Co oznacza less waste?

 Less waste co to właściwie znaczy? Less waste, dosłownie znaczy mniej odpadów. Odnosi się do zmniejszenia ilości wytwarzanych śmieci poprzez świadome decyzje konsumenckie, zmianę nawyków i stawianie na zrównoważone „zielone” rozwiązania. Less waste to koncepcja, którą możesz samodzielnie wprowadzić w życie wybierając przedmioty wielokrotnego użytku, kompostując resztki organiczne czy ograniczając korzystanie z plastiku. Twoje codzienne małe zwyczaje mogą mieć olbrzymi wpływ na środowisko.

Problem nadmiernego wytwarzania odpadów to jedno z kluczowych wyzwań jakie stoi przed ekspertami do spraw środowiska. W dzisiejszych czasach pomimo wzrostu świadomości ludzi na temat potrzeby segregacji śmieci ich ilość wciąż się zwiększa. Rocznie w Polsce wytwarzamy ponad 13 mln ton odpadów komunalnych. To około 355kg przypadających na statystycznego Polaka. Aby w bliskiej przyszłości nie utonąć w morzu śmieci niezbędne jest wykorzystanie wszelkich sposobów bezpiecznej utylizacji odpadów, a przede wszystkim zminimalizowanie ich produkcji.

Zacznij od własnego domu i wprowadź eko rozwiązania, aby być less waste.

Zielona ściana – krok w stronę less waste

Jakie korzyści dla środowiska niesie zielona ściana z żywych roślin? Decydując się na ogród wertykalny unikniesz kupowania doniczek z tworzyw sztucznych. Zielona ściana zbudowana z paneli typu PlantaUp pozwala na uprawę roślin bez plastiku. Takie rozwiązanie daje wiele korzyści. Rośliny mają możliwość swobodnego wzrostu, a ich korzenie nie są ściśnięte w ciasnych obudowach. Chłonny i miękki materiał filcowy umożliwia prawidłową wentylację zapobiegając gniciu sadzonek. Ekologiczny, grawitacyjny system nawadniania pozwala zaoszczędzić wodę i pozwoli każdej roślinie indywidualnie pobrać preferowaną ilość płynu. Kompozycja wertykalna może zostać także wykorzystana pod uprawę roślin jadalnych, na przykład niektórych warzyw i ziół. Wybierz jakościowy, odnawialny panel nadający się do ponownego wykorzystania i bądź less waste.

Less waste, czy zero waste?

Nurt less waste skupia się na zmniejszeniu produkcji odpadów. Podejmuj świadome decyzje konsumenckie i wybieraj jakościowe, trwałe produkty, które posłużą latami. Aby domowa zielona ściana z roślin była less waste, warto skupić się na starannym wyborze roślin, ograniczając plastikowe komponenty i wybierając alternatywne materiały, a także praktykować zarówno kompostowanie, jak i recykling, aby zredukować ilość wytwarzanych odpadów.

Ruch zero waste dąży do kompletnego wyeliminowania odpadów. Już na etapie produkcyjnym można zapobiegać nadmiernej produkcji śmieci i ponownie wykorzystywać surowce. Takie podejście pozwala zminimalizować ilość odpadów trafiających na wysypiska. Zielona ściana z żywych roślin może stać się pomocą we wprowadzeniu nurtu zero waste do własnego domu.

Podczas przycinania roślin w trakcie serwisu ogrodu wertykalnego, fragmenty niektórych z nich można łatwo rozmnożyć. Wystarczy włożyć liście lub pędy, zależnie od gatunku, do wody lub odpowiedniego podłoża, a szybko wypuszczą korzenie. Dzięki temu zyskasz nowe sadzonki. W procesie hodowli roślin warto wykorzystywać też kompost i naturalne nawozy.

Ekologia w praktyce. Co robimy, aby nasze produkty były less waste?

Na przestrzeni lat istnienia naszej firmy opracowaliśmy praktyki zgodne z nurtem less waste, aby zredukować wpływ na środowisko. Wszystkie resztki roślinne kompostujemy, tworząc naturalny ekologiczny nawóz do własnego użytku. Do wytwarzania paneli PlantaUp zamiast plastiku stosujemy chłonny materiał z odzysku. Znaczna część elementów montażowych, na przykład owijki na rośliny i same panele wykorzystujemy ponownie. Proces produkcji zoptymalizowaliśmy tak, aby na każdym etapie zminimalizować generowanie odpadów. Chętnie dzielimy się wiedzą i promujemy recykling zachęcając do praktykowania zasad less waste.

Zielona ściana z żywych roślin wyposażona jest w system oszczędzający zużycie wody. Automatyczne nawadnianie ogrodu wertykalnego w trybie grawitacyjnym ogranicza do minimum marnotrawstwo wody i energii elektrycznej. Ciecz przepływa od kroplownika w dół przez wszystkie rzędy kieszonek z roślinami umożliwiając każdej sadzonce pobranie takiej ilości jaką potrzebuje. Nadmiar wody spływa do rynny i dalej do odpływu kanalizacyjnego. W przypadku gdy zielona ściana jest wyposażona w zbiornik, zgromadzona w nim woda może pozostać ponownie wykorzystana do kolejnego podlewania.

Zachęcamy do świadomego zarządzania zasobami i odpowiedzialnego korzystania z dostępnych rozwiązań less waste. Wszystko po to, aby zielona ściana z żywych roślin pełniła nie tylko funkcję dekoracyjną, ale też przyczyniała się do wzrostu świadomości ekologicznej.

Wertykalna rewolucja. Jak kwiaty na ścianach zmienią świat?

Ogród wertykalny znany też jako zielona ściana z żywych roślin lub po prostu kompozycja wertykalna to nowoczesne rozwiązanie pozwalające na zagospodarowanie pionowych powierzchni wnętrza lub fasady budynku.

Zielona ściana to rewolucyjna technologia zmieniająca postrzeganie roślin w przestrzeni miejskiej, biurowej czy prywatnej. Coraz szersze zastosowanie roślin zmienia nie tylko estetykę otoczenia, ale przede wszystkim pomagają tworzyć bardziej zrównoważoną przyszłość dla planety.

Zielona ściana zmniejsza efekt cieplarniany i ślad węglowy oraz pozytywnie wpływa na stan zdrowia ludzi. Nie tylko poprawia samopoczucie osób znajdujących się w jej otoczeniu, ale może też stanowić odpowiedź na globalne wyzwania ekologiczne.

Edukacja społeczna i wspieranie lokalnych inicjatyw prośrodowiskowych są niezbędne do wykorzystania pełnego potencjału jaki niesie zielona ściana z żywych roślin.