Zewnętrzne ogrody wertykalne

Zewnętrzne zielone ogrody to jedna z możliwości zaaranżowania ścian budynku, ale nie tylko. Ogrody wertykalne mogą być budowane od podstaw przed budynkiem, czy w wielu innych miejscach. Jednym ze świetnych przykładów tego typu konstrukcji jest zielona ściana w Kamionce. Projekt zrealizowany przez naszą firmę wtapia się w otoczenie i jest przyjazny środowiskuMówimy także więcej o naszych doświadczeniach z zewnętrznymi zielonymi ścianami oraz o ich wpływie na środowisko.

Zewnętrzne ogrody wertykalne w ramach programu Suave EuroClusters

Zielone ściany na filmach poniżej powstały w związku z uczestnictwem w programie Suave EuroClusters. Konstrukcje to dowód na to, że ogród wertykalny może występować w różnych wersjach. Mogą to być zarówno konstrukcje samostojące, jak i żywe ściany w formie ławki. Dwa zewnętrzne ogrody wertykalne to konstrukcje, na których rosną różne gatunki roślin. Panele PlantaUp, z których powstał ogród wertykalny, zostały obsadzone roślinami takimi jak: Hosta, Floks szydlasty, czy Bodziszek korzeniasty. Na zielonej ścianie znalazły się również rośliny jadalne, na przykład agrest.

Co należy wykonać, aby zbudować zewnętrzny ogród wertykalny

  1. Wykonać doprowadzenie wody
  2. Wykonać przyłącze kanalizacyjne
  3. Zorganizować miejsce na sterowanie nawadnianiem z przyłączem elektrycznym
  4. Wyprowadzić przewód do czujnika temperatury
  5. Wyprowadzić przewód do podgrzewania rynny

1. Doprowadzenie wody

 

Doprowadzenie wody do zasilania ogrodu wertykalnego na ogół wykonuje się około 30 centymetrów od górnej krawędzi zielonej ściany i zakańcza się złączką 1/2” lub 3/4 ” z gwintem wewnętrznym. Bezpieczniejszym rozwiązaniem jest doprowadzenie wody jak najbliżej środka szerokości ogrodu. Zasilanie wody wykonane jest podtynkowo
W przypadku planowania dużej zielonej ściany, doprowadzenie wody może być wykonane u góry ogrodu i zakończone zaworem 3/4′ , 1″ GW lub GZ.

2. Miejsce na sterowanie

3. Przyłącze kanalizacyjne

 

Sposób wykonania przyłącza kanalizacyjnego zależy od wysokości, na której ma zacząć się ogród wertykalny.
  • Od poziomu gruntu (poziom zero)
  • Nad poziomem gruntu (+ X cm nad poziomem gruntu)

3. Przyłącze kanalizacyjne

 

Sposób wykonania przyłącza kanalizacyjnego zależy od wysokości, na której ma zacząć się ogród wertykalny.
  • Od poziomu gruntu (poziom zero)
  • Nad poziomem gruntu (+ X cm nad poziomem gruntu)
Ogród wertykalny od poziomu gruntu (poziom zero)
Ogród wertykalny nad poziomem gruntu (+ X cm nad poziomem gruntu) – opcja pierwsza
Ogród wertykalny nad poziomem gruntu (+ X cm nad poziomem gruntu) – opcja druga

4. Czujnik temperatury

Czujnik temperatury służy do sprawdzania temperatury powietrza (w cieniu) w okolicy ogrodu wertykalnego. Przygotowanie instalacji czujnika temperatury polega na wyprowadzeniu od miejsca na sterowanie (miejsce ogrzewane) przewód 0,5 mm x 2 na zewnątrz, w okolice ogrodu wertykalnego.

W zimie podczas podlewania zielonej ściany czujnik temperatury będzie załączał podlewanie (temperatura wyższa niż 4 st C) lub rozłączał system. Nie dopuści on do podlania w przypadku, gdy na zewnątrz będzie poniżej 4 st C.

5. Przewód do kabla grzejnego

W celu zabezpieczenia rynny zbiorczej przed zamarznięciem, powinen w niej zostać zamontowany przewód grzejny. Aby przygotować instalacje do jego zamontowania należy od miejsca na sterowanie (miejsce ogrzewane), do miejsca gdzie ma być zamontowana rynna, wyprowadzić przewód elektryczny o przekroju 3 x 1,5 mm. Podczas podlewania zimowego kabel grzejny będzie zabezpieczał kanalizacje oraz rynnę przed zamarznięciem.

W przypadku zainteresowania budową zewnętrznego ogrodu wertykalnego, zapraszamy do kontaktu przez formularz kontaktowy poniżej lub wysłania bezpłatnego zapytania o wycenę ogrodu.

Aby stworzyć dla Państwa indywidualną wycenę, prosimy o podanie w wiadomości informacji o szerokości oraz wysokości planowanego ogrodu, a także miejsca realizacji (miejscowość).