Ogród wertykalny to sposób na pionową uprawę roślin we wnętrzu i poza nim. Zielona ściana może być montowana w różnych systemach, wykorzystujących różne elementy. Jednym ze sposobów instalacji jest montaż ogrodu wertykalnego z użyciem panelu Vertical Planter PlantaUp. To produkt, który charakteryzuje się trwałością i przyjaznością w stosunku do roślin i otoczenia. Ogród wertykalny stworzony w takim systemie zyskuje zdolność do rozwoju przez wiele lat. Rośliny na zielonej ścianie rozwijają się swobodnie, a użyty panel Vertical Planter PlantaUp, który jest stworzony z filcu, umożliwia automatyczne podlewanie zieleni.

 

 

Vertical Planter PlantaUp – panel z bliska

Każda zielona ściana z żywych roślin jest wyposażona w automatyczny system nawadniania. W panelach Vertical Planter PlantaUp zastosowano rozwiązanie oparte na sile grawitacji. Polega ono na przepływie wody od kroplownika umieszczonego na szczycie najwyższego panelu, przez wszystkie kieszenie z roślinami, aż do rynny zbiorczej znajdującej się na dole konstrukcji. Stamtąd zależnie od tego jakiego typu jest ogród wertykalny woda trafia do odpływu kanalizacyjnego lub zbiornika. Podczas podlewania front ogrodu pozostaje suchy, a woda spływa jedynie po tylnej ścianie paneli. Takie rozwiązania eliminują ryzyko powstawania pleśni, zapewniając jednocześnie optymalne nawodnienie roślin na zielonej ścianie. Każda sadzonka jest zawinięta w filcową owijkę co bardzo ułatwia wymianę roślin. Bryłę korzeniową pozostawia się z minimalną ilością ziemi, dzięki czemu podczas procesu przesadzania łatwo zachować czystość. Zielona ściana z żywych roślin wykonana z paneli Vertical Planter PlantaUp pozbawiona jest pyłu i szkodliwych substancji co sprzyja alergikom.

 

 

Zobacz panel Vertical Planter PlantaUp w sklepie.

 

Zielona ściana z żywych roślin – rodzaje stosowanych paneli

Zrównoważone podejście do projektowania ogrodów wertykalnych to priorytet. Panele Vertical Planter PlantaUp nie tylko zapewniają doskonałe warunki rozwoju roślin, ale także są w pełni ekologiczne, wykorzystując materiały z recyklingu. To rewolucyjny pomysł na estetyczny, funkcjonalny i w pełni bezpieczny dla środowiska ogród wertykalny. Oprócz niestandardowych projektów wykonywanych według życzenia klienta rozróżniamy dwa rozmiary paneli Vertical Planter PlantaUp. Standardowy 12-to kieszeniowy panel, który w przeliczeniu na metr kwadratowy pomieści 24 rośliny oraz panel o 16tu kieszeniach, dający wynik 33 roślin na metr kwadratowy. Oba panele są tej samej wielkości, zmienia się tylko ilość kieszeni.

 

 

Vertical Planter PlantaUp – czyli ogród wertykalny z filcu

Spośród dostępnych na rynku modułów plastikowych i metalowych, panel Vertical Planter PlantaUp wyróżnia wykonanie z chłonnego filcowego tworzywa. Specjalny materiał, stabilny i miękki jednocześnie, stwarza optymalne warunki dla wzrostu każdej rośliny w ogrodzie wertykalnym, aby zielona ściana była ekonomiczna i prosta w obsłudze. Dzięki włókninie korzeniowej, rośliny w kieszeniach mają zapewnione idealne warunki rozwoju. Panel Vertical Planter PlantaUp jest bardzo lekki, cała konstrukcja bez roślin waży tylko 3kg. Dodatkowo, Vertical Planter PlantaUp jest odporny na mole i gnicie, nie wydziela także przykrych zapachów. Bez zawartości alergenów, substancji drażniących czy rakotwórczych składników, jest bezpieczny dla otoczenia.

 

 

Zielona ściana z żywych roślin z paneli Vertical Planter PlantaUp – zalety

Zielona ściana z roślin pomaga w regulacji wilgotności powietrza, co jest korzystne dla zdrowia, zwłaszcza w okresie zimowym, gdy ogrzewanie wnętrz może prowadzić do wysuszania powietrza. Nie od dziś wiadomo, że rośliny pełnią kluczową rolę w poprawie jakości powietrza. W dzisiejszych czasach, gdy otaczają nas urządzenia elektroniczne, emitujące szkodliwe związki organiczne, zielone ściany z żywych roślin stają się skuteczną ochroną przed nadmiernym promieniowaniem, zwłaszcza elektromagnetycznym. Pomagają w redukcji tego rodzaju smogu, wspierając nasze zdrowie w środowiskach, gdzie obecność urządzeń elektrycznych jest powszechna.

 

 

Ogród wertykalny z paneli Vertical Planter PlantaUp – krok w stronę less waste

Pomimo rosnącej świadomości społecznej na temat konieczności segregacji odpadów, ilość produkowanych śmieci nadal rośnie. Aby powstrzymać to zjawisko proces produkcyjny paneli na zielone ściany z żywych roślin typu Vertical Planter PlantaUp został zoptymalizowany w taki sposób, aby zminimalizować generowanie odpadów. Materiał filcowy, z którego stworzono panele pochodzi z odzysku. Znaczna część elementów montażowych, na przykład owijki na rośliny i same panele wykorzystywane są ponownie. Grawitacyjny system nawadniania pozwala zaoszczędzić zużycie wody, a panel jest niezwykle wytrzymały, nie wymaga częstej wymiany i może służyć przez długie lata.