Jak dbać o swój ogród wertykalny żeby jak najdłużej cieszyć się jego pięknym wyglądem? To bardzo proste. Podstawowym i najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym jest systematyczne przycinanie roślin. Jeśli naszą zieloną ścianę pozostawimy na dłuższy czas bez przycinania, rośliny mogą „zdziczeć” i skarłowacieć. Regularna przycinka pozwoli nam na zagęszczenie się zielonej ściany i stworzenie „tafli” z roślin.

Cięcie roślin, to nie jedyny zabieg pielęgnacyjny. Dbając o nasz ogród wertykalny, pamiętajmy również o czyszczeniu zielonej ściany z kurzu oraz resztek roślin.

Jeśli nasz ogród wykonany jest na tzw. otwartym obiegu wody, pamiętajmy o wymianie kroplowników (raz w roku), abyśmy mieli pewność, że nasze rośliny są zaopatrzone w wodę.

Raz na 3 miesiące, warto sprawdzić, czy w rynnę ogrodu wertykalnego, nie wrosły korzenie roślin. Jeśli dojdzie do takie sytuacji, mogą one zapchać odpływ wody, co może doprowadzić do zalania mieszkania.

Podczas sezonu grzewczego, warto skorygować czas nawadniania zielonej ściany. Wraz ze wzrostem temperatury w domu, zwiększa się parowanie, więc i nasze rośliny będą potrzebowały więcej wody.

 O czym jeszcze należy pamiętać pielęgnując naszą zieloną ścianę? NAWOŻENIE. Przygotowując rośliny do posadzenia na zielonej ścianie, stosujemy nawóz wieloskładnikowy, długo działający, więc przez rok od założenia ogrodu wertykalnego nie musimy się martwić nawożeniem. Po roku od posadzenia roślin zaczynamy „dokarmiać” nasz ogród. Jest kilka sposobów na dostarczenie potrzebnych składników odżywczych naszym roślinom. Po pierwsze, DOLISTNIE. Wybierając tę opcję, powinniśmy się zaopatrzyć w opryskiwacz i odpowiednio zbilansowany nawóz rozpuszczalny w wodzie. Przy okazji nawożenia, oczyścimy naszą zieloną ścianę z kurzu.

Po drugie,  DOGLEBOWO. W tym przypadku czeka nas dużo więcej pracy, ponieważ musimy do każdej kieszeni z rośliną zaaplikować nawóz, który będzie powoli, wraz z wodą dostarczał potrzebne składniki naszej zielonej ścianie.

Istnieje również możliwość zastosowania dozownika nawozu bezpośrednio przy systemie sterowania, który będzie dozował potrzebną ilość nawozu podczas podlewania.

Obserwuj swoją zieloną ścianę i poświęć chwilę czasu na jej pielęgnację, a na pewno odwdzięczy się swoim pięknym wyglądem.