Praktyczne porady

Oświetlenie zielonych ścian

 

Najlepszym światłem do doświetlania ogrodów wertykalnych jest oczywiście światło naturalne.

Jasne, rozproszone światło, wpuszczane przez duże okna jest najlepsze dla gatunków tropikalnych, które zdobią żywe ściany we wnętrzach. Rośliny chwytają światło, kierując swoje liście w kierunku jego źródła, tworząc idealną ekspozycję. Niestety w większości przypadków niezbędne jest doświetlanie zielonych ścian przy pomocy światła sztucznego. Słoneczny dzień to ok 1200-1500 umol m-2 s-1. Wyobraźcie sobie Państwo, że w naszych domach w słoneczny dzień jest 1-5 umol m-2 s-1. Inaczej mówiąc zdarza się,że w pomieszczeniach jest mniej niż 1 % światła PAR w stosunku tego co mamy na zewnątrz.

 

Dlatego tworząc zielone ściany w takich warunkach, należy rozpatrzyć zainstalowanie dodatkowych lamp doświetlających. Światło stosowane do doświetlania ogrodów wertykalnych powinno być zbliżone jak najbardziej do światła naturalnego.Żarówki metahalogenowe emitują szerokie spektrum światła, przez co idealnie nadają się dla wielu gatunków. Doskonałym wyborem są również świetlówki. W niektórych sytuacjach żywe ściany doświetli także nowe oświetlenie LED.

 

Pamiętajmy jednak, że światło kierunkowe może powodować przesuszenia, także należy indywidualnie dostosować długość doświetlania.

 

Na zewnątrz – taras z dużą ilością światła jest idealnym miejscem do uprawy ziół i roślin, kwiatów oraz sukulentów. Częściowe słońce jest dobre np. dla sałaty, paproci i większości innych roślin. Paprocie rosną świetnie również wtedy, gdy kwiatowa ściana zostanie umieszczona w zacienionym miejscu.

 

Jeśli planują Państwo wykonanie ściany z kwiatów, polecamy kupno światłomierza do swojego zestawu narzędzi. Najprostsze są tanie i proste w użyciu. Natężenie światła otoczenia mierzone jest najczęściej w lux-ach. Warto przetestować miejsce, które chcemy obsadzić i dodać dodatkowe oświetlenie lub jeśli to konieczne, zacienić. Proponujemy skorzystać z internetu lub dostępnej literatury w celu zapoznania się z wymaganiami roślin, które chcemy użyć do obsadzenia ogrodu wertykalnego. 

 

Wilgoć

 

Panele są całkowicie bezpieczne dla otoczenia. W ograniczonym stopniu przenoszą wilgoć do pomieszczenia. Podczas podlewania woda przesiąka przez tylną ścianę panelu a jego przód pozostaje suchy.

Ryzyko kapania pojawia się jedynie gdy filc zostanie wyciągnięty poza obszar systemu. W takim przypadku należy go poprawić. Niemniej po zbudowaniu ogrodu wertykalnego należy bezwzględnie sprawdzić szczelność systemu.

 

Regularne podlewanie

 

Pionowe ogrody wykonywane na bazie paneli Vertical Planter oraz Florafelt wymagają codziennego podlewania górnego rzędu. W większości przypadków zalecamy podłączenie paneli do systemu automatycznego nawadniania. Wymienne kroplowniki na górze systemu  oraz ustawienie podlewania raz lub dwa razy dziennie sprawią, że kwiatowa ściana w większości przypadków będzie dobrze nawodniona.

Zielona ściana z zamkniętym obiegiem wody jest także dobrym rozwiązaniem. W jej skład wchodzą zbiornik, pompa oraz czasomierz ustawiony na podlewanie raz lub dwa razy dziennie przez ok 30 minut.

 

Nawożenie

 

Lekkie nawożenie korzystnie wpływa na ogrody wertykalne. Nawozy pozwalają zminimalizować tworzenie się osadów mineralnych i zainicjować utworzenie aktywnej mikrobiologii w glebie i filcu. Nawozy mogą być dodawane ręcznie (np. dolistnie) lub przy użyciu dozownika w systemie nawadniania.

W przypadku systemu z zamkniętym obiegiem wody nawóz wystarczy dodać do zbiornika z wodą. Ściany z kwiatów bardzo dobrze nawozi się   za pomocą opryskiwacza ciśnieniowego.

 

Sadzenie sezonowe

 

Uprawa kwiatów jednorocznych jest doskonałym wyborem do sadzenia sezonowego. Wczesną wiosną kieszenie paneli Vertical Planter lub Florafelt mogą być wypełniane małymi roślinkami, sadzonkami lub nasionami. W trakcie sezonu będą zachwycać olśniewającymi kolorami. Kiedy skończy się pora kwitnienia odwijamy materiał z korzeni, usuwamy roślinę, czyścimy i przechowujemy do następnego roku, razem z bardzo lekkim panelem.

