Bezpieczne rośliny do sypialni.

Sypialnia to miejsce, w którym możemy odpocząć i zregenerować siły przed kolejnym dniem. Projektując wymarzony dom warto poświęcić więcej uwagi właśnie temu pomieszczeniu, bo to tam spędzamy szacunkowo aż 1/3 doby. Wybierając kwiaty do sypialni należy kierować się nie tylko estetyką wyglądu, ale przede wszystkim funkcjonalnością projektu.

Dobrze przemyśl, jakie miejsce wybrać dla poszczególnych okazów. Niektóre rośliny źle zniosą zbyt intensywne światło czy bliskość kaloryfera, innym mogą szkodzić przeciągi czy częste dotykanie liści. Warto poznać rośliny predysponowane do pomieszczeń, w których się śpi, by móc dobrać jak najzdrowsze kwiaty do sypialni. Zwróć uwagę na zdolność absorbowania zanieczyszczeń i rodzaj przeprowadzanej fotosyntezy. Pamiętaj, że niektóre gatunki mogą być toksyczne, pomimo posiadania wielu innych pozytywnych cech. Zachowaj ostrożność, jeśli do sadzonek dostęp mają dzieci lub domowe zwierzęta. Przykładowo skrzydłokwiat łączy lecznicze i trujące właściwości. Z jednej strony te kwiaty oczyszczają powietrze pochłaniając smog elektromagnetyczny oraz szkodliwe związki chemiczne i podnoszą wilgotność w suchych pomieszczeniach, a z drugiej zawierają niebezpieczne szczawiany wapnia.

Odpowiednio dobrane rośliny do sypialni, ułatwią zasypianie i zadbają o prawidłowe nawilżenie powietrza. Pozostaje tylko wybór: kompozycja wertykalna czy tradycyjne kwiaty doniczkowe? Warto poznać plusy i minusy obu rozwiązań i wybrać to, które najlepiej odpowiada Twoim potrzebom. Na naszej stronie internetowej znajdziesz rośliny do ogrodu wertykalnego i poznasz różne rodzaje ogrodów wertykalnych, w których możesz je zastosować.

Kwiaty na ścianach, zbytek czy przyszłość urządzania wnętrz?

Ogrody wertykalne, znane jako „zielone ściany” lub „żywe ściany”, z każdym rokiem zyskują na popularności. Oprócz podnoszenia atrakcyjności wnętrza, zielona ściana jest także bardzo funkcjonalna.

Dzięki automatycznemu nawadnianiu nie musisz martwić się więcej o nieumyślne przelanie czy przesuszenie podłoża. Bez problemu zostawisz też rośliny w domu na czas urlopu. Zielona ściana z żywych roślin nie jest również kosztowna w utrzymaniu. Nowy ogród wertykalny będzie jeszcze tańszy, gdy zdecydujesz się na zakup zestawu do samodzielnego montażu.

Nietuzinkowo wyglądająca wertykalna aranżacja deklasuje zwyczajne kwiaty doniczkowe, ze względu na uproszczoną pielęgnację i oszczędność miejsca. Niemniej niezależnie od zastosowanego rozwiązania najważniejsze jest stworzenie harmonijnej atmosfery ułatwiającej wypoczynek.

Zadbane, szczęśliwe rośliny do sypialni odwdzięczą się zdrowym, w pełni relaksującym snem. W ostatnich latach zielone ściany z żywych roślin zyskują na popularności. Wiele osób szuka sposobu na wprowadzenie roślinności do mieszkania, jednak ze względu na zbyt mały metraż mieszkania nie są w stanie pomieścić więcej niż kilka roślin. Ogród wertykalny pozwoli zagospodarować powierzchnie ścian nie zabierając cennej przestrzeni podłogowej.

Jeśli marzą Ci się rośliny na suficie, to dobrym wyborem będzie mech i rośliny stabilizowane, zawieszone na przykład nad łóżkiem. Te naturalne ozdoby nie wymagają absolutnie żadnej pielęgnacji, pozwalając stale cieszyć się kontaktem z przyrodą. Idealnie sprawdzą się w ciasnych apartamentach lub małych mieszkaniach w bloku. Wyobraź sobie, jak przyjemnie będzie budzić się każdego ranka z widokiem na leśne runo.

Roślinom brakuje miejsca na parapecie? Wertykalna alternatywa.

Oszczędnością miejsca na parapecie czy stoliku nocnym będzie kompozycja wertykalna. Nasze zielone ściany pomieszczą wiele sadzonek roślin na małej przestrzeni, nie zabierając tyle cennego miejsca co kompozycja horyzontalna. Najlepsze rośliny do sypialni dla naprawdę zapracowanych osób, to obrazki z mchu lub ściana z roślin stabilizowanych. Dla tych, którzy nie planują dużego remontu i lubią często przestawiać meble, dobrym pomysłem będzie mobilny ogród wertykalny. Tutaj przychodzimy z dużym ułatwianiem, bowiem gotowa przenośna zielona ściana jest dostępna w naszym sklepie internetowym.

