Mobilne ogrody wertykalne – przyłącza

W tym przypadku chęci zastosowania takiego rozwiązania powinniśmy wykonać:
  • przyłącze elektryczne do zasilania pompy, ewentualnie oświetlania
  • oświetlenie odpowiednie do doświetlania roślin.

 

PRZYŁĄCZE ELEKTRYCZNE
 
Do podlewania mobilnego ogrodu wertykalnego wykorzystana jest pompa umieszczona w zbiorniku  poniżej ogrodu. Do zasilania pompy należy wykonać gniazdo elektryczne 230 V. Najlepiej gniazdo elektryczne wykonać tuż obok ogrodu wertykalnego.
OŚWIETLENIE
 

Minimalna ilość światła skierowanego na ogród wertykalny powinna być nie mniejsza niż 800 lux na każdy m2 ogrodu wertykalnego.  Oświetlenie LED użyte do doświetlania roślin powinno zawierać odpowiednie spectrum wspomagające roślinę w procesie fotosyntezy. Najczęściej lampy o barwie 4000 K – 6500 K oraz Ra nie mniejszym niż 90 jest wystarczające do doświetlania ogrodu wertykalnego.

Najczęściej oświetlenie oddalone jest od ogrodu wertykalnego około 120-170 centymetrów.

Rekomendujemy, aby oświetlenie podłączać do włącznika czasowego. Zapobiega to sytuacji, w której nasze rośliny nie dostaną wystarczającej ilości światła gdy np. wyjedziemy na urlop.

Ogród powinien doświetlać się ok 3-18 h dziennie, w zależności od warunków otoczenia oraz pory roku. Więcej informacji o oświetleniu ogrodu wertykalnego znajdziesz w zakładce Instrukcje – Oświetlenie.

Oświetlenie stosowane do doświetlania mobilnych zielonych ścian może być zainstalowane na jego konstrukcji. Na zdjęciach poniżej przedstawione są takie rozwiązania.

Jeśli zdecydujecie się Państwo na ogród wertykalny z oświetleniem w jednym zestawie najlepiej wykonać podwójne gniazdko 230 V. Do jednego zostanie podłączona pompa do podlewania ogrodu a do drugiego oświetlenie zielonej ściany.