CO TO SĄ OGRODY WERTYKALNE?

Zielone ściany są prostą metodą, aby rośliny z naszego otoczenia przenieść na ściany naszych budynków. Mogą powstać na zewnętrznych jak i wewnętrznych ścianach, w prywatnych domach, a także w miejscach publicznych. Są świetnym sposobem na zazielenienie najbliższej nam przestrzeni, ściany w naszym domu lub w biurze.

CO TO SĄ ZIELONE ŚCIANY?

Zielone ściany, zielona ściana, żywe ściany, żywe obrazy, są to pojęcia jednoznaczne z pojęciem ogrody wertykalne.

JAK DZIAŁA ZIELONA ŚCIANA?

Woda z substancjami odżywczymi przepływa przez system kieszeni i dostarcza do korzeni niezbędne składniki odżywcze, utrzymując roślinę przy życiu.

ILE KOSZTUJE ZIELONA ŚCIANA / ILE KOSZTUJE M2 OGRODU WERTYKALNEGO ?

Cena uzależniona jest od systemu wykonania zielonej ściany oraz od jej wielkości. Najlepiej skontaktować się z wykonawcą oferującym usługę budowy ogrodu wertykalnego na danym systemie, który wydaje się Państwu najodpowiedniejszy, i poprosić go o wycenę. W całej Polsce mamy przedstawicieli, którzy oprócz nas, oferują usługę wykonania i serwisu zielonych ścian w systemie Florafelt.

JAK PODLEWAĆ ZIELONĄ ŚCIANĘ?

Woda jest dostarczana w najwyższym rzędzie kieszeni, skąd spływa do niżej położonych roślin. Podlewanie może odbywać się automatycznie lub być uruchamiane manualnie.

GDZIE MOGĘ ZAKUPIĆ ELEMENTY DO NAWADNIANIA ZIELONEJ ŚCIANY / NAWADNIANIA OGRODU WERTYKALNEGO ?

Wszystkie elementy można zakupić w sklepach ogrodniczych lub w sklepie internetowym zywesciany.pl.

JAKIE ROŚLINY MOGĄ BYĆ UPRAWIANE W PIONOWYM OGRODZIE?

Większość roślin może być stosowanych w pionowych ogrodach. Warunkiem jest zapewnienie im odpowiednich warunków świetlnych oraz zaopatrzenie w substancje odżywcze.

GDZIE MOŻNA STOSOWAĆ MODUŁY DO OGRODÓW WERTYKALNYCH?

Ogrody wertykalne mogą być tworzone zarówno na powietrzu jak i wewnątrz budynków. Do zastosowania ich w pomieszczeniach, niezbędne jest przygotowanie odpowiedniej izolacji oraz tac na gromadzenie się nadmiaru wody.

CO ZROBIĆ, JEŚLI ROŚLINA ZAMIERA?

Moduły przystosowane są do łatwego zdejmowania i wymiany istniejących obiektów. Wystarczy usunąć korzeń i zastąpić świeżym materiałem roślinnym.

ILE ŚWIATŁA POTRZEBUJE ZIELONA ŚCIANA?

Rośliny dzielą się na takie, które nie potrzebują wiele światła jak i na takie, które żyją jedynie w wysokim nasłonecznieniu. Jednak wszystkie rośliny potrzebują światła do życia. Wybór odpowiednich roślin ma kluczowe znaczenie dla sukcesu w każdym ogrodzie. Zachęcamy do przeczytania działu o oświetleniu w zakładce „instrukcje”.

GDZIE MOGĘ UZYSKAĆ ROŚLINY DO ZAŁOŻENIA ZIELONEJ ŚCIANY?

Rośliny można znaleźć w lokalnych kwiaciarniach, szkółkach czy centrach ogrodniczych. Przed zakupem najlepiej poradzić się ekspedienta na temat wymagań rośliny.  Należy zwrócić uwagę na stan zdrowotny kupowanych roślin.

CZY ROŚLINY POPRAWIAJĄ JAKOŚĆ POWIETRZA W POMIESZCZENIU?

Rośliny oprócz dwutlenku węgla pożerają również… toksyny. Wysysają je z powietrza, a w zamian dostarczają cennego tlenu.

CZY TEMPERATURA MA WPŁYW NA JAKOŚĆ MODUŁÓW?

Florafelt Vertical Planters wykonane są z polietylenu. Mogą wytrzymać temperaturę od -40 do 220 stopni Celsjusza.

JAK MONTOWAĆ PANELE?

Montaż paneli jest bardzo prosty – wystarczy posiadać poziomicę, śrubokręt oraz wkręty. Florafelt można bardzo łatwo zmontować jak i rozmontować. Zachęcamy do zapoznania się ze schematami montażu  w zakładce „instrukcje” zywesciany.pl.

CZY PANELE MOGĄ SŁUŻYĆ DO UPRAWIANIA ZIÓŁ?

Tak. Zioła doskonale rosną w Florafelt, należy jednak pamiętać, aby miały one odpowiednia ilość światła oraz dostarczane składniki odżywcze.

JAKIE RODZAJE MODUŁÓW SĄ DOSTĘPNE?

Jesteśmy jedynym dystrybutorem w Polsce paneli do produkcji ogrodów wertykalnych firmy Plants on Walls. W swojej ofercie posiadamy standardowe wielkości modułów do budowy zielonych ścian. Dzięki możliwości szybkiego docinania, panele  pozwalają na wykonanie każdego ogrodu wertykalnego www.forverticalgardens.com .