 

Zimowa ekspozycja

 

Większość roślin w okresie zimowym jest w stanie uśpienia. Zasadzone w ziemi są chronione przed mrozem i niskimi temperaturami. Na ścianach, tak jak w donicach, tylko niektóre gatunki są w stanie przetrwać ostre mrozy. Jeśli zielona ściana ma być umieszczona na zewnątrz warto skonsultować się z architektem krajobrazu ze swojej okolicy, aby doradził, jakie gatunki roślin najlepiej przetrwają zimę.

 

Dzieci i zwierzęta

 

Planując ogród wertykalny należy zachować ostrożność, ponieważ niektóre rośliny są trujące. Należy również rozsądnie zaplanować miejsce w który zainstalujemy zieloną ścianę. Ogrody wertykalne z roślin i z mchów mogą być uszkodzone przez bawiące się dzieci lub zwierzęta.  Warto użyć zdrowego rozsądku przy wyborze miejsca, w którym znajdzie się zielona ściana z roślin lub mchu.

 

Dobór roślin

 

Przy doborze roślin warto wziąć pod uwagę nasłonecznienie, wilgotność powietrza oraz warunki termiczne panujące w pomieszczeniu lub na zewnątrz. Na przykład niektóre rośliny tropikalne potrzebują określoną ilość zacienienia i nie zareagują dobrze na nagłą zmianę temperatury. Określonych warunków wymaga również mech na ścianie

 

Bardzo ważnym aspektem przy doborze roślin jest także nasze zdrowie

 

Powietrze, które znajduje się w pomieszczeniach, ma ogromne znaczenie. Jego zła jakość może skutkować chorobami płuc, takimi jak astma czy alergie, przewlekła obturacyjna choroba płuc i rak płuc. 

Zielone ściany działają jak swoisty filtr, który oczyszcza powietrze. Ogród wertykalny o powierzchni 1 m2 mieści aż 25-45 szt. roślin, które zbawiennie wpływają na nasze samopoczucie oraz zdrowie. Jeśli zastanawiają się Państwo, jakie gatunki wykorzystać do obsadzenia ogrodu wertykalnego, zachęcamy, aby wziąć pod uwagę rośliny, które pozytywnie wpływają na otoczenie. Warto zapoznać się z listą roślin rekomendowanych przez NASA do zastosowania we wnętrzach, przy wyborze roślin na Państwa zieloną ścianę.

 

Łączenie roślin

 

Każda kieszeń może być donicą dla kilku roślin zgrupowanych razem. Można stworzyć mały ogród w każdej kieszeni. Wystarczy posadzić sadzonki, małe rośliny, zasiać nasiona i cieszyć się, patrząc co wyrastają. Można być zaskoczonym odkryciem tego, jak pięknie wszystko rośnie w tych specyficznych warunkach. Dzięki kombinacji gatunków kwiatowa ściana będzie jeszcze piękniejsza i bardziej urozmaicona.

 

Różnorodna biologicznie żywa ściana

 

Dobrym pomysłem jest komponowanie różnych typów roślin. Dzięki takim eksperymentom dowiesz się, co najlepiej pasuje do środowiska, jakie panuje w otoczeniu. Jest to szybka i ciekawa droga do stworzenia indywidualnego ogrodu, który jest wytworny, idealnie wpasowuje się w gust właściciela i w przestrzeń. Wystarczy usunąć rośliny, które się nie sprawdzają, zastępując je gatunkami, które kwitną i pięknie się rozwijają.

 

Oferujemy wsparcie techniczne i merytoryczne

 

Nasza firma od lat projektuje i wykonuje ogrody wertykalne. Ciągle realizujemy nowe zielone ściany oraz bierzemy udział w nowych pracach naszych klientów.

Staramy się rozwijać i wciąż testujemy nowe gatunki roślin. Przez lata opracowaliśmy i ciągle poszerzamy katalog roślin, które rekomendujemy do zastosowania w ogrodach wertykalnych pod względem przydatności, wymagań oraz wytrzymałości. Dzięki temu dom lub firmę ozdobi nie tylko mech na ścianie, ale i wielobarwna, bogata roślinna kompozycja.

 

Klienci indywidualni, którzy decydują się na zamówienie kompletnego ogrodu wertykalnego z wykonaniem, lub wykonawcy zaopatrujący się w nasze produkty mogą liczyć na profesjonalną obsługę. Zapewniamy też wsparcie techniczne oraz merytoryczne, które pozwalają na odpowiedni rozwój roślin przez wiele lat.

 

Po więcej instrukcji oraz przydatnych informacji zapraszamy na nasz kanał You Tube.