Projektując zieloną ścianę z żywych roślin na zewnątrz, należy wybrać odpowiednią lokalizację, sugerując się oczywiście upodobaniami roślin. Każdy gatunek ma nieco inne zapotrzebowanie na wodę i światło słoneczne. Nie bez znaczenia jest też wybranie sposobu nawadniania jeszcze przed rozpoczęciem budowy ogrodu wertykalnego, aby zaplanować ewentualne podłączenie do wodociągu czy kanalizacji. Zewnętrzny ogród wertykalny można zbudować samodzielnie, korzystając z gotowych elementów lub pozostawić to profesjonalistom. Decydując się na samodzielny montaż zielonej ściany rozsądnie jest zakupić materiały ze sprawdzonego źródła. Wysoka jakość produktów przełoży się na wytrzymałość ogrodu wertykalnego i długość życia roślin, a także ich wygląd. Podstawą każdego ogrodu wertykalnego jest oczywiście solidna konstrukcja. Powinna być stabilna i wytrzymała, aby bez trudu utrzymać ciężar ziemi i roślin. Panele powinny zapewniać roślinom warunki zbliżone do naturalnych. Rośliny bardzo dobrze czują się w panelach filcowych takich jak PlantaUp. Materiał przepuszcza wodę i oddycha, chroniąc korzenie roślin przed gniciem. Ponadto miękkie, elastyczne kieszenie nie ograniczają wzrostu roślin, niwelując konieczność częstej wymiany sadzonek na nowe.
Jakie rośliny wybrać na zewnętrzne zielone ściany?
Wybierając rośliny do ogrodu wertykalnego należy kierować się nie tylko estetyką, ale przede wszystkim zdolnością przetrwania obsady na zielonej ścianie. Można sięgnąć po sprawdzone gatunki roślin pochodzące z krajów o surowszym klimacie oraz rejonów górzystych. Dla ciekawego, zróżnicowanego wyglądu ogrodu wertykalnego można zdecydować się na rośliny o różnorodnych kształtach, kolorach i teksturach. Zewnętrzny ogród wertykalny doskonale sprawdzi się też pod uprawę roślin jadalnych, na przykład agrestu i większości rodzajów ziół. Zielona ściana mieści wiele sadzonek na małej przestrzeni nie zabierając cennej powierzchni miejskiej działki czy małego przydomowego ogródka. Tak naprawdę można śmiało eksperymentować z różnymi gatunkami. Możliwość dopasowania intensywności nawadniania do potrzeb roślin pozwala na całkowitą personalizację żywej zielonej ściany, zgodnie z własną wizją. Oczywiście osoby zajmujące się ogrodami wertykalnymi na co dzień, po latach doświadczeń, są w stanie wytypować gatunki sprawiające najmniej kłopotów w uprawie.

Zewnętrzny ogród wertykalny pełen pożytecznych ziół
Sprawdzone rośliny do zewnętrznego ogrodu wertykalnego
Zaczynając przygodę z zewnętrznymi ogrodami wertykalnymi lepiej celować w gatunki mało wymagające. Na zewnętrzne zielone ściany sprawdzi się, między innymi: Rajgras wyniosły 'Variegatum’ (Arrhenatherum elatius 'Variegatum’), wieloletnia trawa o ozdobnych pasiastych liściach; Kocimiętka właściwa (Nepeta cataria), zioło znane wszystkim wielbicielom kotów. Jej zaletą jest przyjemny zapach przypominający miętę i cytrusy. Aromat kocimiętki wabi nie tylko koty, ale również pszczoły, a przy okazji odstrasza owady uciążliwe dla człowieka, takie jak komary i muchy;

Kocimiętka, roślina uwielbiana przez koty i pszczoły
Hosta (Funkia), znana z dużych, dekoracyjnych liści i drobnych, dzwonkowatych kwiatów, najczęściej w kolorze fioletowym; Żurawka 'Marmalade’ (Heuchera 'Marmalade’), bylina o ciekawie wybarwionych liściach, zmieniających odcień wraz z rozwojem rośliny. Najmłodsze listki mają odcień różowo-czerwony, a starsze, pomarańczowy; Floks szydlasty (Phlox subulata), niska bylina o igiełkowatych listkach i przepięknie malowanych, bujnych kwiatostanach.

Żurawka podczas sadzenia obok floksu szydlastego, zwracającego uwagę różowymi kwiatami
Kolejną rośliną godną polecenia do uprawy w zewnętrznym ogrodzie wertykalnym jest Pragnia syberyjska (Maianthemum bifolium). To wieloletnia roślina o niedużych żółtych kwiatach, której nie straszne ekstremalne warunki, dobrze znosi niskie temperatury i radzi sobie na słabo oświetlonych stanowiskach. Bodziszek korzeniasty (Geranium macrorrhizum) i Bodziszek żałobny (Geranium phaeum), aromatyczne zioła lecznicze, pomocne w leczeniu stanów zapalnych, często stosowane na problemy skórne, na przykład egzemy. Bodziszki są bardzo trwałe i łatwe w pielęgnacji, ich różowe lub fioletowe kwiaty, stanowią piękną ozdobę w zewnętrznym ogrodzie wertykalnym. Kolejną rośliną sprawdzającą się na zewnętrznych zielonych ścianach jest Macierzanka piaskowa (Thymus serpyllum). To roślina hodowana ze względu na zapach i piękne różowe kwiaty, stosowana również w ziołolecznictwie i jako przyprawa. Lubiany przez pszczoły, miododajny Gajowiec żółty 'Florentinum’ (Lamiastrum galeobdolon 'Florentinum’) to pospolita roślina, w naturze spotykana na obrzeżach lasów. Zioło ma bardzo szerokie zastosowanie, można z niego robić napary i inhalacje na uporczywy kaszel oraz okłady na bolące stawy i mięśnie. Z roślin owocujących można wybrać znany wszystkim Agrest (Ribes uva-crispa). Owoce agrestu są bardzo zdrowe, mają wysoka zawartość witamin i składników mineralnych. Należy oczywiście pamiętać, że agrest ma kolce, dlatego trzeba zachować ostrożność podczas zawijania sadzonek oraz innych czynnościach, takich jak pielęgnacja zielonej ściany.

Agrest z dojrzewającymi owocami
Ogród wertykalny na lata
Odpowiedni dobór obsady i regularna pielęgnacja pozwolą bez problemu utrzymać zewnętrzny ogród wertykalny w dobrej kondycji przez długie lata. Zewnętrzna zielona ściana to nie tylko fantastyczny element dekoracyjny, ale również szereg korzyści dla człowieka i środowiska. Taki ogród wertykalny można zamontować samodzielnie, a następnie zapełnić dowolnymi gatunkami roślin, tworząc zróżnicowany ekosystem nawet w centrum miasta!