Zielona ściana w domu bez remontów i skuwania ścian? Tak to możliwe! Chcielibyśmy przedstawić Wam mobilne ogrody wertykalne. Jest to najmniej inwazyjne rozwiązanie, które z pewnością przypadnie do gustu zarówno początkującym ogrodnikom, jak i tym którym zależy na szybkiej realizacji. W przypadku ogrodów mobilnych nie ma konieczności przeprowadzania skomplikowanych prac budowlanych. W dzisiejszym artykule przyjrzymy się im bliżej i omówimy ich szerokie zastosowanie.

 

Mobilne ogrody wertykalne to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą cieszyć się pięknem roślin w swoim mieszkaniu, ale nie chcą pozostawiać trwałych śladów na ścianach. Ponadto, taka forma ogrodu pozwala na maksymalne wykorzystanie dostępnej przestrzeni, nawet niewielkiej.

 

Co trzeba przygotować przed zakupem ogrodu mobilnego?

 

Gniazdko elektryczne. Tylko tyle jest konieczne. Sterowanie nawadnianiem zasilane jest energią elektryczną, a więc konieczne jest podłączenie ogrodu mobilnego do prądu. Mobilny ogród wertykalny jest specyficznym rozwiązaniem – jak sama nazwa wskazuje – raczej niewielkim, możliwym do przenoszenia zielonym meblem. Nie można jednak zapominać o konieczności doświetlania roślin. Możliwe są dwa rozwiązania: zamontowanie lampy na wysięgniku przymocowanym do górnej ramy ogrodu (realizowane przez nasz zespół) lub zamontowanie lampy sufitowej (realizacja po stronie klienta). Drugie rozwiązanie jest milsze oku, ale ogranicza mobilność naszego ogrodu. Wielu klientom to nie przeszkadza i decydują się właśnie na takie rozwiązanie.

 

Różne wersje ogrodów mobilnych

 

Tak jak z każdym innym ogrodem – także i tutaj mamy pełną możliwość personalizacji zamówienia. Wymiary w większości nie przekraczają 160 cm szerokości oraz 250 cm wysokości. Podyktowane jest to w szczególności wagą oraz stabilnością gotowego elementu. W naszej ofercie sprzedażowej posiadamy dwa standardowe rozmiary mobilnych ogrodów. Jednak niech to Was nie ogranicza! Poniżej przedstawiamy kilka realizacji w różnych wersjach:

modułowa zielona ściana

Ogród mobilny w białej wersji kolorystycznej z lampą na wysięgniku

Mobilne ogrody wertykalne

Mobilny ogród z wykorzystaniem roślin o ozdobnych liściach

ogród modułowy

Ogród mobilny dwustronny jako ściana działowa

Modułowa zielona ściana

Mini ogród mobilny z dwóch paneli Vertical Planter

 

Do niektórych realizacji dokręcaliśmy kółka, by były jeszcze łatwiejsze w przemieszczaniu. Jest to szczególnie przydatne w biurach, gdy ogrody mobilne służą jako ścianki działowe. A może masz własny pomysł? Daj znać, a Twój pomysł stanie się dla nas dla nas wyzwaniem!

 

Jak działa ogród mobilny?

 

Szczegółowe specyfikacje techniczne znajdziesz w zakładce ogrody mobilne. Pokrótce: w zbiorniku na wodę wykonanym ze stali nierdzewnej umieszczona jest pompa, która – zgodnie z ustawionym sterowaniem – załącza się i pompuje wodę na szczyt ściany. Tam jest rozprowadzana za pomocą kroplowników ukrytych w najwyższym rzędzie kieszeni do roślin. Następnie z pomocą grawitacji nawadniane są wszystkie rośliny w dolnych rzędach, po czym woda „skapuje” znów do zbiornika. Oczywiście nie w takiej samej ilości – wodę należy regularnie uzupełniać w zbiorniku, by nie doprowadzić do spalenia pompy.

 

Najważniejsze czynności pielęgnacyjne

 

Zachęcamy do lektury artykułu na temat Pielęgnacji ogrodu wertykalnego, z którego dowiesz się wszystkiego, czego będą potrzebowały Twoje rośliny. Do dodatkowych czynności związanych z utrzymaniem ogrodu mobilnego należą:

  1. Regularne dolewanie wody do zbiornika,
  2. Czyszczenie zbiornika,
  3. Wymiana kroplowników raz na pół roku.

Z naszych doświadczeń wynika, że zielonej ścianie wystarczy poświęcić około 20-40 minut w tygodniu, by cieszyć się jej pięknem przez cały rok.

 

Mobilny ogród to idealne rozwiązanie dla każdego

 

Podsumowując, mobilne ogrody wertykalne to nie tylko piękne, ale i praktyczne rozwiązanie dla wszystkich miłośników roślin. Dzięki temu możemy stworzyć przestrzeń zieloną nawet w niewielkich pomieszczeniach. Cechuje je łatwość montażu i demontażu, a tym samym szybka realizacja projektu bez ingerencji w architekturę budynku. Mobilne ogrody wertykalne nadają się idealnie jako zielone ściany działowe w przestrzeniach publicznych czy firmowych.

Na naszej stronie internetowej znajdziecie pełen wachlarz pomysłów nie tylko na ogrody wertykalne. Zachęcamy również do śledzenia nas w mediach społecznościowych, by być na bieżąco z naszymi nowościami. Jeśli masz jakiekolwiek pytania lub potrzebujesz fachowej porady, skontaktuj się z nami – zawsze jesteśmy do Twojej dyspozycji i chętnie pomożemy w realizacji Twojego projektu!