sklep online
Ogrody wertykalne - zielone ściany, florafelt | INSTRUKCJE
15
page-template-default,page,page-id-15,ajax_updown_fade,page_not_loaded,,qode-theme-ver-6.1,wpb-js-composer js-comp-ver-4.3.5,vc_responsive

INSTRUKCJE

Zakładka INSTRUKCJE przeznaczona jest zarówno dla Architektów planujących ogród wertykalny, jak również dla sympatyków roślinności, którzy chcą wykonać zieloną ścianę i nie wiedzą od czego zacząć. Na podstawie załączonych schematów, możecie Państwo znaleźć odpowiedź między innymi na takie pytania: Jak wykonać zieloną ścianę? Jak zrobić ogród wertykalny? Jak działa zielona ściana? Jaką instalację przygotować przed wykonaniem ogrodu wertykalnego? Jak wykonać system nawadniania ogrodu wertykalnego? Jak założyć ogród wertykalny w domu?

 

JAK WYKONAĆ OGRÓD WERTYKALNY / JAK WYKONAĆ  ZIELONĄ ŚCIANĘ ? – WSKAZÓWKI I TRIKI

 

OŚWIETLENIE ZIELONYCH ŚCIAN

Światło naturalne – jasne, rozproszone światło, wpuszczane przez duże okna jest najlepsze dla roślin tropikalnych we wnętrzach. Rośliny będą chwytać światło, kierując swoje liście w kierunku jego źródła, tworząc idealną ekspozycję. Światło kierunkowe może powodować przesuszenia, ale będzie się sprawdzać, jeśli ograniczymy naświetlanie do kilku godzin dziennie.

Oświetlenie wewnętrzne – bez dużych okien, istniejące światło pokojowe zapewnia minimalne oświetlenie do uprawy roślin, więc należy rozpatrzyć zainstalowanie dodatkowych lamp doświetlających. Żarówki halogenowe projektują szerokie spektrum światła, przez co nadają się idealnie do wielu gatunków. Duże lampy metahalogenowe oraz świetlówki są również doskonałym wyborem. Nowe oświetlenie ledowe może również zadziałać w niektórych sytuacjach.

Na zewnątrz – taras z dużą ilością światła jest idealnym miejscem do uprawy ziół i roślin, kwiatów oraz sukulentów. Częściowe słońce jest dobre np. dla sałaty, paproci i większości innych roślin. Paprocie rosną świetnie również na zacienionych ścianach.

Światłomierz – Rozważ kupno światłomierza do swojego zestawu narzędzi. Są one tanie i proste w użyciu. Natężenie światła otoczenia mierzone jest w jednostce SI kandela. Rośliny tropikalne w ogrodach zimowych potrzebują minimum 300 kandeli. Bezpośrednie słońce świeci z natężeniem 10 000 kandeli i spali większość roślin domowych, ale sukulenty, zioła i warzywa potrzebują całodziennego naświetlenia, aby się rozwijać. Przetestuj miejsce, które chcesz obsadzić i dodaj dodatkowe oświetlenie lub cień, jeśli to konieczne. Wykorzystaj internet, aby dowiedzieć się które rośliny powinieneś wybrać do swojej instalacji.

 

WILGOĆ – panele florafelt przeznaczone są do bezpiecznych obszarów wodnych. Generalnie woda pozostanie w zespole, ale zawsze istnieje ryzyko lekkiego kapania. Jeśli zamierzasz korzystać z urządzenia w pomieszczeniach na podłogach drewnianych lub dywanach zachowaj szczególną ostrożność i czuwaj podczas pracy pompy. Kieruj się zdrowym rozsądkiem podczas umieszczenia urządzenia.

 

REGULARNE PODLEWANIE – codzienne podlewanie górnego rzędu, jest wymagane w przypadku używania systemu florafelt. W większości przypadków zalecamy podłączenie paneli do systemu automatycznego nawadniania. Prosta rurka kroplująca na górze, podlewanie ustawione raz lub dwa razy dziennie, zapewni właściwe podlanie w większości przypadków. Układ recyrkulacji jest także wydajny. Posiada zbiornik, pompę oraz czasomierz ustawiony na podlewanie raz dziennie przez 30 minut.

