzenia jej poprawnego działania.
  2. Brak wody w zbiorniku – sprawdź poziom wody w zbiorniku. Pompa zawsze powinna być zakryta a zbiornik przynajmniej raz w tygodniu uzupełniany do pełna. Brak wody w zbiorniku może być przyczyną uszkodzenia pompy.
  3. Zanieczyszczony zbiornik na wodę – sprawdź czystość zbiornika na wodę oraz poprawność działania pompy. Zanieczyszczenia ze zbiornika mogą spowodować uszkodzenie pompy.
  4. Przestawiony sterownik – sprawdź czy sterownik ustawiony jest poprawnie.
  5. Zapchane kroplowniki – załącz manualnie system nawadniania zielonej ściany i po kolei sprawdź prawidłowość działania kroplowników.
Ogród z obiegiem otwarty - dlaczego ogród się nie podlewa?

Przyczynami, że ogród wertykalny się nie podlewa może być:

  1. brak wody w sieci – sprawdź główny zawór wody
  2. brak wody w systemie nawadniania ogrodu wertykalnego – sprawdź zawór wody przy sterowaniu
  3. Wyłączony sterownik do nawadniana – sprawdź czy sterownik jest w pozycji AUTO
  4. Brak zasialania elektrycznego do sterownika – sprawdź czy wtyczka jest prawidłowo włożona do gniazdka, – czy w gniazdku znajduje się prąd, o braku zasialania sterowniku ORBIT świadczy mału napis NO/AC na wyświetlaczu sterownika.
  5. Zapchane kroplowniki – załącz manualnie system nawadniania zielonej ściany i po kolei sprawdź prawidłowość działania kroplowników.

Podziel się z nami swoimi problemami i rozwiązaniami związanymi z ogrodami wertykalnymi. My lubimy dzielić się naszymi sposobami.

Skontaktuj się z nami – chętnie pomożemy Ci w rozwiązaniu Twojego problemu. Pamiętaj, że zdjęcia z telefonu są również bardzo pomocne, dzięki nim możemy lepiej zrozumieć Twoją sytuację.