Oświetlenie

NATURALNE ŚWIATŁO WEWNĄTRZ

Najlepszym światłem do doświetlania ogrodów wertykalnych jest oczywiście światło naturalne.

Jasne, rozproszone światło, wpuszczane przez duże okna jest najlepsze dla gatunków tropikalnych, które zdobią żywe ściany we wnętrzach. Rośliny chwytają światło, kierując swoje liście w kierunku jego źródła, tworząc idealną ekspozycję. Niestety w większości przypadków niezbędne jest doświetlanie zielonych ścian przy pomocy światła sztucznego. Słoneczny dzień to ok 1200-1500 umol m-2 s-1. Wyobraźcie sobie Państwo, że w naszych domach w słoneczny dzień jest 1-5 umol m-2 s-1. Inaczej mówiąc zdarza się,że w pomieszczeniach jest mniej niż 1 % światła PAR w stosunku tego co mamy na zewnątrz.

Dlatego tworząc zielone ściany w takich warunkach, należy rozpatrzyć zainstalowanie dodatkowych lamp doświetlających. Światło stosowane do doświetlania ogrodów wertykalnych powinno być zbliżone jak najbardziej do światła naturalnego. 

Nawet w bardzo jasnych pomieszczeniach  w sezonie zimowym okazuje się, że naturalne światło nie jest wystarczające. W takim przypadku jedynym rozwiązaniem, aby zasilić rośliny jest światło sztuczne.

 

OŚWIETLENIE WEWNĘTRZNE LED

Bez jasnych okien, nawet w sezonie letnim, istniejące oświetlenie w pomieszczeniu zapewnia tylko minimalne oświetlenie dla rosnących roślin.  Warto dodać dodatkowe lampy. Żarówki metahalogenowe emitują szerokie spektrum światła. Niestety po wprowadzeniu technologii LED są już bardzo rzadko wykorzystywane.

Ze względu na fakt, iż stosowane oświetlenie powinno przynajmniej w małym stopniu rekompensować braki słońca, przyjmuje się, że minimalna ilość światła skierowanego na ogród wertykalny powinna być nie mniejsza niż 800 lux na każdy m2 ogrodu wertykalnego.  Oświetlenie LED użyte do doświetlania roślin powinno zawierać odpowiednie spectrum wspomagające roślinę w procesie fotosyntezy. Najczęściej lampy o barwie 4000 K, Ra nie mniejszym niż 90 oraz strumieniu światła ok 4000 lumenów są wystarczające do doświetlania ogrodu wertykalnego. Przykładowo przy  wysokości ogrodu do ok 300 cm powieszone co około 100 cm, powinny dostatecznie doświetlić zamontowany ogród. Ważna jest jednak jeszcze odległość lamp od ogrodu. Pamietajmy, że razem z oddalaniem lamp, natężenie światła zmniejsza się ale oświetlamy wiekszą część żywej ściany. Najczęściej lampy wieszane są w odległości około 120 – 170 cm od zielonej ściany.

 

CZAS

Bezpośrednie światło może jednak niekiedy spowodować oparzenia, ale na pewno będzie skuteczne, jeśli zostanie ograniczone do kilku godzin dziennie.

Ogród powinien doświetlać się ok 3 -18 h dziennie, w zależności od warunków otoczenia oraz pory roku. Należy je monitorować i dostosowywać czas naświetlania.

 

Oczywiście najlepiej skontaktować się z firmą sprzedającą oświetlenie w celu skonsultowania projektu. Przy zakupie firmy chętnie pomagają w dobraniu odpowiedniej ilości lamp oraz w zaplanowaniu optymalnego układu.

Rekomendujemy, aby oświetlenie podłączać do włącznika czasowego. Zapobiegnie to sytuacji, w której nasze rośliny nie dostaną wystarczającej ilości światła. Może to znacznie odbić się na ich kondycji.

Lampy mogą być zamocowane na szynie, bezpośrednio na suficie, ścianie lub też zainstalowane bezpośrednio w suficie tak jak na poniższych przykładach.