Marzenie o przepięknym ogrodzie pełnym zieleni jest niezwykle powszechne. Dzięki ogrodom wertykalnym jest możliwe do spełnienia również w domowym zaciszu. Przekształcamy martwe ściany w żywe, zielone ogrody. Nie tylko dodajemy w ten sposób wnętrzom estetyki, ale i pozytywnie wpływamy na samopoczucie i zdrowie mieszkańców.

Niniejszy artykuł skierowany jest przede wszystkim do osób prywatnych, które pragną mieć swój własny ogród wertykalny. Podpowiadamy, jak wykonać go samodzielnie, na czym można zaoszczędzić czas lub pieniądze. Mamy nadzieję, że inspirację znajdą tu również projektanci i architekci wnętrz. Zapraszamy nie tylko do lektury, ale i stałej współpracy. Zaprezentowane w artykule zdjęcia przedstawiają realizacje wyłącznie z prywatnych domów naszych klientów.

Zielona ściana w salonie

Zielona ściana w salonie – monstery czują wolność

 

Zalety zielonej ściany w mieszkaniu

Nie od dziś wiadomo, że powietrze w pomieszczeniach jest bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz (od kilku, do kilkudziesięciu razy bardziej). Tryb życia wielu z nas sprawia, że nie mamy czasu na jakiekolwiek hobby, a co dopiero na opiekę nad roślinami. Chcemy, by nasze wnętrza wyglądały pięknie i estetycznie, ale brakuje nam pomysłów i czasu. Z pomocą przychodzą ogrody wertykalne.

 

Zieleń podnosi walory estetyczne pomieszczenia oraz poprawia w nim atmosferę

Zielone ściany dodają niepowtarzalnego uroku i naturalnego piękna do wnętrz. Rośliny tworzą przyjemną, relaksującą atmosferę, przypominając nam o pięknie natury nawet w zamkniętych pomieszczeniach. Wprowadzenie zieleni do wnętrza stwarza przyjemny kontrast z innymi elementami wystroju i nadaje pomieszczeniu wyjątkowy charakter. Pięknie kontrastuje zarówno z nowoczesnymi aranżacjami, jak i surowymi (betonem czy cegłą).

Zielona ściana o niestandardowym kształcie

Zielona ściana przy kominku – przytulnie i błogo

 

Czystsze powietrze – poprawa zdrowia i samopoczucia domowników

Rośliny skutecznie oczyszczają powietrze z toksyn i szkodliwych substancji chemicznych. Filtrują powietrze, absorbują dwutlenek węgla i emitują tlen, poprawiając jakość powietrza, którym oddychamy. Dzięki temu przyczyniają się do stworzenia zdrowszego środowiska we wnętrzu. Tym samym coraz rzadsze są bóle głowy, silne uczucie przemęczenia i trudności w koncentracji. Czyste powietrze to inwestycja nie tylko w zdrowie, ale i codzienne samopoczucie domowników.

 

Im więcej roślin, tym lepiej – nawet na małej przestrzeni

Ogrody wertykalne umożliwiają wykorzystanie pionowej przestrzeni, co jest szczególnie korzystne w przypadku ograniczonej powierzchni mieszkalnej. Montaż zielonych ścian pozwala zaoszczędzić cenne miejsce, które można wykorzystać w inny sposób. Jest to idealne rozwiązanie dla osób mieszkających w apartamentach lub domach o mniejszej powierzchni.

Zielona ściana jako akcent

Rośliny mogą wypełnić przestrzeń nikomu nie przeszkadzając

 

Mniej drażniących dźwięków

Zielone ściany działają również jako naturalne izolatory akustyczne. Rośliny absorbują dźwięki, zmniejszając hałas i echo w pomieszczeniach. Dzięki temu tworzą bardziej harmonijną i cichszą przestrzeń, sprzyjającą relaksowi i koncentracji.

 

Zieleń pobudza do kreatywnego myślenia

Stymulacja kreatywności i dobrego samopoczucia: Obecność zieleni wewnątrz pomieszczeń ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie i zdolność koncentracji. Badania wykazały, że obcowanie z roślinami redukuje stres, poprawia nastrój, a także stymuluje kreatywność i produktywność.

Zielona ściana w domowej biblioteczce

Zielona ściana w biblioteczce – pomysł idealny!

 

Zielona ściana w salonie

Salon to serce każdego domu. Jest miejscem, gdzie przyjmujemy gości, spędzamy najwięcej czasu z rodziną i zażywamy odpoczynku. Nic więc dziwnego, że to właśnie w salonach nasi klienci najczęściej zakładają swoją pierwszą zieloną ścianę. Zazwyczaj jest to miejsce najbardziej reprezentacyjne, które chcą podkreślić i wzbogacić naturalnymi elementami.

