Patrząc realnie na wciąż zmieniający się rynek, coraz większą konkurencyjność w każdej dziedzinie – konieczne jest, by firma wyróżniała się na tle innych. Jednym z najlepszych sposobów na budowanie marki jest wykorzystanie pozytywnych i pożądanych przez klientów (ale i pracowników) wartości. Takie elementy nazywamy brandingiem. W tym artykule przybliżymy temat, jak ogrody wertykalne pomagają w budowaniu wizerunku firmy.

 

Wśród najbardziej pozytywnie kojarzonych wartości są: innowacyjne podejście do biznesu, kreatywność, wysoka jakość produktów i/lub usług, zaangażowanie firmy w aktywności społeczne (jak troska o czyste powietrze czy przyszłość młodego pokolenia), dbałość o pracowników oraz umiejętność dostosowania się do zmieniających się warunków rynkowych.

 

Ogrody wertykalne wzmocnią wizerunek Twojej Firmy

 

Wykorzystanie ogrodów wertykalnych wprowadza do wnętrz firmowego budynku zielony akcent. Kolor zielony kojarzony jest przede wszystkim z naturą, świeżością, spokojem, witalnością i regeneracją. Wynika to z faktu, że zieleń jest dominującą barwą wśród roślin i drzew kojarzonych z przyrodą i życiem. Kolor zielony jest też utożsamiany z takimi wartościami jak: ochrona środowiska, ekologia i zrównoważony rozwój poprzez bezpośrednie nawiązanie do natury i konieczności jej ochrony. Ponadto, zieleń może być kojarzona z nadzieją, harmonią, równowagą oraz poczuciem bezpieczeństwa i stabilności. Firma, która umiejętnie łączy te wartości z wizerunkiem swojej marki, zyskuje w oczach klientów, przyciąga uwagę na rynku zarówno konsumenckim, jak i pracowniczym. Jeżeli już sam kolor zielony kojarzony jest tak pozytywnie, to co gdyby wzmocnić jego oddziaływanie prawdziwymi roślinami?

Zielona ściana jako tło dla nazwy hotelu po trzech latach od założenia

Zielona ściana jako tło dla nazwy hotelu po trzech latach od założenia

 

Rośliny w biznesie odwdzięczą się podwójnie

 

Chyba każdy się zgodzi, że pomalowanie ścian na zielono (nawet w najprzyjemniejszej tonacji barw) nie odwdzięczy się tym samym efektem, co zielone żywe ściany. Z raportu przygotowanego przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego* jasno wynika, że zdaniem ponad połowy respondentów w ich otoczeniu biurowym jest zbyt mało roślin. Jest to do pewnego stopnia zrozumiałe – w niewielkiej przestrzeni biurowej priorytety są inne. Otóż… Zrozumienie, jak cenną wartość niosą rośliny w ogóle jest kluczem do lepszej przyszłości twojej firmy.

Rośliny przede wszystkim poprawią jakość powietrza w pomieszczeniach. W jaki sposób? Filtrując je ze szkodliwych związków chemicznych oraz… nawilżając je. Wszechobecna elektronika nie tylko zanieczyszcza, ale i wysusza powietrze. Wpływa to na obniżenie komfortu pracy, a w dalszej perspektywie również na pogorszenie zdrowia pracowników. Badania pokazują, że powietrze w pomieszczeniach jest często kilkadziesiąt razy bardziej zanieczyszczone niż to na zewnątrz.

Zielona ściana w połączeniu z fontanną

Zielona ściana w połączeniu z fontanną nawilża powietrze jeszcze skuteczniej

 

Zapewnienie pracownikom czystszego powietrza wzbogaconego w tlen wpłynie nie tylko na ich samopoczucie, ale i produktywność. Przypomnij sobie zapach powietrza w lesie o poranku.  Świeże, czyste, wilgotne, orzeźwiające… Porównaj to wspomnienie z codziennym stanem powietrza w Twoim biurze. Jeśli dostrzegasz różnicę – wiesz o jakim komforcie mówimy. Zupełnie inaczej będzie pracował człowiek wypoczęty, zrelaksowany, a inaczej zestresowany z wiecznie bolącą głową. Jest to szczególnie ważne w branżach wymagających skupienia czy choćby kreatywnego myślenia. Pracownik, o którego komfort zadbasz, zdecydowanie chętniej będzie przychodził do pracy i oferował od siebie więcej niż dotychczas oczekiwałeś.

Jednym ze standardowych zastosowań ogrodów wertykalnych jest wykorzystanie ich jako mobilne ściany działowe. Jest to rozwiązanie, które dodatkowo ogranicza wszelkie bodźce rozpraszające uwagę pracowników. Rośliny mają zdolność tłumienia hałasu. Odgrodzenie się od sąsiednich biurek zieloną ścianą nie tylko wyeliminuje bodźce wzrokowe, ale i ograniczy słuchowe: stukanie w klawiaturę, drukowanie dokumentów, dźwięki telefonów… Zdecydowanie lepiej skupić się na zadaniu, jeśli odgłosy poboczne nie rozpraszają uwagi pracownika.

