Od czego zaczynamy?

Na początku, dostajemy od naszego (potencjalnego) Klienta zapytanie, z prośbą o wycenę przyszłego ogrodu wertykalnego. Zazwyczaj jest tak, że Klient zna już docelowy wymiar zielonej ściany i wtedy od razu możemy wysłać ofertę cenową. Co jeśli wymiar nie jest jeszcze dokładnie znany, a Klient chciałby poznać orientacyjny koszt takiej inwestycji? W takie sytuacji sugerujemy wymiar ogrodu wertykalnego. W razie późniejszych zmian w wielkościach, aktualizujemy ofertę.

Często dostajemy pytanie, jaki jest koszt m2 zielonej ściany. Na to pytanie odpowiadamy: to zależy. Koszt 1 m2 ogrodu wertykalnego można przedstawić jedynie w widełkach cenowych. Ponieważ jest on uzależniony od stosunku szerokości do wysokości ogrodu, sposobu podlewania (obieg wody otwarty czy zamknięty), czy stopnia skomplikowania realizacji.

Jakich informacji potrzebujemy do dokładnej wyceny?

– wysokość i szerokość ogrodu wertykalnego (z zaznaczeniem, która wielkość jest która)

– miejsce realizacji (najlepiej z kodem pocztowym, wtedy na pewno się nie pomylimy)

– sposób podlewania (obieg zamknięty czy otwarty)

Wycena zrobiona, Klient zdecydował się na zakup zielonej ściany – co dalej?

Etapy prac przy wykonywaniu ogrodu wertykalnego, zależą od systemu na jakim ściana będzie powstawać, to znaczy:

  1. czy istnieje możliwość doprowadzenia wody i odprowadzenia jej do kanalizacji
  2. czy jest możliwość doprowadzenia wody z sieci wodociągowej, ale odprowadzenie jej do kanalizacji jest już niemożliwe (akurat w miejscu blisko zielonej ściany), wtedy stosujemy zbiornik na wodę, w którym wstawiamy pompę, za pomocą której woda jest odprowadzana do kanalizacji (w miejscu gdzie jest to możliwe)
  3. czy nie ma możliwości wykonania przyłączy wodno – kanalizacyjnych, ale ogród wertykalny chcemy mieć przytwierdzony do ściany, a zbiornik który znajduje się pod ogrodem, nam nie przeszkadza
  4. i ostatnia opcja – brak możliwości wykonania przyłączy, a chcemy mieć zieloną ścianę – mobilna

 

Ad. 1. Zielona ściana z możliwością wykonania przyłączy wodno – kanalizacyjnych

Po zaakceptowaniu kosztów, spotykamy sie z Klientem w miejscu realizacji (lub on-line) i ustalamy miejsca wykonania przyłączy. Ważne, aby Wykonawca pracował wg przesłanych przez nas wytycznych, ponieważ wszystkie elementy ogrodu wertykalnego wykonywane są na wymiar i wszystko musi do siebie pasować.

Gdy przyłącza są gotowe, kolejnym etapem jest montaż systemu. Co to znaczy? Oznacza to, że przyjeżdżamy na miejsce realizacji, aby zamontować ramy ogrodu wertykalnego (wykonane ze stali nierdzewnej, pomalowane na dowolny kolor z palety RAL), panele Vertical Planter, w których sadzone są rośliny. Z racji, że panele Vertical Planter wykonujemy sami, to istnieje możliwość zaplanowania zielonej ściany w dowolnym rozmiarze( nie musi to być wielokrotność standardowych modułów) oraz podłączamy system sterowania (automatyczne podlewanie). Oczywiście po montażu systemu, sprawdzamy czy wszystko działa.

Kolejnym etapem (najprzyjemniejszym, zarówno dla nas jak i dla Klientów) jest sadzenie roślin. Do każdej kieszeni wkładamy wcześniej przygotowaną (w specjalny sposób) roślinę. Z racji, że kwiaty mamy już wcześniej przygotowane, praca jest czysta i może być (a nawet powinna) być wykonywana na końcu budowy czy remontu. Dobór gatunkowy ustalamy wcześniej z Klientem, podpowiadamy, które gatunki najlepiej sprawdzają się w ogrodach wertykalnych.

Zielona ściana gotowa. Po założeniu roślin sprawdzamy czy system działa poprawie i ustawiamy czas nawadniania oraz uczymy w jaki sposób samodzielnie dbać o ogród wertykalny. Po miesiącu przyjeżdżamy na kontrolny serwis, który polega na wyczyszczeniu ściany (roślinom mogą żółknąć i usychać liście, to normalne zjawisko, w momencie aklimatyzowania się do nowych warunków).

Ad.2. Zielona ściana z możliwością wykonania doprowadzenia wody, ale mamy problem z jej odprowadzeniem do kanalizacji (w miejscu ogrodu)

W takim przypadku, procedura jest bardzo podobna. Jedyna różnica to sposób odprowadzenia wody. Pod ogrodem wertykalnym montujemy zbiornik ze stali nierdzewnej, do którego spływa woda po podlaniu zielonej ściany. Reszta prac wygląda tak samo jak w poprzedniej opcji ogrodu wertykalnego. Zbiornik na wodę można zabudować, należy jednak pamiętać o wykonaniu rewizji.

Ad.3. Zielona ściana z brakiem możliwości wykonania doprowadzenia i odprowadzenia wody  

W tym przypadku mamy połączenie prac z dwóch powyższych przykładów ogrodów wertykalnych. Cały system montujemy na ścianie, ale pod spodem umiejscawiamy zbiornik na wodę, w którym montujemy pompę do podlewania ogrodu. Zbiornik wykonany ze stali nierdzewnej, również do zabudowy (z rewizją). Wielkość zbiornika jest dostosowywana do rozmiaru zielonej ściany. Tutaj, musimy pamiętać o systematycznym dolewaniu wody. Jej brak spowoduje uszkodzenie pompy.

Ad.4. Zielona ściana mobilna

Do wykonania mobilnego ogrodu wertykalnego – my potrzebujemy wymiaru (dostępny w wielu wielkościach, ale należy pamiętać, żeby całość była stabilna), informacji czy ma być jednostronny czy dwustronny, a po stronie Klienta leży zapewnienie dostępu do gniazdka elektrycznego. Mobilny ogród wertykalny przywozimy na miejsce i od razu podłączamy do prądu. Obsadzamy roślinnością, nalewamy wody do zbiornika i ustawiamy odpowiedni czas nawadniania. Mobilną zieloną ścianę możemy przestawiać w dowolne miejsca, a dzięki temu, że oświetlenie może być zamontowane do całej konstrukcji ogrodu, nie musimy się martwić, że po przestawieniu ogrodu, rośliny nie będą miały dostępu do odpowiedniego światła.

 

Podsumowując. Ogród wertykalny może powstać praktycznie w każdym miejscu. Ważne jest, aby dobrze zastanowić się nad dostępnymi rozwiązaniami i dopasować je do naszych możliwości technicznych. Na wszelkie pytania i wątpliwości chętnie odpowiadamy.