Wiele osób marzy o powrocie do natury i szuka sposobu na wprowadzenie roślin do swojego najbliższego otoczenia. Rośliny znane są z pozytywnego wpływu na żywe organizmy. Produkują tlen i oczyszczają powietrze, ponadto utrzymują prawidłowy poziom wilgotności w pomieszczeniach i oczywiście cieszą przepięknym wyglądem… Jedną z najnowocześniejszych metod uprawy roślin są ogrody wertykalne, czyli tak zwane ,,żywe zielone ściany”. Ogród wertykalny to specjalnie zaprojektowana konstrukcja pozwalająca na uprawę roślin w pionie. Zielone ściany wykonuje się ze specjalnych paneli mających zapewnić roślinom jak najlepsze warunki rozwoju. W dzisiejszym wpisie przedstawimy system Vertical Planter Planta Up i pokażemy przykłady zastosowania paneli filcowych w różne typy ogrodów wertykalnych.
Zielona ściana z żywych roślin z paneli Vertical Planter Planta Up, od pomysłu do realizacji
Pomysł na założenie własnej zielonej ściany wymaga przemyślenia kilku kwestii. Gdzie umieścić ogród wertykalny i jakie będzie miał wymiary? Czy w miejscu, w którym planujemy montaż biegną przyłącza wodno-kanalizacyjne? A może warto wybrać ogród wertykalny ze zbiornikiem? Jakie rośliny do ogrodu wertykalnego podobają się nam najbardziej i które gatunki najłatwiej pielęgnować? Oczywiście gdy planujemy ogród wertykalny po raz pierwszy, martwimy się ewentualnymi trudnościami mogącymi pojawić się podczas instalacji. Dlatego warto wybrać proste i sprawdzone rozwiązania, i zbudować ogród wertykalny z gotowych elementów. Spośród rozwiązań plastikowych i metalowych panel filcowy Vertical Planter Planta Up wyróżnia się chłonnością i przepuszczalnością powietrza. Warto poznać jego zalety i samodzielnie ocenić, które rozwiązanie najlepiej sprawdzi się na planowanej zielonej ścianie.
Zalety ogrodu wertykalnego z paneli Vertical Planter Planta Up
Panele Vertical Planter Planta Up to najważniejszy element zielonej ściany. Są bardzo proste w montażu i nie wymagają użycia profesjonalnych narzędzi. Panele wykonywane są ręcznie w Polsce z materiałów najwyższej jakości. Filc z tworzywa z odzysku sprawdzono pod kątem przepuszczalności, tak aby zapewnić roślinom materiał imitujący naturalne podłoże. Kieszenie panelu pozwalają korzeniom na nieograniczony rozrost. Łodygi gatunków takich jak Epipremnum złociste lubią ,,wspinać” się po panelu tworząc gęste zielone tło dla innych roślin. Tył panelu Vertical Planter Planta Up zabezpiecza mocna, ale lekka płyta polipropylenowa, która zapobiega wydostawaniu się wody poza ogród wertykalny. Podlewanie roślin na zielonej ścianie jest automatyczne, cały proces nawadniania kontrolowany jest przez sterownik. Te wszystkie udogodnienia pozwalają nie tylko zaoszczędzić czas posiadacza zielonej ściany, ale przede wszystkim zapewnić roślinom długie życie w jak najlepszej kondycji.
Inspiracje, czyli ogród wertykalny z paneli Vertical Planter Planta Up
Z paneli Vertical Planter Planta Up można stworzyć dowolny rodzaj żywej zielonej ściany. Panele dostępne są w dwóch standardowych typach: wyróżniamy panel o dwunastu kieszeniach na rośliny oraz drugi model – panel z 16 kieszeniami na rośliny o takim samym rozmiarze. Obsadzając panel roślinami warto kierować się nie tylko upodobaniami, ale również praktycznością. Jeśli zielona ściana znajduje się w ciasnym miejscu, na przykład w przejściu lub na schodach, lepiej zrezygnować z dużych, przestrzennych gatunków roślin, takich jak paprocie czy Monstera, gdyż początkowo małe sadzonki po kilku miesiącach mogą zająć większość miejsca i utrudniać funkcjonowanie domownikom. Inspiracje zaczerpnąć można z galerii dotychczasowych realizacji ogrodów wertykalnych wykonanych przy użyciu paneli Vertical Planter Planta Up.