Założenie zielonej ściany to proces, który zaczyna się od odpowiadania na wiele pytań ze strony Klienta. Poniżej przedstawiamy i odpowiadamy na te najczęściej zadawane i jednocześnie najbardziej istotne.

Ile to kosztuje?

Nie da się dokładnie określić ceny zielonej ściany, jeśli nie znamy jej dokładnych wymiarów. Dlatego zawsze, gdy Klient zadaje nam to pytanie, prosimy o podanie przybliżonej wysokości i szerokości ogrodu wertykalnego. A co jeśli zielona ściana, to dopiero odległy plan i sami nie znamy jej docelowych wymiarów? Wtedy zazwyczaj podajemy cenę przybliżoną, która na pewno ulegnie zmianie. Istotna przy wycenie jest również informacja gdzie zielona ściana ma powstać (miasto).

Jednym z elementów ogrodu, który ma duży wpływ na cenę, są ramy. Wykonane są ze stali nierdzewnej, malowanej proszkowo na dowolny kolor z palety RAL. W skład zestawu ram wchodzą: dwie ramy boczne, jedna górna i dolna (najważniejsza) – rynna zbiorcza. Funkcją ram bocznych i górnej, jest głównie funkcja estetyczna, są stosowane po to, by „zamknąć” cały ogród i nie muszą być wykonane obowiązkowo ze stali nierdzewnej. Tutaj możemy zastąpić ten materiał jakimś innym. Natomiast rynna zbiorcza (dolna rama) musi być wykonana z materiału odpornego na korozję, ponieważ to do niej spływa nadmiar wody z podlewania roślin.

Kolejny, dość kosztowny element, to PANEL VERTICAL PLANTER. Bez tego, nasz ogród nie powstanie, wiec to nie podlega dyskusji. Każdy panel jest wykonany z odpowiednio dobranych materiałów, a jego wymiar dostosowany wymiarem do zaprojektowanych rozmiarów naszego ogrodu wertykalnego.

Jak to się podlewa? Co z kwestią podlewania?

Cała zielona ściana podlewa się automatycznie. System sterujący nawadnia nasze rośliny zgodnie z czasem, z jakim został zaprogramowany (dostosowany do wymagań użytych roślin), więc tym nie musimy się martwić. W górnym rzędzie kieszeni znajdują się kroplowniki, z których sączy się woda i grawitacyjnie spływa przez całą wysokość ściany, podlewając rośliny zasadzone w każdej kieszeni.

Jak długo „żyje” taki ogród wertykalny?

Długość „życia” zielonej ściany głównie zależy od stopnia zaangażowania w jego pielęgnację. Co to oznacza? Często słyszymy, bądź czytamy na stronach internetowych, że ogrody wertykalne są bezobsługowe. To nie do końca tak wygląda. Owszem, nie musimy pamiętać o podlewaniu, bo automatyczny system zrobi to za nas, ale np. przycięciem  roślin musimy zająć się sami. To nie jest trudne, ani pracochłonne. Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

Co stanie się z ogrodem, jeśli nie będziemy go przycinać regularnie?

Długotrwałych zaniedbań na naszej zielonej ścianie nie da się cofnąć. Na przykład, gdy nie przycinamy regularnie Epipremnum, to jego pędy zbytnio się rozrastają i odcinają dostęp do światła roślinom z niższych kieszeni, co powoduje zamieranie tych roślin. Zbyt długie pędy  nie wyglądają też zbyt estetycznie. Ważne w pielęgnacji jest również usuwanie obumarłych liści.

Czy dodatkowe światło jest konieczne? Przecież zielona ściana ma powstać przy oknie…

Tak, dodatkowe światło jest potrzebne, ponieważ światło dzienne nie wystarczy, aby doświetlić wszystkie rośliny na zielonej ścianie. Ważne jest odpowiednie dobranie oświetlenia, także w tej kwestii należy skontaktować się ze specjalistą.

Co z wilgocią na ścianie?

Klienci bardzo często pytają czy po założeniu zielonej ściany, nie będą mieć problemu z zawilgoceniem ścian czy grzybem. Absolutnie nie. Ogród wertykalny nie jest montowany bezpośrednio do ściany, tylko na specjalnych profilach, które tworzą nam przestrzeń powietrzną, a całość jest odizolowana płytą.

Czy sam mogę wymienić rośliny na zielonej ścianie?

Oczywiście, że tak. To bardzo prosta czynność. Sposób, w jaki przygotowujemy roślinę do posadzenia znajdziecie TUTAJ.

Jakie rośliny sprawdzają się na zielonej ścianie?

Na zielonej ścianie sprawdzą się prawie wszystkie rośliny doniczkowe, ale musimy pamiętać o tym, że cała ściana podlewa się w jednakowy sposób, więc dobierając rośliny do naszego ogrodu, musimy pamiętać żeby miały zbliżone do siebie wymagania.

Najlepsze i najmniej wymagające rośliny, które my polecamy do ogrodów wertykalnych to: Epipremnum, Monstera, Skrzydłokwiat, Areka, Sanserwieria i Zielistka.

Oczywiście sami możemy eksperymentować i dobierać rośliny do naszego ogrodu. Pamiętajmy tylko, żeby robić to z głową.