Zielone ściany – nawet jeśli są tylko niewielkim akcentem – nadają wnętrzu wyjątkowego, wręcz luksusowego charakteru i piękna. Mogą zostać zaprojektowane jako centralny punkt skupienia lub być częścią większej kompozycji. Istnieje niezliczona ilość aranżacji. Nawet niewielki ogród dodaje przestrzeni świeżości i oryginalności. Przybliża do Matki Natury.

Zielona ściana w pokoju dziennym

Zielona ściana w wersji reprezentacyjnej

Zielona ściana w salonie

Zielona ściana ze zbiornikiem jako żywy obraz z roślin

 

Zielona ściana w łazience

Łazienka – choć zazwyczaj mniejsza niż salon – również może być idealnym miejscem do założenia zielonej ściany. Potwierdzają to nasi klienci. Jest to przestrzeń, w której codziennie rozpoczynamy i kończymy dzień. Dla wielu kąpiel jest pierwszorzędnym sposobem na relaks. Nawet przy ograniczonej przestrzeni, zielone ściany w łazience dodają naturalnego piękna. Zastosowanie dodatkowego doświetlenia likwiduje problem braku naturalnego światła dla procesów fotosyntezy, dlatego nawet brak okna w łazience nie jest przeszkodą.

Zielona ściana w łazience

Zielona ściana pięknie komponuje się z nowoczesnym wnętrzem

Zielona ściana w łazience

Relaks, relaks, relaks…

 

Zielona ściana w kuchni

Co powiecie na wprowadzenie świeżości i aromatu naturalnych ziół, warzyw i owoców do swoich kulinarnych przygód? Rzadkością jest pięknie utrzymany zielnik w domowej kuchni. Ogród wertykalny to zdecydowanie ułatwia. Rośliny nigdy nie zostaną przelane, ponieważ pobierają tylko tyle wody, ile potrzebują, a jej nadmiar jest odprowadzany. Z łatwością możemy też wymienić już przerośniętą sadzonkę na nową. Dzięki temu zawsze będziecie mieli dostęp do świeżych składników. Ogród wertykalny w kuchni to nie tylko estetyczny dodatek, ale również prawdziwa uczta dla zmysłów.

Zielona ściana w kuchni

Zielona ściana w kuchni – co by nikt z nerwów nie rzucał nożami.

 

Ogród wertykalny do samodzielnego montażu

Wielu naszych klientów wykonało ogród wertykalny samodzielnie. Osobom, które decydują się na to rozwiązanie udzielamy dedykowanego im rabatu. Jest on stały i nie zależy od liczby zakupionych paneli. Tak więc otrzymacie rabat nawet jeśli zamierzacie stworzyć kuchenny zielnik czy żywy obraz nad łóżkiem z zaledwie jednego lub kilku paneli. Uwielbiamy takie aranżacje!

Panele Vertical Planter nadają się do tego idealnie. Co więcej – tak jak przy każdej innej realizacji – wycenę wykonujemy za darmo. Jeśli okaże się, że do Waszego wnętrza potrzebujecie paneli o niestandardowych rozmiarach – zaprojektujemy je również za darmo. Z przyjemnością zrealizujemy każde marzenie o zielonej ścianie.

Zielona ściana na korytarzu

Zielona ściana świetnie czuje się w luksusowej aranżacji

Zielona ściana w sypialni

Ale i dodaje luksusu tam, gdzie dominować chciałby minimalizm

zielona ściana na klatce schodowej

Pomysł na zagospodarowanie pustej przestrzeni na schodach

Zielona ściana na korytarzu

Albo i korytarzach

Więcej wskazówek oraz przykładowe realizacje DIY naszych klientów znajdziecie pod poniższym linkiem:

Zrób to sam – zielona ściana do samodzielnego montażu

O tym, czy taki ogród wymaga wielkiego nakładu pracy i encyklopedycznej znajomości potrzeb roślin przeczytacie pod poniższym linkiem: Pielęgnacja ogrodu wertykalnego

Zachęcamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych, gdzie znajdziecie zdecydowanie więcej inspiracji. W razie jakichkolwiek pytań czy wątpliwości zachęcamy do kontaktu – odpowiadamy na wszystkie pytania.

zielona ściana w domu

Odpoczynek wśród zieleni w domowej oranżerii

Zielona ściana w salonie

Bo przestrzeń wspólną warto dzielić z roślinami

Zielona ściana w domowej biblioteczce

Czytanie wśród zieleni to podwójna przyjemność

Rośliny przyjazne zwierzętom domowym

Projektując zielone ściany pamiętamy o zdrowiu domowych pupili