 

Mobilny ogród wertykalny w wersji dwustronnej jako ściana działowa

Mobilny ogród wertykalny w wersji dwustronnej jako ściana działowa

 

Wspominaliśmy już o tym, że rośliny wspomagają w kreowaniu wizerunku już samą swoją zieloną barwą, która tak pozytywnie się kojarzy. Obecność roślin w miejscu pracy niestety nie jest jeszcze tak oczywista. Tym samym, wprowadzenie ich do własnej przestrzeni wydaje się być luksusem. I z tym też się kojarzy. Praca w firmie, która może sobie pozwolić na „zbędne wydatki” – za jaki często są uważane rośliny – wzmacnia jej prestiż. Oznacza, że właściciel firmy stawia na nowoczesność, nie boi się inwestować w rozwiązania niekonwencjonalne, a przy tym promuje takie wartości jak dbanie o planetę, roślinność, czyste powietrze. Są to wartości bliskie młodemu pokoleniu, które aktualnie zdobywa rynek. Młodzi ludzie zdają sobie sprawę czym jest zrównoważona architektura i właśnie w takich miejscach chcą pracować.

Między wierszami można z łatwością to wyczytać, ale podkreślmy, że rośliny nadają wnętrzom przede wszystkim estetycznego charakteru. Zdrowe, zadbane rośliny ocieplają wnętrze, ale i są źródłem szczerego podziwu, ponieważ wiele osób nie potrafi zadbać o własne kwiaty w domu. Tym mocniej ich właściciele są dumni ze swojej pracy, której… umówmy się – przy roślinach w ogrodach wertykalnych nie ma aż tak wiele. Polecamy artykuł na temat pielęgnacji ogrodów wertykalnych.

 

Pomyśl o nietypowej aranżacji zieleni

Standardowe kwietniki szybko się nudzą, okazują się niewystarczające i… zabierają dużo miejsca. Wykorzystanie ścian jest nie tylko nietypowym, ale przede wszystkim praktycznym rozwiązaniem. Może zainspirują Cię poniższe przykłady?

Ogród wertykalny w biurze podróży

Monstera nada wnętrzu tak egzotycznego charakteru, że klienci zapragną poczuć ten klimat jeszcze mocniej na wakacjach w tropikach. Ciekawym pomysłem są też nasze mapy świata z mchu stabilizowanego.

Ogród wertykalny na siłowni

Klienci otrzymują jasny sygnał, że trenując w Twojej siłowni mogą swobodnie oddychać czystym powietrzem. Skupienie wzroku na roślinach pomaga zapomnieć o wysiłku i ćwiczyć z podwójnym zadowoleniem.

Ogród wertykalny w restauracji

Mobilne ściany mogą posłużyć jako ścianki działowe między stolikami umożliwiając klientom większą swobodę i poczucie prywatności. Zakochane pary lub biznesmeni, którym zależy na prywatności rozmów – będą częściej i chętniej wracali do Twojego lokalu.

Ogród wertykalny w ośrodkach wypoczynkowych i turystycznych

Dbanie o zdrowie, urodę, to także dbanie o czyste, świeże powietrze. Zieleń odpręża i relaksuje. Czyż nie tego oczekują klienci szukający wypoczynku?

To tylko kilka pomysłów, ale zapewniamy, że spełnimy również Twój własny!

 

Żywa ściana na życzenie

Przy wykorzystaniu naszych standardowych paneli Vertical Planter średnio na 1m2 zielonej ściany sadzimy aż 9 roślin. Dzięki naszemu doświadczeniu wypracowaliśmy kilka standardowych wersji ogrodów wertykalnych, tak by spełnić najbardziej wyrafinowane marzenia klientów. Ciekawą opcją są również mobilne ogrody wertykalne, które pełnią funkcję zielonego mebla i jedyne, czego potrzebuje to podłączenia do prądu.  Często są wykorzystywane jako ściany działowe w biurach. Można je zakupić bezpośrednio w naszym sklepie internetowym lub złożyć zamówienie na indywidualny projekt. Każdy pomysł klienta jest dla nas wyzwaniem, dlatego zapraszamy do kontaktu, a wycenę wykonamy za darmo. A jeśli chciałbyś dowiedzieć się więcej – zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą szkoleniową, skierowaną do każdego, kogo interesuje temat projektowania i zakładania ogrodów wertykalnych. Z tej oferty skorzystało już wiele osób prywatnych, właścicieli firm ogrodniczych zamierzających poszerzyć swoją działalność oraz inwestorów zainteresowanych wzbogaceniem swoich wnętrz o ogrody wertykalne.

Z przyjemnością odpowiadamy na wszystkie pytania!

 

*Raport do pobrania ze strony Polskiego Stowarzyszenia Budownictwa Ekologicznego