Ciekawym rozwiązaniem może być też umieszczenie kwiatów na półkach lub ozdobienie ścian obrazami przedstawiającymi botaniczne motywy. Oprócz roślinnych ilustracji, w ramkach możesz też umieścić suszone zalaminowane kwiaty i liście wybranych gatunków.

Oryginalnym pomysłem będą żywe rośliny utrzymywane w przezroczystych słojach. Stwórz własny mały ekosystem w formie lasu w słoiku. Do takiej uprawy idealnie nadają się rośliny lubiące wilgoć. Ważne by pośród nich znalazł się mech, który zatrzyma wodę potrzebną do wzrostu pozostałych gatunków. Rośliny dedykowane do tej specyficznej uprawy to najczęściej: bluszcze, skrzydłokwiat (Spathiphyllum), trzykrotka (tradescantia), paproć (Polypodiaceae) czy widliczka (Selaginella kraussiana). Oczywiście śmiało można eksperymentować także z innymi odmianami.

Do zamykanego słoja wybierz sadzonki lubiące wilgoć, w pojemnikach otwartych możesz dla odmiany umieścić sukulenty i kaktusy. Te rośliny nie wymagają częstego podlewania, są też bardzo odporne i łatwe w utrzymaniu. Oprócz sadzonek, w słojach umieść dekoracyjne kamienie, fragmenty kory i gałązki. Zadbaj o odpowiedni rodzaj i głębokość podłoża, aby Twoje rośliny miały możliwość ukorzenienia.

Wykorzystując ponownie używane słoiki czy jakiekolwiek szklane naczynie dbasz o planetę. Zrób coś dla ekologii, wyrzucaj mniej i nie kupuj niepotrzebnych rzeczy, aby być less waste. Ciekawy efekt dekoracyjny osiągniesz, stawiając kilka szklanych pojemników, utrzymanych w podobnej stylistyce, ale różniących się wielkością, obok siebie. Las w słoiku to także fantastyczny pomysł na oryginalny prezent dla bliskiej osoby, która również lubi rośliny.

Rośliny do sypialni produkujące tlen w nocy.

Wybierając kwiaty do sypialni stawiajmy na gatunki usuwające z powietrza toksyny i zanieczyszczenia powietrza występujące często w budynkach. Używając środków czyszczących, aerozoli i dezodorantów nieświadomie rozpylamy szkodliwe dla zdrowia substancje lotne. Wiele nowych elementów wyposażenia wnętrza, takich jak: świeżo zakupione meble czy dywany, tekstylia i laminaty, wydzielają trujący formaldehyd. Kurz z mebli czy pościeli, sierść zwierząt, roztocza, to alergeny najczęściej występujące wewnątrz domu. Nie bez znaczenia pozostaje palenie papierosów czy emisja spalin z gotowania. Grube dywany, słabo wentylowane, wilgotne pomieszczenia to raj dla wszelkiego rodzaju pleśni i grzybów. Mogą powodować podrażnienia dróg oddechowych i skóry oraz uczulenia. Jakość powietrza w domu może być gorsza niż na zewnątrz.

Warto praktykować wietrzenie pomieszczenia tuż przed spaniem i zadbać o odpowiednią wentylację, zwłaszcza nocą. Przede wszystkim w mieszkaniu należy utrzymywać porządek i regularnie czyścić wszystkie płaskie powierzchnie i zakamarki z kurzu. Aby zwiększyć zawartość tlenu w powietrzu wybierz kilka z polecanych gatunków roślin. Rośliny do sypialni sprzyjające lepszemu wypoczynkowi wytwarzają tlen nocą pochłaniając jednocześnie dwutlenek węgla i powyższe zanieczyszczenia. Ten proces nazywamy odwróconą fotosyntezą. Przykładowe gatunki to: skrzydłokwiat czy sansewieria gwinejska.

Nawet jeśli masz w mieszkaniu rośliny, które wytwarzają tlen tylko w ciągu dnia, nie musisz się martwić. Wbrew obiegowej opinii ich obecność nie wpłynie negatywnie na jakość snu. Produkcja dwutlenku węgla będzie nieodczuwalna w dobrze wentylowanym pomieszczeniu. Zielone ściany z żywych roślin pochłoną zanieczyszczenia i uwolnią parę wodną, która nawilży powietrze i ułatwi oddychanie.

Zielona ściana – rola kolorów w aranżacji wnętrza.

Żyjąc w ciągłym pośpiechu potrzebujemy miejsca, w którym odnajdziemy wytchnienie. Ściany w delikatnych pastelowych odcieniach redukują stres i sprzyjają wyciszeniu, natomiast intensywne, nasycone barwy mogą powodować niepokój. Najbardziej uspokajającym kolorem jest zielony. Barwa zielona wyraża spokój oraz nadzieję, kojarzy się z naturą i odpoczynkiem. Wprowadź rośliny do sypialni by cieszyć się jej pozytywnym wpływem bez zmieniania kolorów ścian. Zaplanuj miejsce, w którym ma powstać zielona ściana i dobierz najlepsze kwiaty do sypialni.

