Ściany z mchu, to doskonałe rozwiązanie do wnętrz dla osób, które szukają tworzywa roślinnego, które nie wymaga z naszej strony żadnej pielęgnacji.

Zielone ściany z mchów tworzone są w dowolnym rozmiarze i kształcie. Zaczynając od pełnowymiarowej ściany w naszym wnętrzu, kończąc na niewielkich elementach dekoracyjnych. Bazą, na której wykonujemy zielone ściany z mchu jest najczęściej płyta OSB, w niej również wycina się dowolne kształty, które później okleja się mchem stabilizowanym. Jeśli ściana, na której chcemy mieć zamontowany mech, jest np. półokrągła, wtedy realizację wykonujemy na tzw. Korku technicznym. Jest to materiał wytrzymały i elastyczny, wiec idealnie sprawdza się w takich sytuacjach.

WIELKOPOWIERZCHNIOWE ŚCIANY Z MCHU

Wykonując tego typu realizacje, dostosowujemy wymiary poszczególnych elementów ściany do całkowitego wymiaru. Nie zawsze mamy możliwość wykonania całej ściany w jednym elemencie, wtedy „ściana z mchu” dzielona jest na mniejsze części, a po zamontowaniu ich w miejscu docelowym u Klienta, miejsca łączeń są maskowane, aby całość wyglądała naturalnie.

zielona- sciana z mchu poduszkowego

mapa swiata z mchu poduszkowego

MECH, JAKO OBRAZ

Jeśli zdecydujemy się na inny rodzaj mchu na ścianie, w formie obrazu, to całość wykonywana jest już jako jeden element, który w gotowej formie przekazujemy Klientowi. Sposób montażu jest uzależniony od gabarytów takiego obrazu z mchu.

zielony obraz z mchu

RODZAJE MCHÓW DO TWORZENIA ZIELONYCH KOMPOZYCJI

Do tworzenia zielonych ścian wykorzystujemy dwa rodzaje mchu: mech płaski i mech poduszkowy. Możemy użyć ich oddzielnie, ale również stworzyć z nich mieszaną kompozycję. Wszystko uzależnione jest od tego, co nam się podoba i do jakiego wnętrza będziemy wprowadzać nasz mech. Oprócz mchów, dostępny jest również porost – Chrobotek reniferowy, z którego również tworzy się zielone ściany. Jest on dostępny w 28 kolorach.

MINIMALNE WARUNKI ADAPTACYJNE DLA POPRAWNEGO FUNKCJONOWANIA ZIELONEJ ŚCIANY Z MCHU

  • Wilgotność powietrza powinna być utrzymana na poziomie min. 50% – wtedy mech utrzymuje się w najlepszej kondycji
  • Nie wymaga: nawadniania, nawożenia, przycinania
  • Nie potrzebuje dostępu do światła naturalnego
  • Nie można zraszać mchu wodą
  • Wrażliwy na uszkodzenia mechaniczne
  • Przeznaczony wyłącznie do stosowania we wnętrzach