W ogrodach wertykalnych najważniejsze jest nawadnianie. Wodę do ogrodu należy doprowadzić i umożliwić jej odpływ do kanalizacji. Wówczas jest to ogród wertykalny z otwartym obiegiem wody. Co jeśli klient mówi, że niestety, ale nie ma możliwości wykonania przyłączy wodno-kanalizacyjnych? Dla nas nie ma rzeczy niemożliwych.

Proponujemy wówczas dwa rozwiązania:

  1. Mobilna zielona ściana (dostępna w wersji dwustronnej w dwóch rozmiarach),
  2. Zielona ściana ze zbiornikiem.

 

Jak wygląda i na czym polega ogród wertykalny z zamkniętym obiegiem wody?

 

Brak możliwości wykonania doprowadzenia i odprowadzenia wody nie oznacza, że zielona ściana u nas nie powstanie. W takim przypadku proponujemy wykonać „zamknięty obieg wody”. Cały system zielonej ściany – czyli panele z roślinami – wyglądają i są montowane w taki sam sposób jak w otwartym obiegu wody. Mianowicie, cała konstrukcja jest zamontowana do ściany na stałe, ale system automatycznego podlewania umiejscowiony jest pod ogrodem. W jego skład wchodzą: zbiornik na wodę (wolnostojący, o odpowiedniej pojemności, aby nigdy nie zabrakło w nim wody podczas podlewania) oraz pompa do wody, podłączona do sterownika czasowego.

 

 

Decydując się na takie rozwiązanie, musimy pamiętać, że nasz ogród wertykalny będzie zaczynał się nad zbiornikiem z wodą (nie ma możliwości wykonania go od samej posadzki).

Zbiornik wykonujemy ze stali nierdzewnej (z możliwością pomalowania na dowolny kolor RAL). Może być również wykonany np. z tworzywa sztucznego. W projekcie należy przewidzieć wykonanie jego zabudowy z rewizją, ponieważ w późniejszej pielęgnacji konieczne będzie uzyskanie do niego dostępu.

 

 

Jak przebiega pielęgnacja ogrodu wertykalnego z zamkniętym obiegiem wody?

 

W porównaniu do obiegu otwartego, trzeba pamiętać o kilku dodatkowych czynnościach, jak: regularne dolewanie wody, czyszczenie zbiornika oraz wymiana kroplowników co 6 miesięcy. Reszta czynności jest taka sama, jak w przypadku innych typów ogrodów wertykalnych. Szczegółowe wskazówki zawarliśmy we wpisie Pielęgnacja ogrodu wertykalnego.

Podsumowując, wykonanie zielonej ściany jest możliwe w każdym miejscu, a wykonywanie przyłączy nie jest koniecznością. Pamiętajmy jednak, że jeśli jesteśmy na etapie projektowania lub przebudowy domu i planujemy mieć u siebie ogród wertykalny, to warto przewidzieć wykonanie doprowadzenia i odprowadzenia wody – dla własnej wygody.

W razie jakichkolwiek pytań i wątpliwości zapraszamy do kontaktu. To nic nie kosztuje, a my z przyjemnością odpowiemy na wszelkie pytania i rozwiejemy wątpliwości. Zachęcamy też do poszukiwania inspiracji na naszych mediach społecznościowych. Zawarte tam zdjęcia pochodzą wyłącznie z realizacji naszej firmy lub zostały wykonane samodzielnie przez naszych klientów.