 

NAWOŻENIE – lekkie nawożenie jest korzystne dla ogrodu wertykalnego. Zaleca się stosowanie nawozów organicznych, takich jak dostępne w sklepie www.verticalgardens.com aby zminimalizować tworzenie się osadów mineralnych i zainicjować utworzenie aktywnej mikrobiologii w glebie i filcu. Nawozy mogą być dodane ręcznie lub przy użyciu dozownika w systemie nawadniania. W przypadku systemu recyrkulacji nawóz wystarczy dodać do zbiornika z wodą. Lub można nawozić ręcznie za pomocą opryskiwacza ciśnieniowego.

 

SADZENIE SEZONOWE – uprawa kwiatów jednorocznych jest doskonałym wyborem sadzenia sezonowego. Wczesną wiosną, kieszenie florafelt mogą być obsadzone małymi roślinkami, sadzonkami lub obsiane nasionami, aby cieszyć się olśniewającymi kolorami przez całe lato. Kiedy pora kwitnienia się skończy, odwijamy materiał z korzeni, usuwamy roślinę, czyścimy i przechowujemy do następnego roku, razem z bardzo lekkim panelem.

 

ZIMOWA EKSPOZYCJA – większość roślin jest w stanie uśpienia w okresie zimowym. Zasadzone w ziemi są one chronione przed mrozem i niskimi temperaturami. Na ścianach, tak jak w donicach tylko niektóre gatunki są w stanie przetrwać ostre mrozy. Dobrym pomysłem jest okrycie roślin na okres zimowy. Skonsultuj się z architektem krajobrazu ze swojej okolicy, aby doradził, jakie gatunki roślin najlepiej przetrwają zimę.

 

DZIECI I ZWIERZĘTA – wszystkie ogrody są narażone na ingerencję dzieci i zwierząt. Należy zachować ostrożność, ponieważ niektóre rośliny są trujące. Panele florafelt mogą zostać uszkodzone. System recylkulacji może przeciekać jeśli zostanie przechylony lub zdestabilizowany przez wspinaczkę się dziecka lub skoki psa. Użyj zdrowego rozsądku przy wyborze miejsca na zieloną ścianę.

 

UPRAWA WERTYKALNA

Dobór roślin
Pełne słońce, miejsce częściowo zacienione lub całkowicie cieniste – są podstawowymi czynnikami przy wyborze roślin do ogrodu wertykalnego. Weź również pod uwagę wilgotność powietrza oraz warunki termiczne. Na przykład niektóre rośliny tropikalne potrzebują określoną ilość zacienienia i nie zareagują dobrze na nagłą zmianę temperatury. Popytaj o rady wśród znajomych – okaże się, że interesują się ogrodnictwem i będą szczęśliwi mogąc Ci coś poradzić.

Łączenie roślin

Każda kieszeń może być donicą dla kilku roślin zgrupowanych razem. Stwórz mały ogród w każdej kieszeni. Posadź sadzonki, małe rośliny, zasiej nasiona i ciesz się patrząc co wyrasta. Możesz być zaskoczony odkryciem, jak pięknie wszystko rośnie w tych specyficznych warunkach.

Różnorodna biologicznie żywa ściana

Fajnie jest próbować różne typy roślin, aby dowiedzieć się co najlepiej pasuje do środowiska panującego w Twoim otoczeniu. Jest szybka i ciekawa droga do stworzenia indywidualnego ogrodu który jest wspaniały, wytworny, idealnie wpasowuje się w twój gust i twoją przestrzeń. Po prostu usuń rośliny, które się nie sprawdzają, zastępując je gatunkami, które kwitną i pięknie się rozwijają.

 

Zapraszamy do obejrzenia filmu instruktażowego „Jak obsadzać roślinami ogród wertykalny”

 

 

 

 

 

Story

pinterest

RussiaPolandEnglish