JAK TRWAŁE SĄ ZIELONE ŚCIANY?

Ogrody wertykalne są trwałe i pod warunkiem odpowiedniej pielęgnacji mogą istnieć przez wiele lat. Z upływem czasu moduły mogą być oczyszczone i ponownie zagospodarowane.

JAK CZĘSTO JE PODLEWAĆ?

Cykl nawadniania różni się w zależności od wyboru roślin. Najczęściej podlewanie odbywa się w cyklu 30 min raz lub dwa razy dziennie.

CZY ZIELONA ŚCIANA NIE TWORZY ZBYT DUŻO WILGOCI W POMIESZCZENIU?

Zielone ściany są idealne dla zapewnienia pożądanej ilości wilgoci w środowisku użytkownika. Ponadto znacznie poprawiają jakość powietrza w pomieszczeniu. Dobrze wykonany ogród wertykalny  szybko pozbywa się nadmiaru wody, zostawiając wilgoć jedynie przy roślinach.

CZY W PANELACH MOŻNA UPRAWIAĆ WARZYWA?

Warzywa mogą być uprawiane w panelach Florafelt, pod warunkiem dostarczenia odpowiednich substancji odżywczych, wody i światła.

CZY NA PANELACH TWORZY SIĘ PLEŚŃ?

Moduły wykonane są z tworzywa, które znakomicie wysycha pomiędzy cyklami podlewania, a nadmiar wody odprowadzany jest do odpowiednich rynien. Pleśń nie ma więc odpowiednich warunków aby się pojawić.

CZY PANELE MOGĄ PRZYJMOWAĆ ULEWNE DESZCZE?

Deszcz nie jest problemem dla ogrodów wertykalnych wykonanych z naszych modułów, gdyż materiał, z którego są one wykonane bardzo szybko wysycha.

KOGO MUSZĘ SIĘ PORADZIĆ JAK CHCĘ STWORZYĆ OGRÓD WERTYKALNY?

Radzimy skonsultować się z architektem krajobrazu, który praktykuje wykonywanie ogrodów wertykalnych w naszym systemie. On poradzi państwu zastosowanie odpowiednich roślin oraz podpowie jak je pielęgnować. Posiadamy instalatorów na terenie całej Polski.

ILE WAŻY ŻYWA ŚCIANA?

Nie obsadzona ściana waży ok. 7 kg/m2. Obsadzona i mokra 24 kg/m2.

CZY MOGĘ STWORZYĆ OGRÓD WERTYKALNY W KSZTAŁCIE ŁUKU?

Tak. Panele są w wielu rozmiarach, które mogą być montowane na różnych kształtach.

MOGĄ ZOSTAĆ PRZENIESIONE?

Obsadzony panel 12 kieszeni (61 cm x 81 cm) może ważyć do 12 kg więc jest bardzo łatwy do przenoszenia.

MOŻNA PRZENIEŚĆ LUB ZMIENIĆ ROŚLINY?

Tak. Rośliny można łatwo przenosić i wymieniać.

CZY MATERIAŁ, Z KTÓREGO WYKONANE SĄ MODUŁY, NIE JEST SZKODLIWY DLA DZIECI I ZWIERZĄT?

Panele nie są toksyczne, jednak wskazane jest stosowanie ich powyżej zasięgu dzieci i zwierząt, ze względu na ewentualne uszkodzenia mechaniczne roślin.

JAK DALEKO WYSTAJĄ ROŚLINY Z ZIELONEJ ŚCIANY?

Wszystko zależy od rodzaju roślin jakie dobierzemy.  Sama konstrukcja to ok. 6 cm. Z roślinami  średnio można przyjąć że jest to ok 15 cm. Cała ściana z instalacją może mieć jednak ok 25-40 cm.

CZYM RÓŻNI SIĘ OGRÓD WERTYKALNY WYKONANY Z MATERIAŁÓW FILCOWYCH OD PLASTIKOWYCH LUB STALOWYCH MODUŁÓW

Rozwiązania bazujące na tzw. materiałach filcowych pozwalają na stworzenie dla rośliny unikatowego środowiska, w którym roślina może swobodnie się rozwijać i funkcjonować przez długie lata. Jednym z celów Patrica Blancka, twórcy ogrodów wertykalnych, było stworzenie dla roślin środowiska jak najbardziej zbliżonego do ich naturalnego siedliska. Nie jest to oczywiście w 100% możliwe, aczkolwiek filc, jako podstawa do rozwoju korzeni ( pełniący funkcję podłoża ) nadaje się do tego celu najlepiej.

Świadczyć o tym mogą największe i najdłużej funkcjonujące realizacje zielonych ściana na świecie. Większość z nich wykonywana jest na tzw. rozwiązaniach filcowych lub kieszeniowych.

W przeciwieństwie do plastiku materiały filcowe pozwalają roślinie na swobodne rozrastanie się przez wiele lat, korzenie mogą oddychać i bez przeszkód znajdować nowe miejsce do rozrostu. Eliminuje to konieczność przesadzania roślin po osiągnięciu zbyt dużych rozmiarów jak to może mieć miejsce np. w doniczce. Najczęściej w rozwiązaniach filcowych znajduje się niewielka ilość gleby, która również oddycha i nie ulega nadmiernemu zalewaniu.