Pamiętaj, że na postrzeganie kolorów wpływ ma barwa i natężenie oświetlenia. Punktowe lampy (skierowane na przykład na ogród wertykalny) lub umiejscowione przy wezgłowiu łóżka, tak by umożliwiały czytanie książek przed snem, stworzą przyjemniejszy i bardziej przytulny nastrój niż mocne górne światło. Ciekawą ozdobą i jednocześnie subtelnym rozświetleniem jest także akwarium. Jeśli nie przewidujesz posiadania zwierząt możesz założyć efektowne akwarium, w którym posadzisz same rośliny. Tak zwane akwaria holenderskie, w których zieleń gra pierwszą rolę, przypominają podwodne ogrody botaniczne. Rośliny to naturalne filtry wody więc utrzymanie takiego zbiornika w czystości nie powinno stanowić wyzwania. Przy małej obsadzie ryb lub ich braku nie pojawi się zielona ściana z glonów na szybie akwarium. Odpowiednia pielęgnacja i nawożenie sprawią, że rośliny będą prawidłowo się rozwijać, stanowiąc atrakcyjną dekorację wnętrza.

Wybierając kolor do sypialni kieruj się własnymi preferencjami, temperamentem i stylem całego mieszkania. Oprócz tego jak dany kolor wpływa na Twoje samopoczucie, ważne jest przecież dopasowanie go do akcentów występującej w innych pomieszczeniach.

Co, jeśli nie możesz zdecydować się na jedną farbę, bo zbyt wiele barw ci się spodobało? Postaw na neutralne tło utrzymane w bieli lub szarości. Dzięki temu zabiegowi, dodatki w najróżniejszych tonacjach nie będą sprawiać wrażenia bałaganu. Eksperymentuj z różnymi zestawami kolorów, aby stworzyć paletę barw według własnego gustu. Pomocne okażą się programy graficzne. Warto przyjrzeć się najpierw wizualizacji cyfrowej, zanim projekt z głowy przeniesiemy na ściany mieszkania.

Lubisz nieoczywiste pomysły na ożywienie wnętrza? Ściana z żywych kwiatów wprowadzi nowe tekstury i odcienie podnosząc kreację sypialni lub innego pomieszczenia na wyższy poziom.

Odpowiednie rośliny do sypialni, czyli jakie?

Stresująca praca i niezdrowy styl życia przyczyniają się do osłabienia odporności organizmu. Już w młodym wieku zaczynamy zmagać się z chorobami cywilizacyjnymi i wiecznym zmęczeniem. Dla coraz większej grupy osób zdrowie staje się priorytetem. Poszukują więc jak najlepszych sposobów, by je poprawić.

Nie wszyscy wiedzą, że rośliny znajdujące się w naszym najbliższym otoczeniu mają tak kluczowy wpływ na jakość życia. Szczególnie istotne są rośliny do sypialni, bo właśnie tam spędzamy znaczną część czasu. Zależnie od upodobań i potrzeb dobierz najlepsze kwiaty do sypialni w Twoim domu. Katalog roślin pozwoli Ci zapoznać się z dedykowanych na zielone ściany gatunkami. Przykładowo do pomieszczenia z wysoką ilością zanieczyszczeń możesz wybrać paprocie czy sansewierie. Są to rośliny oczyszczające powietrze. Lawenda lub jaśmin, znane ze swoich relaksacyjnych właściwości zapachowych, mogą poprawić jakość snu i ułatwić zasypianie. Suche powietrze najlepiej nawilży aloes i figowce… Nie ograniczaj się do naszych propozycji i śmiało korzystaj z szerokiego wyboru najciekawszych sadzonek dostępnych na rynku. Pamiętaj, że nawet najzdrowsze kwiaty do sypialni nie będą mogły spełniać swojej funkcji bez odpowiedniej opieki. Z myślą o potrzebach najbardziej zapracowanych osób zaprojektowaliśmy ogród wertykalny, który podlewa i doświetla rośliny automatycznie.

Podsumowując, zielona ściana z żywych roślin pozwoli wykorzystać, nawet ciasną przestrzeń, lepiej niż standardowe kwiaty doniczkowe do sypialni. Patrząc na rozliczne korzyści jakie kompozycja wertykalna wniesie do wnętrza domu, uprawa roślin przeniesiona z parapetów na ogród wertykalny wydaje się być najwygodniejszym z nowoczesnych rozwiązań botanicznych. Rośliny pozwolą stworzyć sprzyjające zdrowiu i wypoczynkowi środowisko, a doglądanie ich sprawi Ci dużo przyjemności.