sklep online
| INSTRUKCJE
15
page-template-default,page,page-id-15,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-6.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.5,vc_responsive

Ogrody wertykalne – instrukcje

Zakładka INSTRUKCJE jest przeznaczona dla architektów, którzy planują ogród wertykalny. Mogą z niej również skorzystać sympatycy roślinności, którzy chcą mieć w domu mech na ścianie i nie wiedzą, od czego zacząć. Na podstawie załączonych schematów możecie Państwo znaleźć odpowiedź między innymi na pytania: Jak wykonać zieloną ścianę? Jak zrobić ogród wertykalny? Jak działa zielona ściana? Jaką instalację przygotować przed wykonaniem ogrodu wertykalnego? W jaki sposób są nawadniane pionowe ogrody? Jak założyć ogród wertykalny w domu?

 

JAK WYKONAĆ OGRÓD WERTYKALNY / JAK WYKONAĆ  ZIELONĄ ŚCIANĘ ? – WSKAZÓWKI I TRIKI

 

OŚWIETLENIE ZIELONYCH ŚCIAN

Światło naturalne – jasne, rozproszone światło, wpuszczane przez duże okna jest najlepsze dla gatunków tropikalnych, które zdobią żywe ściany we wnętrzach. Rośliny będą chwytać światło, kierując swoje liście w kierunku jego źródła, tworząc idealną ekspozycję. Światło kierunkowe może powodować przesuszenia, ale będzie się sprawdzać, jeśli ograniczymy naświetlanie do kilku godzin dziennie.

 

Oświetlenie wewnętrzne – bez dużych okien, istniejące światło pokojowe zapewnia minimalne oświetlenie do uprawy roślin. Dlatego tworząc zielone ściany w takich warunkach, należy rozpatrzyć zainstalowanie dodatkowych lamp doświetlających. Żarówki halogenowe emitują szerokie spektrum światła, przez co idealnie nadają się dla wielu gatunków. Doskonałym wyborem są również duże lampy metahalogenowe oraz świetlówki. W niektórych sytuacjach żywe ściany doświetli także nowe oświetlenie ledowe.

 

Na zewnątrz – taras z dużą ilością światła jest idealnym miejscem do uprawy ziół i roślin, kwiatów oraz sukulentów. Częściowe słońce jest dobre np. dla sałaty, paproci i większości innych roślin. Paprocie rosną świetnie również wtedy, gdy kwiatowa ściana zostanie umieszczona w zacienionym miejscu.

Światłomierz – jeśli planują Państwo wykonanie ściany z kwiatów, polecamy kupno światłomierza do swojego zestawu narzędzi. Są one tanie i proste w użyciu. Natężenie światła otoczenia mierzone jest w jednostce SI – kandela. Rośliny tropikalne w ogrodach zimowych potrzebują minimum 300 kandeli. Bezpośrednie słońce świeci z natężeniem 10 000 kandeli, dlatego spali większość roślin domowych. Natomiast sukulenty, zioła i warzywa potrzebują całodziennego naświetlenia, aby się rozwijać. Warto przetestować miejsce, które chce się obsadzić i dodać dodatkowe oświetlenie lub cień, jeśli to konieczne. Można wykorzystać Internet, aby dowiedzieć się które rośliny powinno się wybrać do swojej instalacji.

 

Wilgoć

Panele Florafelt są przeznaczone do bezpiecznych obszarów wodnych. Generalnie woda pozostanie w zespole, ale zawsze istnieje ryzyko lekkiego kapania. Jeśli zamierzają Państwo korzystać z urządzenia w pomieszczeniach na podłogach drewnianych lub dywanach należy zachować szczególną ostrożność i czuwać podczas pracy pompy. Zdrowy rozsądek podczas umieszczenia urządzenia to podstawa.

 

Regularne podlewanie

Pionowe ogrody wykonywane na bazie paneli Florafelt wymagają codziennego podlewania górnego rzędu. W większości przypadków zalecamy podłączenie paneli do systemu automatycznego nawadniania. Prosta rurka kroplująca na górze oraz ustawienie podlewania raz lub dwa razy dziennie sprawią, że kwiatowa ściana w większości przypadków będzie dobrze nawodniona. Układ recyrkulacji jest także wydajny. W jego skład wchodzą zbiornik, pompa oraz czasomierz ustawiony na podlewanie raz dziennie przez 30 minut.

