Chrobotek reniferowy, często określany również jako chrobotek leśny i chrobotek strzępiasty, to mech leśny (a dokładniej porost), który wykorzystywany jest przede wszystkim w fascynujących aranżacjach ogrodów wertykalnych. Z jego użyciem można wykonać wspaniałe realizacje w domach i mieszkaniach, np. tzw. żywe ściany.

W tym artykule chcielibyśmy podzielić się ze wszystkimi miłośnikami ogrodów wertykalnych kilkoma informacjami, na temat wspaniałych właściwości chrobotka reniferowego.

Najważniejsze cechy chrobotka reniferowego

Chrobotek reniferowy to porost, który najczęściej porasta północne rejony Europy, a więc kraje skandynawskie. Zbierany jest ręcznie w okresie największego rozrostu, czyli od maja do października. Po zbiorze roślina jest odpowiednio selekcjonowana, czyszczona i poddawana stabilizacji, dzięki czemu zachowuje trwałość i estetyczny wygląd przez bardzo długi czas. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu mech nie przyciąga owadów, a także nie rozrasta się w ogrodzie wertykalnym, tworząc zielony obraz na ścianie.

Najważniejsze właściwości chrobotka reniferowego

  • Chrobotek reniferowy wykazuje szereg właściwości, które sprawiają, że doskonale nadaje się do zastosowania w domach i mieszkaniach. Może być stosowany nawet tam, gdzie mieszkają zwierzęta, ponieważ w przypadku ewentualnego zjedzenia przez psa lub kota roślina jest całkowicie bezpieczna dla zdrowia.
  • Ścienna aranżacja wykonana z mchu w formie ogrodu wertykalnego stanowi bardzo dobrą barierę dla dźwięku. Wszystko za sprawą tego, że chrobotek cechuje się gąbczastą strukturą, która tłumi rozchodzenie się fal dźwiękowych. Dzięki temu sprzyja skutecznemu wyciszaniu pomieszczenia.
  • Aranżacje z chrobotka reniferowego nie wymagają podlewania, przycinania czy też wykonywanie innych zabiegów pielęgnacyjnych. Jest to dekoracja atrakcyjna wizualnie i praktycznie całkowicie bezobsługowa.
  • Ta nowoczesna aranżacja nadaje wnętrzu oryginalności. Znajduje zastosowanie w przestrzeniach biurowych, restauracjach, salonach SPA, ale przede wszystkim w domach mieszkalnych. Tworzy naturalne, zielone obrazy o dowolnej wielkości.
  • Chrobotek reniferowy na ścianie nie wymaga dostępu do światła słonecznego, a dekoracja może być oświetlona dowolnym światłem sztucznym.