„Niestety, ale nie mam możliwości wykonania przyłączy wodno-kanalizacyjnych, a chciałbym mieć u siebie w domu zieloną ścianę z żywych roślin. Jakie rozwiązanie możecie mi Państwo zaproponować?” – takie zapytania dostajemy od naszych Klientów, wtedy proponujemy 2 rozwiązania:
W tym wpisie przybliżymy drugie rozwiązanie, czyli jak wygląda i na czym polega ogród wertykalny z zamkniętym obiegiem wody.
Brak możliwości wykonania doprowadzenia i odprowadzenia wody nie oznacza, że zielona ściana u nas nie powstanie. W takim przypadku proponujemy wykonać „zamknięty obieg wody”. Cały system zielonej ściany, czyli panele z roślinami, wyglądają i są montowane w taki sam sposób jak w otwartym obiegu wody. Mianowicie, cała konstrukcja jest zamontowana do ściany na stałe, ale system automatycznego podlewania umiejscowiony jest pod ogrodem. W skład, którego wchodzą: zbiornik na wodę (wolnostojący, o odpowiedniej pojemności, aby nigdy nie zabrakło w im wody podczas podlewania) oraz pompa do wody, podłączona do sterownika czasowego.
Decydując się na takie rozwiązanie, musimy pamiętać, że nasz ogród wertykalny będzie się zaczynał nad zbiornikiem z wodą (nie ma możliwości wykonania go od samej posadzki).
Zbiornik wykonujemy ze stali nierdzewnej (z możliwością pomalowania na dowolny kolor RAL). Może być również wykonany np. z tworzywa sztucznego. Na zbiornik należy przewidzieć wykonanie zabudowy, z rewizją – dolewanie wody, czyszczenie zbiornika, sprawdzenie sterowania.
Jak wygląda pielęgnacja ogrodu wertykalnego z zamkniętym obiegiem wody?
Jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne zielonej ściany ze zbiornikiem, to w porównaniu do obiegu otwartego, dochodzi nam dolewanie wody, czyszczenie zbiornika oraz wymiana kroplowników co 6 miesięcy. Reszta czynności jest taka sama.
Podsumowując, wykonanie zielonej ściany jest możliwe w każdym miejscu, a wykonywanie przyłączy nie jest koniecznością. Pamiętajmy jednak, że jeśli jesteśmy na etapie projektowania lub przebudowy domu i planujemy mieć u siebie ogród wertykalny, to warto przewidzieć wykonanie doprowadzenia i odprowadzenia wody – dla własnej wygody.