W jaki sposób pielęgnować zieloną ścianę?

Wymarzyłem sobie ogród wertykalny, w końcu udaje mi się spełnić to marzenie i jest! Zielona ściana powstaje w moim domu i co dalej? Jak wygląda pielęgnacja takiego ogrodu? Jak długo muszę czekać, aż moja zielona ściana rozrośnie się na tyle, aby stworzyć imponującą taflę zieleni?
zielona sciana w hoteluZ racji tego, że ogrody wertykalne posiadają automatyczny system nawadniania, o podlewanie roślin nie musimy się martwić. Jednak gdy nasza zielona ściana, zaprojektowana jest  w zamkniętym obiegu wody, co oznacza, że ogród posiada własny zbiornik z wodą, z którego za pomocą pompy jest ona pobierana do podlewania roślin, a nadmiar spływa z powrotem do zbiornika. W tym przypadku MUSIMY pamiętać o dolewaniu wody. Jeśli o tym zapomnimy, pompa może zostać uszkodzona, a nasze rośliny bez wody wkrótce zwiędną. Warto również co jakiś czas, kontrolować czystość wody w zbiorniku, ponieważ zanieczyszczona woda może spowodować niedrożność linii kroplującej i niewystarczająca ilość wody dotrze do roślin w ogrodzie wertykalnym.

Omówiliśmy kwestię podlewania, ale co dalej? Nasze rośliny potrzebują także nawożenia. Przygotowując roślinę, którą później posadzimy na zielonej ścianie, wyjmujemy ją z doniczki, w której wcześniej rosła, usuwamy nadmiar ziemi i umieszczamy w specjalnej włókninie. Wcześniej jednak, w korzeniach rośliny umieszczamy nawóz wieloskładnikowy, który wystarczy na cały rok. Po roku od posadzenia, musimy pamiętać o nawożeniu roślin, najlepiej dolistnym.

Oprócz podlewania i nawożenia, niezwykle istotne jest przycinanie roślin. Dbając o swój ogród wertykalny, pamiętajmy o przycinaniu roślin, zwłaszcza pnączy. Jest to ważny zabieg pielęgnacyjny, ponieważ pomaga w zachowaniu odpowiedniej „formy” naszego ogrodu wertykalnego. Oprócz przycinania, ważne jest usuwanie uszkodzonych, obumarłych czy chorych liści. Gdy nasza zielona ściana będzie trochę zakurzona, wystarczy wszystkie rośliny spryskać odpowiednim preparatem, który jednocześnie czyści, ale i odżywia liście.

Wydawać by się mogło, że wyżej opisane zabiegi pielęgnacyjne, są pracochłonne i uciążliwe, lecz wbrew pozorom tak nie jest. Jeśli systematycznie dbamy o nasz ogród wertykalny, to zabiegi te nie zajmą nam zbyt wiele czasu, a nasze rośliny odwdzięczą się nam pięknym wyglądem.

porównanie zielonych scian

Zdjęcie po lewej stronie było wykonane tydzień po obsadzeniu zielonej ściany roślinami, a po prawej miesiąc później. Przy odpowiedniej pielęgnacji nie musimy długo czekać na „zielony efekt”.