INSTRUKCJE

Zakładka INSTRUKCJE jest przeznaczona dla architektów,  firm oraz osób które planują wykonać lub zaprojektować  ogród wertykalny.

 

Na podstawie załączonych schematów możecie Państwo znaleźć odpowiedź między innymi na pytania: Jak wykonać zieloną ścianę? Jak zrobić ogród wertykalny? Jak działa zielona ściana? Jaką instalację przygotować przed wykonaniem ogrodu wertykalnego? W jaki sposób są nawadniane pionowe ogrody? Jak samemu założyć ogród wertykalny w domu?

 

Na końcu znajdziecie Państwo wiele przydatnych informacji oraz porad dotyczących warunków jakie powinny panować aby utrzymać ogród wertykalny w dobrej kondycji.

 


Jak zaplanować ogród wertykalny?

 

 1. Zaplanuj wymiar ogrodu wertykalnego

Obmierz ścianę, na której ma powstać ogród wertykalny. Zaplanuj na niej ogród wertykalny określając jej wysokość i szerokość.

Panele Vertical Planter nie ograniczają Cię w planowaniu wymiarów. Możesz je dowolnie docinać lub zamówić je na wymiar.

 1. Zastanów się czy jest możliwość powieszenia ogrodu wertykalnego na Twojej ścianie

Sprawdź z czego wykonana jest ściana, na której ma wisieć ogród wertykalny. Waga 1 m2 ogrodu wertykalnego to ok 25 kg po podlaniu roślin. Zastanów się, w jaki sposób chcesz powiesić panele do ogrodu wertykalnego. Sprawdź możliwość doprowadzenia i odprowadzenia wody.

 1. Ogród wertykalny z otwartym obiegiem wody. Zasilany z wodociągu.

Jeżeli jest możliwość doprowadzenia wody i wykonania odpływu do kanalizacji, wykonujemy ogród wertykalny z obiegiem otwartym wody. Woda do ogrodu wertykalnego powinna być doprowadzona w granicach światła zielonej ściany. Wskazane jest, aby doprowadzenie wykonane było ok. 30 cm od górnej granicy ogrodu, jak najbliżej środka planowanej ściany. Należy je zakończyć złączką z gwintem wewnętrznym o średnicy np.  3/4’. Złączka powinna być zlicowana z istniejącą ścianą.
Odprowadzenie wody do kanalizacji powinno zostać wykonane tuż pod dolną ramą ogrodu wertykalnego. Możliwości wykonania odprowadzenia przedstawiają schematy montaż.
Średnice rur oraz zastosowane zakończenia, doprowadzenia i odprowadzenia wody należy bezwzględnie skonsultować z wykonawcą, gdyż w zależności od potrzeb wodnych mogą być różne.

 1. Zaplanuj oświetlenie ogrodu wertykalnego.

Jeżeli w planowanej przestrzeni nie ma wystarczającej ilości światła, powinniśmy zaplanować dodatkowe oświetlenie wspomagające fotosyntezę roślin. Najczęściej oprawy oddalone są od ogrodu wertykalnego pomiędzy 100 a 170 cm. Do doświetlania zielonej ściany powinniśmy zastosować światło o barwie białej, jak najbardziej zbliżone do światła dziennego. Przy wyborze oświetlenia (ilość opraw i typ zastosowanego światła) zachęcamy do kontaktu ze specjalistą, gdyż oświetlenie powinno być dobrane do warunków panujących w pomieszczeniu.

 1. Zaplanuj miejsce na sterowanie.

W najbliższej przestrzeni ogrodu wertykalnego powinniśmy zaplanować, gdzie umiejscowione będzie sterowanie do ogrodu wertykalnego. Skrzynka sterująca nie musi być w tym samym pomieszczeniu co ogród wertykalny. Możemy powiesić ją w np. łazience lub kuchni. Wielkość sterowania zależna jest od wielkości ściany.
Standardowo jest to skrzynka wielkości: szer. 44 x gł. 22 x wys. 40 cm. Przy mniejszych realizacjach, sterowanie można umiejscowić nawet w małej szafce (wys. 20 cm, szer. 30 cm, gł. 15 cm).
Wodę należy doprowadzić do miejsca, gdzie ma być zamontowane sterowanie. Przyłącze powinniśmy zakończyć zaworem np. 1/2′ gz.  Następnie zostawiamy przerwę  ok. 30-40 cm szerokości. Dopiero z tego miejsca wykonujemy przyłącze za zieloną ścianę. Przyłącze możemy zacząć także przelotem 1/2′ gz. W pozostawioną przerwę wykonawca wepnie skrzynkę sterującą.
Należy pamiętać, aby oprócz wody w miejscu przeznaczonym na sterowanie, zainstalować gniazdko elektryczne do zasilania sterownika.
Przy planowaniu miejsca na sterowanie powinniśmy skontaktować się z wykonawcą w celu potwierdzenia wielkości skrzynki, wyboru miejsca, zakończeń przyłączy itp.

 1. Wykonaj ogród wertykalny wg. instrukcji.

 


Jak wykonać przyłącza do ogrodu wertykalnego?  Zasada działania ogrodu wertykalnego. PRZEKROJE PRZEZ ZIELONĄ ŚCIANĘ.

 

Zasada działania ogrodu wertykalnego polega na tym, że woda doprowadzona z wodociągu przepływając przez filc nawadnia rośliny. Jej nadmiar natomiast odpływa do kanalizacji. 

