Według Światowej Organizacji Zdrowia, jakość powietrza w 1/3 pomieszczeń nie odpowiada normom. Jest ono dziewięciokrotnie bardziej zanieczyszczone niż powietrze na zewnątrz. Źródeł zanieczyszczeń jest wiele. Na złą jakość powietrza, duży wpływ ma również poziom wilgotności względnej. Wilgotność zdrowego powietrza zawiera się w granicach 35-65%. Niestety, wskutek ostrego, suchego zimowego powietrza oraz centralnego ogrzewania, często wilgotność spada poniżej tego poziomu. Powoduje to podrażnienie błon śluzowych nosa, gardła, oczu, a także zmęczenie. Obliczono, że do przyrostu 1 g masy zielonej, rośliny potrzebują średnio od 200 do 2000 g wody. Po oddaniu energii wyparowuje ona przez liście i poprawia jakość powietrza.

Pomieszczenia, w których spędzamy większość naszego czasu, „nafaszerowane” są urządzeniami elektronicznymi, które ułatwiają nam pracę i życie, ale wydzielają również szkodliwe dla zdrowia związki. Najprostszym sposobem, aby poprawić jakość powietrza w naszym otoczeniu, jest wprowadzenie roślin. Kwiaty doniczkowe likwidują tzw. smog elektromagnetyczny, czyli nadmierne promieniowanie emitowane przez urządzenia elektryczne i elektroniczne, ale także doskonale radzą sobie z innymi niebezpiecznymi związkami. Na liście trucizn, które rośliny odfiltrowują z naszych mieszkań, znajdują się m.in. benzen, trichloroeten, ksylen, toulen, amoniak, formaldehyd.

Poniżej, krótki wykaz roślin, które korzystnie wpływają na powietrze w pomieszczeniach, w których przebywamy.

  • Philodendron scandens (Filodendron) – pochłania formaldehyd, zw. aldehydem mrówkowym, który jest jednym z najsilniejszych środków odkażających. Używany m.in. w kremach, mydłach, lakierach do paznokci, dezodorantach, szamponach. Kontakt z tą substancją działa toksycznie na układ oddechowy, odpornościowy, jak również na wątrobę i skórę.
  • Epipremnum – usuwa formaldehydy, jak też inne lotne chemikalia jak benzen i trichloroeten.
  • Hedera helix (Bluszcz) – to doskonały filtr powietrza. Usuwa szkodliwe substancje, przede wszystkim formaldehyd, ale również toulen, benzen, ksylen i trójchloroetylen. Działa bakteriobójczo, świetnie pochłania dym papierosowy, więc jest szczególnie polecany w pomieszczeniach dla osób palących.
  • Nephrolepis (Nefrolepis) – wszystkie gatunki paproci, uznawane są za bardzo przychylne człowiekowi. Jonizują ujemnie powietrze, co sprzyja tworzeniu się wokół nas właściwego mikroklimatu. Łatwiej się więc regenerujemy oraz wzmacniamy swoje biopole. Paprocie wydzielają dużo tlenu, a obficie podlewane zwiększają wilgotność powietrza. Przeciwdziałają w ten sposób podrażnieniom oczu, nosa, gardła oraz niedomaganiom układu oddechowego. Dodatkowo, pochłaniają formaldehyd.
  • Fatsia (Fatsja) i Aeschynanthus (Eszynantus) – zwiększają wilgotność powietrza.
  • Monstera – pochłania z powietrza substancje fenolowe.
  • Chlorophytum (Zielistka) – roślina, która potrafi pochłonąć z atmosfery szkodliwe substancje chemiczne, takie jak związki siarki i węgla, formaldehydy, związki fenolowe, produkty spalania gromadzące się w kuchniach z kuchenkami gazowymi. Podstawową zaletą tej rośliny jest to, że nie ma ona wielkich wymagań, wspaniale dekoruje pomieszczenie i dodatkowo wychwytuje kurz. Chroni przed promieniowaniem elektromagnetycznym.
  • Spathiphyllum (Skrzydłokwiat) – wydziela dużo wilgoci, więc świetnie sprawdzi się w suchych pomieszczeniach. Jest prawdziwą zieloną oczyszczalnią! Pochłania: alkohole, aceton, benzen, formaldehyd, ksylen i toulen, w dodatku, robi to bardzo skutecznie.

Są to tylko niektóre gatunki roślin, które mają pozytywny wpływ na pomieszczenia, w których przebywamy. Oprócz tego, że doskonale usuwają z powietrza wiele szkodliwych związków i substancji, poprawiają jego wilgotność, a co za tym idzie, także jakość naszego życia, idealnie sprawdzają się na zielonych ścianach. Dzięki temu, że ogrody wertykalne nie zajmują zbyt dużo miejsca, to już w niewielkim pomieszczeniu, możemy stworzyć „zieloną oczyszczalnię powietrza”, aby poprawić jakość naszego życia. I co najważniejsze, na naszej zielonej ścianie możemy zastosować wszystkie te pożyteczne rośliny, które zostały przedstawione.

Ogrody wertykalne nie tylko zdobią nasze wnętrza, ale przede wszystkim poprawiają jakość powietrza, co ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.