Ogród wertykalny, znany również jako zielona ściana, to rozwiązanie, które wprowadza roślinność na pionowe powierzchnie, przekształcając je w żywe ściany wypełnione roślinami. W Radomsku 2 lata temu powstał właśnie taki ogród – zewnętrzna zielona ściana. Stanowi on nie tylko atrakcję wizualną, ale jest również elementem zielonej infrastruktury miasta. To znaczy, że wpływa pozytywnie między innymi na jakość powietrza i mikroklimat w okolicy. Projekt ten został zrealizowany przez firmę Fiba. W ogrodzie wykorzystano tworzone przez nas panele PlantaUp, które zapewniają optymalne warunki wzrostu dla roślin. Rośliny mogą się w nich rozwijać przez wiele lat. To wszystko sprawia, że ogród wertykalny w Radomsku zachwyca estetyką i służy jako przykład ekologicznych rozwiązań w przestrzeni miejskiej.
Zewnętrzny ogród wertykalny
Zewnętrzna zielona ściana to część zielonej infrastruktury, który przynosi wiele korzyści estetycznych, ale też ekologicznych. Takie rozwiązanie architektoniczne pozwala umieszczać roślinność na ścianach budynków, ale także tworzyć samodzielne konstrukcje. Ogród wertykalny zewnętrzny wyróżnia wiele zalet. Poprawia on jakość powietrza, absorbując dwutlenek węgla i produkując tlen. Zielona ściana działa także jako naturalna izolacja, redukuje hałas i obniża temperaturę w ciepłe dni. Może się to przyczynić do oszczędności energii. Zastosowanie zewnętrznego ogrodu wertykalnego jest wszechstronne: może być instalowany na elewacjach budynków mieszkalnych, biurowych, a także na konstrukcjach wolnostojących w przestrzeni publicznej. Dzięki zastosowaniu wytrzymałych i przyjaznych dla roślin elementów, takich jak panele PlantaUp, zielona ściana jest przestrzenią dla życia i rozwoju wielu roślin.
Rośliny w zewnętrznym ogrodzie wertykalnym w Radomsku
Ogród wertykalny jest w stanie pomieścić wiele roślin. Taka sytuacja ma miejsce w przypadku zielonej ściany w Radomsku. Na przestrzeni dwóch lat od powstania konstrukcji rośliny się wzmocniły i rozwinęły – ogród stał się bujny. Zieleń z powodzeniem przetrwała ostatnią zimę. Na żywej ścianie posadzono wiele różnych gatunków roślin, przede wszystkim: funkie, żurawki, czy bodziszki w różnych odmianach. Dzięki panelom PlantaUp rośliny będą dalej się rozwijać i stworzą jeszcze bujniejszy ogród wertykalny.
Zobacz także: Jak ogród wertykalny z paneli PlantaUp rozwija się w czasie.
Zielona ściana z Paneli PlantaUp
Panele PlantaUp to podstawa zewnętrznego ogrodu wertykalnego w Radomsku. To produkt wykonywany przez naszą firmę. Do jego stworzenia wykorzystujemy filc, który posiada korzystne dla roślin właściwości. Panele składają się z różnej ilości kieszeni na rośliny. Standardowy panel PlantaUp posiada 12 kieszeni, ale w zależności od potrzeb konstrukcji jesteśmy w stanie dopasować wielkość i kształt produktu. Kieszenie charakteryzują się elastycznością oraz przestronnością. Dzięki temu rośliny sadzone w ogrodzie wertykalnym mają dużo miejsca na rozwój i mogą swobodnie rosnąć się w obrębie zielonej ściany przez długie lata. Filc, z którego wykonane są panele przepuszcza wodę, co umożliwia skuteczne podlewanie roślin w całym ogrodzie.
Serwis zewnętrznego ogrodu wertykalnego
Pielęgnacja zielonej ściany jest niezbędna. Jej czasochłonność zależy od kilku czynników, między innymi rozmiarów ogrodu i zastosowanych w nim roślin. Serwis ogrodu wertykalnego w Radomsku jest procesem złożonym, ale regularnie wykonywany nie sprawia większych problemów. Zieloną ścianę należy doglądać z różną częstotliwością około jeden lub dwa razy na tydzień. Serwis tego ogrodu polega przede wszystkim na: dbaniu o odpowiednie nawadnianie roślin, nawożeniu oraz przycinaniu i pieleniu roślin. Zieloną ścianę można serwisować samemu.
Zielona infrastruktura w mieście
Zielona infrastruktura w pionowej formie wydaje się być bardzo ważnym elementem miast. Zielone ściany na elewacjach budynków są w stanie pomieścić wiele roślin. Dzięki niej możliwa jest oszczędność miejsca, nawet w ścisłym centrum. Dobrym przykładem takiego postępowania są ogrody wertykalne w Radomsku. Oprócz opisywanej wcześniej zielonej ściany, w mieście powstał też drugi ogród wertykalny. A to wszystko w odległości kilkudziesięciu metrów od siebie.