Ogrody wertykalne głównie kojarzone są z zielenią we wnętrzach, wykonane ze znanych nam doskonale – roślin doniczkowych. Coraz częściej jednak decydujemy się na tworzenie zielonych ścian na zewnątrz. Większa świadomość ekologiczna oraz chęć otaczania się roślinami powoduje, że rośnie zainteresowanie ogrodami wertykalnymi zewnętrznymi.

Co nam daje ogród wertykalny?

Po pierwsze, zielone ściany dają ukojenie. Chyba każdy z nas lubi patrzeć na rośliny. W przestrzeniach mocno zurbanizowanych brakuje ludziom kontaktu z naturą. Coraz mniej miejsca przeznacza się na tereny zielone. Chociaż ta tendencja zmienia się na lepsze, to nadal ciągle mało jest takich miejsc. Dlaczego więc nie spróbować zazielenić naszej przestrzeni w miejscach, gdzie teoretycznie wydaje się to niemożliwe? Zielona ściana na elewacjach budynków, na wiatach przystankowych czy innych wolno stojących konstrukcjach – jest to możliwe do zrealizowania.

Chcąc wyjść na przeciw temu zadaniu i pomóc w tworzeniu zielonych ścian zewnętrznych, cały czas doskonalimy nasz produkt, aby jak najlepiej funkcjonował w przestrzeni. Równie ważny jak sam system ogrodów wertykalnych,  jest dobór gatunkowy roślin. Nasz klimat nam tego nie ułatwia. Większość stosowanych roślin na zielonych ścianach zamiera na zimę, co powoduje, że ludzie niechętnie decydują się na takie rozwiązania.  Dlatego cały czas testujemy rośliny, aby sprawdzić ich przeżywalność w naszym klimacie oraz ich walory estetyczne na przełomie wszystkich pór roku.

Odpowiednio skomponowane połączenie bylin, traw oraz krzewów liściastych i iglastych powinno zadowolić nawet najbardziej wymagającego odbiorcę.

A tak wygląda nasza testowa zielona ściana zewnętrzna.

Obsadzona 48 gatunkami (również w odmianach) roślin. Automatyczny system nawadniania. Filc, z którego został wykonany panel, tym razem w kolorze szarym – sprawdzamy jak będzie się zachowywał przy dużym nasłonecznieniu. Jeszcze jedna różnica w porównaniu z naszym panelem Vertical Planter – więcej kieszeni na rośliny. Na jednym panelu o wymiarach 61 cm wys. x 79 cm szer. zmieści się aż 16 roślin.