Ogród wertykalny wewnętrzny z podłączeniem do sieci

 

W tym przypadku powinniśmy wykonać:

  1. doprowadzenie wody
  2. zorganizować miejsce na sterowanie nawadnianiem z przyłączem elektrycznym
  3. przyłącze kanalizacyjne
  4. oświetlenie odpowiednie do doświetlania roślin
1. DOPROWADZENIE WODY
 
Doprowadzenie wody do zasilanie ogrodu wertykalnego najczęściej wykonujemy około 30 cm od górnej krawędzi ogrodu i zakańczamy je złączką ½” z gwintem wewnętrznym. Najbezpieczniej jest doprowadzić wodę jak najbliżej środka szerokości ogrodu wertykalnego. Zasilanie wody wykonane jest podtynkowo.

 

2. MIEJSCE NA STEROWANIE
 
Miejsce na sterowanie może zostać wykonane w okolicy ogrodu wertykalnego lub w całkiem oddzielnym pomieszczeniu. Ważne aby do miejsca w którym będzie znajdował się sterownik oraz elektrozawór uruchomiające nawadnianie, została doprowadzona woda. Przyłącze zakańczamy zaworem 1/2′ GZ. To będzie miejsce na wpięcie elektrozaworu uruchamiającego nawadnianie. Dopiero od tego miejsca prowadzimy wodę bezpośrednio za ogród wertykalny. Powinno być to  niezależne zasilanie wody. Sposób wykonania przyłącza przedstawiamy poniżej.

Poniżej znajduje się kilka przykładów w jaki sposób przygotować miejsce na sterowanie i jak wygląda sterowanie po zainstalowaniu.

3. PRZYŁĄCZE KANALIZACYJNE
Sposób wykonania przyłącza kanalizacyjnego zależy od wysokości na której ma zacząć się ogród wertykalny
  • od posadzki
  • nad posadzką
  • nad posadzka i jest przeznaczony do zabudowy 
Do zapoznania się ze szczegółami przyłączy proszę wybrać z zakładek poniżej  swoje rozwiazanie.
4. OŚWIETLENIE

Minimalna ilość światła skierowanego na ogród wertykalny powinna być nie mniejsza niż 800 lux na każdy m2 ogrodu wertykalnego.  Oświetlenie LED użyte do doświetlania roślin powinno zawierać odpowiednie spectrum wspomagające roślinę w procesie fotosyntezy. Najczęściej lampy o barwie 4000 K – 6500 K oraz Ra nie mniejszym niż 90 jest wystarczające do doświetlania ogrodu wertykalnego.

Najczęściej oświetlenie oddalone jest od ogrodu wertykalnego około 120-170 centymetrów.

Rekomendujemy, aby oświetlenie podłączać do włącznika czasowego. Zapobiega to sytuacji, w której nasze rośliny nie dostaną wystarczającej ilości światła gdy np. wyjedziemy na urlop.

Ogród powinien doświetlać się ok 3-18 h dziennie, w zależności od warunków otoczenia oraz pory roku. Więcej informacji o oświetleniu ogrodu wertykalnego znajdziesz w zakładce Instrukcje – Oświetlenie.