Należy więc przewidzieć doprowadzenie bieżącej wody oraz odpływ do kanalizacji. Nie możemy jednak zapomnieć o wyznaczeniu miejsca na zamontowanie sterownika i zaworu który będzie uruchamiał system nawadniania.

 

 Schematy obrazujące rozmieszczenie przyłączy do ogrodu wertykalnego. Należy zwrócić uwagę na:

 • doprowadzenie wody
 • kanalizację ( może zaczynać się od posadzki – schemat 1 lub na ścianie – schemat 2)
 • miejsce przeznaczone pod sterownie do nawadniania
 • oświetlenie

 

 Schemat 1: Przekrój przez zieloną ścianę z odpływem do kanalizacji w posadzce. Ściągnij PDF

 

Schemat 2: Przekrój przez zieloną ścianę z odpływem do kanalizacji w ścianie. Ściągnij PDF

 

 

oStory


Mobilny ogród wertykalny

 

Gdy nie ma możliwości doprowadzenia wody – Ściana mobilna (z zamkniętym obiegiem wody).

Gdy nośność ściany nie jest wystarczająca lub nie można sprostać wymaganiom wodnym, możemy zastosować ogród wertykalny z zamkniętym obiegiem wody. Można wykonać go w wersji mobilnej (przestawnej). Może stać praktycznie wszędzie. Przy roślinach znajduje się zbiornik z wodą, w którym umieszczona jest pompa. W zaplanowanych godzinach pompa załącza się i pompuje wodę na ścianę. Woda krąży w obiegu zamkniętym i po zasileniu roślin, wraca do zbiornika. Niewielki sterownik (10 cm x 10 cm) uruchamiający nawadnianie podłączony jest do gniazdka. Gniazdko powinniśmy zaplanować w okolicach umiejscowienia ogrodu. Przewód elektryczny zasilający mobilny ogród wertykalny ma 4,5 m.

 

Mobilna zielona ściana jest bardzo prosta w obsłudze. Bez problemu można ją obsadzić roślinami, a w razie potrzeby przearanżować na inny roślinny wzór. Zajmuje to kilka minut.  Mobilne ogrody wertykalne poprawiają mikroklimat w pomieszczeniu, wpływając na dobre samopoczucie. To sposób, aby mieć codzienny kontakt z naturą bez wychodzenia z domu.

Mobilne zielone ściany dostępne są na zamówienie w każdym rozmiarze. W większości jednak nie przekraczają 160 cm szerokości oraz 250 cm wysokości. Podyktowane jest to w szczególności wagą oraz stabilnością gotowego elementu. Dostępne są wszystkie kolory z palety kolorów RAL.

 


Jak zamontować ogród wertykalny? Jak montuje się ogród wertykalny?

 

 1. Aby wykonać ogród wertykalny, w pierwszej kolejności należy wyznaczyć obszar, jaki ma zająć nasza zielona ściana. Wymierzamy wysokość i szerokość ogrodu. Znając dokładny wymiar planowanej zielonej ściany obliczamy ilość paneli Florafelt lub Vertical Planter. W obliczaniu ilości paneli oraz kieszeni do zagospodarowania roślinami pomocny jest nasz planter, dostępny w zakładce Planter. Należy pamiętać, że panele Vertical Planter dostępne są w standardzie 80 x 61 cm lub możemy uszyć je dla Państwa pod konkretny wymiar.
 2. Znając dokładną ilość paneli rozmierzamy profile, na których ma wisieć nasz ogród wertykalny. Panele można wieszać również bezpośrednio na ścianie lub wcześniej wykonanym stelażu.
 3. Aby ogród wertykalny był czysty i schludny, całość można zamknąć we wcześniej wykonanych ramach. Dolna rama stanowi również rynnę zbiorczą do odprowadzania spływającej wody. Rynnę i ramy można wykonać np. ze stali nierdzewnej.
 4. Pomimo, iż panele Florafelt oraz Vertical Planetr same w sobie wykonane są na materiale nieprzepuszczającym wody, należy pamiętać, aby odpowiednio uszczelnić miejsca łączenia paneli. Izolację można wykonać np. przy pomocy foli lub innego lekkiego nieprzepuszczającego wody materiału.
 5. Do wcześniej zainstalowanych profili, konstrukcji lub bezpośrednio na ścianę, montujemy panele Florafelt lub Vertical Planter.
 6. Przygotowujemy rośliny i obsadzamy zieloną ścianę. Instrukcja przygotowania roślin znajduje się w zakładce INSTRUKCJE/ PRZYGOTOWANIE ROŚLINY.

Zapraszamy do zapoznania się z filmami instruktażowymi na naszym kanale YouTube


Jaka jest zasada działania dobrze wykonanego ogrodu wertykalnego?

 

Ogrody wertykalne wykonane za pomocą naszych materiałów skonstruowane są z bardzo trwałego materiału syntetycznego odpornego na pleśń. W ogrodzie wykonanym za pomocą rozwiązań materiałowych:

 • rośliny mogły swobodnie oddychać – rośliny nigdy nie zostaną przelane i nie grozi im gnicie.
 • rozwijać się przez długie lata- Korzeniom roślinnym nigdy nie zabraknie miejsca.
 • panel gwarantuje prawidłowy obieg powietrza
 • w naszych realizacjach sami możemy zdecydować czy przy roślinach zostawimy odrobinę ziemi, czy też wyeliminujemy ją całkowicie. Dzięki temu, nasze systemy są bardzo czyste i przyjazne dla alergików.