 

Nawożenie

Lekkie nawożenie korzystnie wpływa na ogrody wertykalne. Zaleca się stosowanie nawozów organicznych, takich jak te dostępne w sklepie www.verticalgardens.com. Pozwalają one zminimalizować tworzenie się osadów mineralnych i zainicjować utworzenie aktywnej mikrobiologii w glebie i filcu. Nawozy mogą być dodane ręcznie lub przy użyciu dozownika w systemie nawadniania. W przypadku systemu recyrkulacji nawóz wystarczy dodać do zbiornika z wodą. Mech na ścianie czy ściany z kwiatów można nawozić ręcznie za pomocą opryskiwacza ciśnieniowego.

 

Sadzenie sezonowe

Uprawa kwiatów jednorocznych jest doskonałym wyborem do sadzenia sezonowego. Wczesną wiosną kieszenie Florafelt mogą być wypełniane małymi roślinkami, sadzonkami lub nasionami, aby zachwycać olśniewającymi kolorami przez całe lato. Kiedy skończy się pora kwitnienia odwijamy materiał z korzeni, usuwamy roślinę, czyścimy i przechowujemy do następnego roku, razem z bardzo lekkim panelem.

 

Zimowa ekspozycja

Większość roślin w okresie zimowym jest w stanie uśpienia. Zasadzone w ziemi są chronione przed mrozem i niskimi temperaturami. Na ścianach, tak jak w donicach, tylko niektóre gatunki są w stanie przetrwać ostre mrozy. Jeśli zielona ściana ma być umieszczona na zewnątrz, dobrym pomysłem jest okrycie roślin na okres zimowy. Warto skonsultować się z architektem krajobrazu ze swojej okolicy, aby doradził, jakie gatunki roślin najlepiej przetrwają zimę.

 

Dzieci i zwierzęta

Wszystkie ogrody są narażone na ingerencję dzieci i zwierząt. Należy zachować ostrożność, ponieważ niektóre rośliny są trujące. Panele Florafelt mogą zostać uszkodzone. System recylkulacji może przeciekać, jeśli zostanie przechylony lub zdestabilizowany przez wspinaczkę dziecka lub skoki psa. Warto użyć zdrowego rozsądku przy wyborze miejsca, w którym znajdzie się zielona ściana z mchu lub innych roślin.

 

 

UPRAWA WERTYKALNA

 

Dobór roślin

Pełne słońce, miejsce częściowo zacienione lub całkowicie cieniste są podstawowymi czynnikami przy wyborze roślin, które ozdobią ogród wertykalny. Warto wziąć również pod uwagę wilgotność powietrza oraz warunki termiczne. Na przykład niektóre rośliny tropikalne potrzebują określoną ilość zacienienia i nie zareagują dobrze na nagłą zmianę temperatury. Określonych warunków wymaga również mech na ścianie. O rady można popytać wśród znajomych – być może okaże się, że interesują się ogrodnictwem i będą szczęśliwi, mogąc coś doradzić.

 

Łączenie roślin

Każda kieszeń może być donicą dla kilku roślin zgrupowanych razem. Można stworzyć mały ogród w każdej kieszeni. Wystarczy posadzić sadzonki, małe rośliny, zasiać nasiona i cieszyć się, patrząc co wyrasta. Można być zaskoczonym odkryciem tego, jak pięknie wszystko rośnie w tych specyficznych warunkach. Dzięki kombinacji gatunków kwiatowa ściana będzie jeszcze piękniejsza i bardziej urozmaicona.

 

Różnorodna biologicznie żywa ściana

Dobrym pomysłem jest komponowanie różnych typów roślin. Dzięki takim eksperymentom dowiesz się, co najlepiej pasuje do środowiska, jakie panuje w otoczeniu. Jest to szybka i ciekawa droga do stworzenia indywidualnego ogrodu, który jest wytworny, idealnie wpasowuje się w gust właściciela i przestrzeń. Wystarczy usunąć rośliny, które się nie sprawdzają, zastępując je gatunkami, które kwitną i pięknie się rozwijają.

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu instruktażowego „Jak obsadzać roślinami ogród wertykalny”

 

 

 

 

 

 

 

Story

pinterest

RussiaPolandEnglish